“Ja gadās tāda veiksme, tad lai mednieks skrien uz veikalu pēc loterijas biļetes. Varbūt ir uz veiksmes viļņa,” tā komentāros zem foto raksta kāds sociālo tīklu lietotājs. Nudien, grūti nepiekrist, jo videoklipā, ko iesūtījis lasītājs Rihards, redzams bebru slazdā veiksmīgi notverts medījums. Vai tomēr loms?
Gadījums, protams, amizants, bet kā to interpretēt no normatīvo aktu viedokļa?
Savu viedokli izsaka žurnāla Lielais Loms galvenais redaktors Arvis Ančevskis: “Droši vien šo gadījumu drīzāk varētu saukt par nejaušību nevis netradicionālu makšķerēšananas praksi. Diez vai cilvēks, kas vakariņās ieplānojis pagatavot līdaku, uz ūdenstilpi dosies apbruņojies ar rāmjveida bebru lamatām, lai arī no normatīvo aktu aspekta, tas ir likumīgs medību rīks. Arī liegums līdakām iestājas vien pirmajā martā, bet tās jau šobrīd pārvietojas uz savām nārsta vietām, tāpēc arī zivs varētu būt pagadījusies slazda tuvumā.”
Makšķernieki novērojuši, ka ceļojumu uz nārsta vietu līdakas var uzsākt gan februāra vidū, ja laikapstākļi signalizē par agru pavasari, gan arī vēlu martā vai aprīļa sākumā. Tās nārsto seklās un mierīgās vietās. Nereti tie ir pārplūduši grāvji, mežu ieplakas un pļavas.
Arvis Ančevskis stāsta: “Lai savā īpašumā iegūtu zivi arī tās ieguves atļautajā laikā ir nepieciešama makšķerēšanas karte. Teorētiski bebru slazdu pēc Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumiem varētu interpretēt kā nelikumīgu makšķerēšanas rīku, bet praktiski šī situācija ir parasts, iepriekš neparedzams negadījums.”
Makšķerēšanas, vēžošanas un zemūdens medību noteikumi
Makšķerēšanas tiesību izmantošanas nosacījumi
12. Makšķerēšanā izmanto rīkus, kas sastāv no makšķerauklas ar āķi (āķiem) vai makšķerkāta ar makšķerauklu ar āķi (āķiem). Citu rīku lietošana zivju ieguvei makšķerēšanas laikā (izņemot šo noteikumu 14. punktā minētā tīkliņa izmantošanu un trīsuļodu kāpuru un sānpelžu ieguvi) ir aizliegta.
14. Atļauts iegūt zivis ēsmai ar tīkliņu, kurš nav lielāks par 1,5 x 1,5 metriem (tīkla linuma laukums līdz 2,25 kvadrātmetriem) un kura linuma acis nav lielākas par 10 milimetriem, ievērojot, ka iegūtās zivis makšķerēšanai atļauts lietot ēsmai tikai tajos ūdeņos, kuros tās iegūtas.