Pētījuma ietvaros līdz novembra beigām ir iespēja bez maksas pārbaudīt suņus uz boreliozi jeb Laimas slimību. Slimība ir dzīvnieka dzīvībai bīstama, to bieži vien diagnosticē novēloti vai pat par vēlu, lai suņa dzīvību izdotos glābt. Analīzes ir dārgas, tomēr suņu saimnieki un vetārsti kūtri izmanto bezmaksas iespēju pārbaudīt suņu veselību. Kādi tam iemesli, noskaidrot dodas 360TV Ziņneši.
“Pateikt, ka tā ir klusā nāve varbūt būtu nedaudz pārspīlējums. Problēma ir tāda, ka slimība attīstās tikai vairākus mēnešus pēc inficēšanās. Tad, kad problēmas sākas, tās ir hroniskas, smagas un bieži vien neatgriezeniskas. Tad ir jālemj par eitanāziju, diemžēl,” par slimības nepatīkamo gaitu stāsta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes klīnikas vetārste Vilma Čerņikova.
Laimas slimības pazīmes ir apetītes zudums, letarģija, drudzis, paaugstināta temperatūra, klibums, sāpīgas vai pietūkušas locītavas, retāk sastopami, bet daudz bīstamāki ir nieru darbības traucējumi. Ar boreliozi suņus inficē ērces, un šī slimība attīstās 2 līdz 5 mēnešus pēc inficēšanas, kad par ērci sen jau piemirsies, tāpēc bieži vien slimība tiek ielaista.
Labā ziņa ir, ka ar katru gadu suņu saimnieki kļūst atbildīgāki un arvien vairāk lieto ērču apkarošanas līdzekļus.
Šobrīd Eiropas savienības pētījuma ietvaros institūts “BIOR” piedāvā analīzes uz Laimas slimību veikt bez maksas, tomēr kopš 1. jūlija pārbaudīti vien 10 paraugi. Kādēļ tik maz? Atklājas, ka vetārsti, iespējams, nav informēti par šo iespēju. Arī vetārste Vilma Čerņikova par šo iespēju uzzina no 360TV Ziņnešiem un sola to noteikti izmantot.
Žanete Šteingolde, institūta “BIOR” Mikrobioloģijas un patoloģijas laboratorijas vadītāja stāsta, ka sadarbībai aicinātas atsaukties pilnīgi visas vetklīnikas un to klienti: “Vairāk aicināti atsaukties tie suņu īpašnieki, kuri dzīvo tuvāk mežiem, kas brauc ar saviem suņiem izbraukumos, pastaigās, kuri vairāk pakļauti riskam, tāpat arī medību suņi.”
Boreliozes bezmaksas testus “BIOR” veiks līdz novembrim, proti, visā ērču aktīvajā sezonā. Tā kā nokavēts vēl nav nekas.
Svarīgi! Nododot paraugu analīzēm, lūdzu, ņemt vērā:
– Izmeklējumam derīgs suņu asins serums – paraugu nogādāt laboratorijā Rīgā (Lejupes iela 3), vai jebkurā BIOR reģionālajā paraugu pieņemšanas punktā.
– Pavadrakstā pie izmeklēšanas mērķa atzīmēt lauku “citi”, un obligāti norādīt “PROJEKTAM OH4Surveillance”.
– Pavadrakstā norādīt e-pasta adresi, uz kuru vēlaties saņemt izmeklējuma rezultātus.
Papildus informāciju un atbildes uz jautājumiem iespējams saņemt, zvanot pa tālruni: 28656411
Uzmanību, suņu saimniek! Pat neliela brūce var būt dzīvībai bīstama
Šobrīd ir trīs galvenās ērču pārnēsātās slimības: anaplazmoze, borelioze (Laimas slimība), babezioze jeb piroplazmoze.
Anaplazmoze – bakterija, kas no ērces koduma nonāk suņa asinīs mītošajos baltajos asinsķermenīšos jeb leikocītos. Ar anaplazmozi suns var ilgstoši dzīvot, un saimnieks pat nenojautīs, ka sunim šī slimība ir. Pazīmes ir nespecifiskas – pārejošs klibums, izmaiņas apetītē. Šo ērču pārnēsāto slimību mēdz atrast arī nejauši, kad tiek izmeklētas dzīvnieka asinis.
Borelioze – Laimas slimība. Arī bakteriālas izcelsmes saslimšana. Tās pazīmes ir līdzīgas anaplazmozei, taču tās var parādīties pat vairākas nedēļas, mēnešus un pat gadu pēc ērces koduma. Bez periodiska izteikta noguruma un pārejoša klibuma var tikt novēroti palielināti limfmezgli, pietūkušas locītavas, samazināta apetīte, palielināta temperatūra un smagākajos gadījumos pat nieru mazspēja, kas var beigties letāli. Latvijā suņiem ir pieejama vakcīna pret boreliozi jeb Laimas slimību, ko saimnieki arī nu jau veic diezgan aktīvi. Vakcinācija jāveic katru gadu.
Babezioze – vienšūņu izraisīta smaga saslimšana, kas, laikus neārstēta, var beigties letāli. Vissmagākā no ērču izraisītajām slimībām. Babēzijas inficē aritrocītus jeb sarkanos asinsķermenīšus, tie sāk masveidā iet bojā, un suns smagi saslimst. Viņš kļūst apātisks, daudz guļ, ir samazināta apetīte, augsta temperatūra, bālas gļotādas un urīns tumšā krāsā, ko rada bojāgājušo asinsšūnu piejaukums urīnā. Tā kā asinis apgādā visus orgānus ar skābekli un barības vielām, saslimšana var būt smaga un skart vairākas orgānu sistēmas vienlaikus. Savlaicīgi sākta ārstēšana it atslēga babēziju iznīcināšanai suņa organismā. Kā arī visu ērču pārnēsāto slimību gadījumos ir svarīgi ērci izraut pēc iespējas ātrāk.
Pietūkums un apsārtums pēc ērces izraušanas nav rādītājs, ka ērce būtu pārnēsājusi kādu slimību. Tās tiek diagnosticētas klīnikā uz vietas ar ātrajiem testiem vai asiņu uztriepes izmeklēšanu, kā arī laboratoriski sūtot asiņu paraugu uz laboratoriju.
Suņi, sevišķi medību suņi, ir pedantiski jāapstrādā pret ērcēm. Izvēle ir liela – kaklasiksnas, skausta pilieni, aerosoli, caur muti dodadamas tabletes un ultraskaņas ierīces. Silva suņu saimniekiem iesaka vispiemērotāko līdzekli meklēt kopā ar veterinārārstu, jo daļa no šiem līdzekļiem ir recepšu zāles. Jāņem vērā suņa vecums, apmatojuma garums, cik bieži suns peld, individuālā jutība un blakus saslimšanas, ja tādas ir.
Ērces un parazīti – sunim var būt nāvējoši! Sarunas par suņiem #17
Abonē žurnālu Medības!