Žurnāla Medības redakcija saņēmusi kāda lasītāja jautājumu par to, kā Valsts policijas inspektori raugās uz ieroča transportēšanai paredzētajām somām, kurās var redzēt daļu no tajā ievietotā ieroča.
Lūk, lasītāja jautājums: “Kā no likuma puses raugās uz šāda veida ieroču transportēšanas somām? Par to, ka medību platībās tādā veidā drīkst pārvietoties, ja pieteiktas medības, skaidrs, bet interesē, vai es arī šādā veidā drīkstu transportēt ieroci uz medību platībām. Protams, patronas atsevišķā nodalījumā. Ierocis it kā ir pārvalkā, bet tajā pašā laikā daļa ieroča ir ārpusē. Tāpat ir somas, kur atsegto ieroča daļu var apklāt ar somas augšpusi, tādā veidā paslēpjot ieroci pilnībā. Lūgums precīzi norādīt, kurā normatīvajā dokumentā un kurā tā punktā minēts, ka jāiesaiņo tā, ka ierocis pilnībā nav redzams, ja attēlā redzamo risinājumu nedrīkst izmantot, ieroci vedot uz medību platībām.”
Skaidro Valsts policijas Galvenās kartības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja inspektors Ēriks Eleds:
“Atbildot uz žurnāla lasītāja uzdoto jautājumu, varam norādīt, ka Ieroču aprites likuma 1. panta 16. punktā teikts: ieroča pārvadāšana – nepielādēta un atsevišķi no munīcijas iesaiņota ieroča pārvadāšana, pārnēsāšana vai citāda pārvietošana sev līdzi tādā veidā, ka tā pielietošana nav iespējama.
Likums skaidri nosaka, ka iesaiņotam ir jābūt ierocim, nevis kādai konkrētai vai nekonkrētai tā daļai, papildus likuma prasības nosaka, ka iesaiņota ieroča pielietošana nav iespējama, proti, šaujamieroča gadījumā iesaiņojums nodrošina, ka nav iespējams veikt šaujamieroča pielādēšanu un veikt šāvienu.”
No atbildes saprotams, ka tādā veidā, kādā ierocis redzams konkrētajā attēlā, ieroča pārvadāšana nav atļauta. Tomēr ražotāji šāda veida somām komplektā visbiežāk nodrošina arī kapuci, kas ļauj ieroci paslēpt pilnībā, un šādā gadījumā problēmas ar likuma ievērošanu neradīsies.
Risinājums ir ļoti ērts, soma ir domāta tieši ieroča pārvietošanai. Bieži vien ierocim šādās somās ir tāds fiksācijas mehānisms, kas nepieļauj vai būtiski apgrūtina ieroča izņemšanu vai izkrišanu no somas tad, ja tā ir noņemta no pleciem.
Tādējādi tiek izpildītas arī Ministru kabineta noteikumu Nr. 210 Noteikumi par ieroču un munīcijas apriti 34. punkta prasības: “Šaujamieroci, tā maināmās būtiskās sastāvdaļas, munīciju vai lielas enerģijas pneimatisko ieroci fiziskā persona pārvadā iesaiņotu (ievietotu futrālī vai cita veida ieroču somā, vai citā speciālā iesaiņojumā), izlādētā veidā (bez munīcijas patrontelpā, ar nepielādētu magazīnu vai no ieroča izņemtu pielādētu magazīnu), nodrošinot tādus pārvadāšanas, glabāšanas un izmantošanas apstākļus, kas nepieļauj nejaušu šaujamieroča, munīcijas vai lielas enerģijas pneimatiskā ieroča nokļūšanu nepiederošas personas rokās…”