Pēc publikācijas internetā, kur bija runa par citu valstu pārstāvju interesi par kažokādu iegādi no medniekiem Latvijā, redakcija saņēma jautājumu, vai šāda darbība maz ir likumīga.
Sāksim no paša sākuma
Kažokāda ir medību produkcija. Atkarībā no sugas, tā tiek uzskatīta par trofeju vai ne, taču tā ir iegūstama medību procesā. Jau medījuma iegūšanas momentā visa medību produkcija – gaļa, trofeja, subprodukti – kļūst par mednieka īpašumu. To nosaka Medību likuma 4. pants, kur teikts, ka savvaļā dzīvojošie medījamie dzīvnieki kļūst par fizisko un juridisko personu īpašumu pēc tam, kad tie ir nomedīti šajā likumā un citos medības reglamentējošos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Kažokādas parasti tiek pārdotas apstrādātā veidā – izģērētas. Mednieks nodod žāvētas vai salītas ādas ģērēšanai, apmaksā šo darbu, faktiski veicot pasūtījumu. Kad darbs ir paveikts, kažokāda nonāk pie īpašnieka, kļūstot par materiālu izstrādājumu izgatavošanai.
Vai un kā mednieks drīkst pārdot šos materiālus?
Sazinoties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālistiem, centāmies noskaidrot, kādas ir iespējas likumīgi pārdot kažokādas.
VID Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Evita Teice – Mamaja sagatavoja atbildi: “Pirmkārt un galvenokārt ir jāņem vērā, ka kažokādas nav uzskatāmas par personiskai lietošanai paredzētu kustamu lietu, tādējādi to pārdošanai nav piemērojams atbrīvojums kā ienākumam no personiskā īpašuma atsavināšanas.”
Saskaņā ar likumu Par iedzīvotāju ienākuma nodokli gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti ienākumi no personiskā īpašuma (fiziskajai personai piederošas personiskai lietošanai paredzētas tādas kustamas lietas kā mēbeles, apģērbs un citas kustamas lietas) atsavināšanas, izņemot ienākumus no: a) pārdošanai izgatavotas vai iegādātas lietas (ķermeniskas vai bezķermeniskas) pārdošanas; kapitāla pieauguma un pārējā ienākuma no kapitāla; metāllūžņu pārdošanas.
VID norāda, ka par fiziskās personas saimniecisko darbību ir uzskatāma jebkura darbība, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību.
Fiziskās personas darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:
1) darījumu regularitāte un sistemātiskums (trīs un vairāk darījumi taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumi trijos taksācijas periodos);
2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro taksācijas gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas;
3) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.
Ņemot vērā iepriekš minēto, izģērētas kažokādas nav uzskatāmas par fiziskajai personai piederošu personiskai lietošanai paredzētu kustamo mantu un, pārdodot tās lielā skaitā, ir jāreģistrē saimnieciskā darbība un jāmaksā nodokļi. Pēc būtības mednieks var pārdot izstrādātas kažokādas pāris reizes gadā un tikai nelielā daudzumā. Tiklīdz ir vēlme to darīt regulāri un lielos apjomos, ir jāreģistrē saimnieciskā darbība un jāmaksā nodokļi.
Informācija par to, kā reģistrēt saimniecisko darbību, ir pieejama VID tīmekļvietnē sadaļā Privātpersonām/Pirmie soļi topošajiem uzņēmējiem.