Kāds lasītājs atsūtījis vēstuli, kurā uzdod jautājumu – vai bebra zobi der kā trofeja? Viņš raksta: “Ko darīt, ja, medījot bebru, ir trāpīts tieši galvā un viss galvaskauss ir sadragāts, bet zobi palikuši veseli? Vai tos var noformēt kā trofeju?”
Šis jautājums ir skatāms būtībā no diviem aspektiem. Trofeja kā vērtēšanas objekts Starptautiskās medību un medījamo dzīvnieku aizsardzības komitejas (CIC) sistēmas ietvaros un trofeja kā piemiņa par medībām.
Bebra zobi nav iekļauti CIC vērtējamo trofeju sarakstā. Tur ir minēts bebra galvaskauss. Atgādināsim, ka trofeju eksperti mēra galvaskausa garumu un platumu, summē iegūtos lielumus centimetros un iegūst punktu skaitu. Piemēram, Latvijā TOP 1 bebra trofeja ieguvusi 27,51 CIC punktu.
Iepazīties ar trofeju vērtēšanas pamatiem var AS Lauku Avīze izdotajā grāmatiņā Medījamo dzīvnieku un trofeju novērtēšana.
Kā piemiņa par sekmīgām medībām bebra zobi pilnīgi noteikti ir saglabāšanas vērti.
Pāris ieteikumu
Trofeju meistars Egīls Bušs atzīst, ka nekad nav noformējis atsevišķi bebra zobus. Vienmēr tikai kopā ar galvaskausu. “Tas skan pat interesanti. Es paņemšu un pamēģināšu uztaisīt tādu neparastu trofeju. Redzēsim, kā izskatīsies,” viņš spriež. Vaicāts, kas būtu jāņem vērā, apstrādājot bebra zobus, Egīls ieskicēja pāris nianses.
Kā visiem grauzējiem bebriem zobi aug visu laiku. Bebra zobu augšanas ātrums ir līdz 5 mm diennaktī. Bebra zobu emalja ir cieta un bieza tur, kur zobs ir jau ārpus smaganām. Žoklī tas veidojas un pamazām virzās uz priekšu. Jo dziļāk iekšā, jo plānāks tas ir.
Bebra zobi ir cieti, bet diezgan trausli. Sevišķi, tas izpaužas pēc apstrādes. Lai tos saglabātu pēc iespējas ilgāk, tos būtu jāpiepilda ar PVA līmi.
Daži trofeju meistari, pirms ievietot bebra zobus atpakaļ apstrādātajā galvaskausā, iegremdē tos PVA līmē un atstāj nožūt. Tā katrs zobs pārklājas ar neredzamu plēvīti, kas sniedz papildu aizsardzību. Vaicāts, vai tas nepadarīs bebra zobus dzeltenus tajā daļā, kurai jābūt baltai, Egīls atbildēja, ka pamata bažām neesot. Tad tikai padarīs bebra zobus izturīgākus.
Bebra zobus nedrīkst balināt kopā ar galvaskausu. Balinātājs padarīs tos pavisam trauslus, veidosies daudz smalku plaisu. No mazākā sitiena vai spiediena, pat vienkārši paņemot trofeju rokās, zobi var sabirzt gabaliņos. Salīmēt tos pēc tam ir ļoti grūti.
Jāizvēlas ovāls dēlītis. Bebra priekšzobi, nolikti viens otram pretī, veido teju precīzu apli. Toties apakšzobi veidos ovālu. Novietojot bebra zobus uz trofeju dēlīša tā, kā tas tiek darīts ar kuiļa zobiem, kopējās aprises labāk iederēsies uz neliela ovāla dēlīša.