16.01.2024. notika seminārs “Mobilā lietotne “Mednis” un medības”. Valsts meža dienesta (VMD) medību daļas vadītājs Valters Lūsis norādīja uz to, ka jau tagad ir pieejami pamatoti un izsekojami dati, kas ļaus nākotnē argumentēt noteiktu medījamo dzīvnieku medību nepieciešamību, jo daudzi līdz šim norādīja, ka nomedīšanas dati nav izsekojami vai pamatoti.
Lietotni “Mednis” mežacūku atļauju izmantošanai sāka lietot pagājušā gada 1.aprīlī. Iepriekšējā sistēmā attiecībā uz informāciju par mežacūku nomedīšanu, bieži VMD saņemtie dati nesaskanēja ar PVD nosūtītajiem datiem, kas radīja problēmas arī medniekiem. Šī problēma ar jauno digitālo rīku tika pilnībā atrisināta.
Kopā Latvijā ir 1368 medību iecirkņu, savukārt lietotni “Mednis” nelieto 47 medību iecirkņos, kas ir 3,4%. Kopš sāka lietot “Mednis”, 25071 reģistrētas nomedītas mežacūkas, kas kopā ir 99,95 %. 24948 nomedītas mežacūkas, no tām 134 ievainotas, dažas atrastas. Neatrastas ievainotas – 123 mežacūkas.
Mežacūkas nomedītas 1124 medību iecirkņos – 82,16 %. Mežacūkas nomedījuši 5565 mednieki. Veiksmīgākais mednieks nomedījis 99 mežacūkas. Visvairāk pagājušā gadā mežacūkas nomedītas jūlijā – kopā 4443 mežacūkas. Dati ļauj secināt, vai tiešām dzinējmedībās mežacūkas var nomedīt vissekmīgāk.
Meža valsts reģistrā (MVR) 1928 mežacūkas uzrādās nomedītas ārpus iecirkņa platības – 7,73 % gadījumos no kopēja skaita. Tas ir tad, kad pēc šāviena cūka ieskrēja blakus teritorijā vai arī izsekota ievainota mežacūka. Kā arī var būt kāda GPS kļūda. Bet Valters Lūsis norāda, ka šo neuzskata par pārkāpumu.
MVR informācija par nomedīto mežacūku 437 (1,75 %) gadījumos nosūtīta vēlāk nekā noteikts (vienas dienas laikā). Lielākajā daļā tomēr informāciju par mežacūkas nomedīšanu nosūta laikā – vairāk nekā 18 000 pirmajā minūtē. Kopumā iesūtīti 34524 vienumi par nomedītajiem dzīvniekiem – 1165 medību iecirkņi, 6408 mednieki. Kopā līgumus ar VMD noslēdza 112 medību kolektīvi. Lielākais īpatsvars tieši Sēlijā.
Kopā iesniegta informācija par 386 nomedītajiem aļņiem, bet 14 (3,64 %) nosūtīti vēlāk nekā noteikts. Valters Lūsis arī norāda, ka “Mednī” saņemto informāciju var arī izmantot mednieku izglītošanā. Savākta liela paraugkopa par nomedītajiem dzīvniekiem.
Aktīvas mednieka sezpnas kartes ir 19655. Lietotnē reģistrējušies 13042 mednieki (66,35 %). Kaut ko nomedījuši 9470 mednieku.
VMD ieguvumi:
– operatīva, izsekojama un kvalitatīva datu aprite (informācija par nomedītajiem dzīvniekiem, novērojumi, postījumi)
– samazināti nepieciešamie cilvēkresursi iesniegto datu apstrādei
– efektīvāka medību saimniecības administrēšana (medību uzraudzība, medījamo dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšana)
Mednieku ieguvumi:
– būtiski samazinās administratīvais slogs
– iegūst medību organizēšanai nepieciešamo informāciju no MVR (medību iecirkņu karte, mednieku datu pārvaldība, aktuālā informācija par atļaujām)
– preventīvs rīks pārkāpumu novēršanai (nav sezonas karte, kļūdas pārskatu aizpildīšanā)
Kas motivēja 112 mednieku kolektīvu slēgt līgumu ar VMD par lietotnes lietošanu?
Mednieki norāda, ka vesela virkne problēmu atkrīt medību procesa laikā. Nav “trešā pielikuma”, reģistrācijas žurnāla, kas arī ir lielākais ieguvums. Operatīvi var redzēt aktuālos nomedīšanas apjomus. Nav problēmas atļauju sadalīšanā, nomedīto dzīvnieku marķēšanā. Rezultātā būs iespējams vispār atteikties no marķieriem un papīriem.