Kopš šā gada aprīļa, kad Valsts meža dienests (VMD) pieņēma lēmumu mežacūku atļauju norakstīšanā izmantot lietotni “Mednis”, to izmantojuši jau 14 037 mednieki, 1102 atbildīgās personas. Ir reģistrēti 1533 medību iecirkņi. Kopš aprīļa ar lietotnes palīdzību izmantotas 13 384 mežacūku medību atļaujas, tāpat ziņots par 2021 nomedītu stirnu, 15 aļņiem un 352 staltbriežiem.
Tomēr joprojām daudziem medniekiem ir dažādi jautājumi par lietotnes “Mednis” izmantošanu.
“Mednis” un mežacūkas
Vai mežacūku medībās drīkst doties, ja medniekam tālrunī nav uzinstalēta lietotne “Mednis”? Un vai ir likumīgi, ja mednieka nomedīto mežacūku ar savu tālruni noraksta cits mednieks? Šis jautājums uztrauc ļoti daudzus medniekus visā Latvijā.
Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis: “Atbilde rodama VMD 27.03.2023. rīkojuma Nr. 40 “Par mežacūku medībām” 2.1. punktā. Medību vadītāja pienākums mežacūku medībās ir mežacūkas nomedīšanas vai ievainošanas vietā pirms nomedītās mežacūkas pārvietošanas no vietas, kur tā nomedīta, vai ievainotās mežacūkas izsekošanas nodrošināt Meža valsts reģistra funkcionalitātei atbilstošajā mobilajā lietotnē “Mednis” (turpmāk – lietotne “Mednis”) informācijas reģistrēšanu par nomedītās vai ievainotās mežacūkas dzimumu un vecumu. Savukārt 2.2. punkts nosaka, ka medību vadītāja pienākums mežacūku medībās ir vienas dienas laikā pēc medībām atbilstoši lietotnes “Mednis” funkcionalitātei nosūtīt lietotnē “Mednis” reģistrēto informāciju par nomedīto vai ievainoto mežacūku Valsts meža dienestam. Attiecīgi to var izpildīt, ja mednieks lietotnē “Mednis” ir autentificējies VMD un medību tiesību lietotāja atbildīgā persona mednieku ir pievienojusi medību iecirkņa biedru sarakstam. Lietotnes “Mednis” funkcionalitāte paredz iespēju medniekam reģistrēt cita mednieka nomedītas mežacūkas faktu, bet tikai gadījumā, ja mednieks ir reģistrēts lietotnē “Mednis” kā medību iecirkņa biedrs. Cik saprotams no jautājuma, tad ir aprakstīta situācija, kad mednieks individuālajās medībās, būdams medību vadītājs, nomedī mežacūku, bet nav lietotnē “Mednis” reģistrēts kā medību iecirkņa biedrs un cits mednieks nomedīšanas faktu reģistrē uz sevi. Šāda mednieku rīcība neatbilst Medību noteikumos noteiktajiem medību vadītāja pienākumiem un papildus tiek iesniegta nepatiesa informācija par mežacūkas nomedīšanas faktu, kas ietver sevī medību produkcijas ieguves likumības pārbaudi un tās aprites izsekojamību.”
Medību atļauju skaits nav slepens
“Kā rīkoties gadījumā, ja ir sadarbības līgums par platību izmantošanu ar norunu, ka kaimiņam tiek piešķirtas licences? Vai tiešām kaimiņi jāpievieno lietotnē “Mednis” kā viesmednieki, jo negribas, lai redz visas kolektīva licences?” vaicā kāds no lasītājiem.
Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis skaidro, ka funkcionāli lietotne “Mednis” sadarbības līguma gadījumā nodrošina medību atļauju pieejamību visiem sadarbības līgumā ietvertajiem medību iecirkņiem. Respektīvi, visu medību iecirkņu medību dalībnieki redzēs izsniegto medību atļauju apjomu un neviens cits medību iecirkņa pārstāvis nebūs jāpievieno medību iecirknim.
Ko darīt, ja nopirkts jauns telefons?
“Gribu zināt, kā rīkoties ar “Medni”, iegādājoties jaunu telefonu? No vecā telefona “Medņa” konts jāizdzēš, jaunajā jāsāk viss atkal no nulles vai kā citādi?” vaicā kāds mednieks.
Ja nopirkts jauns telefons, nekas īpašs nav jādara, vienkārši jāautorizējas ar to pašu e-pastu un savu paroli, nekādi jauni reģistri nav jāveic. Līdzīgi kā, piemēram, ar jebkuru e-pastu – pieslēdzoties no darba datora savam e-pastam, nav jāveido jauns konts, jo ir iespējams autorizēties, izmantojot jau esošo. Jaunajā telefonā jāinstalē lietotne “Mednis” un jāautorizējas ar tiem pašiem datiem, kas izmantoti iepriekšējā telefonā.
Ja ir nepieciešamība, var autorizēties vairākās ierīcēs, piemēram, telefons un planšete vai telefons IOS un telefons “Android” (ja nu kādam ir divi). Svarīga atšķirība ir tāda, ka vienā telefonā uzmērītie dati neparādīsies otra telefona sarakstā, t.i., ja, piemēram, ar “Samsung” telefonu piereģistrēji savā “Medņa” kontā divus novērojumus, bet, izmantojot to pašu kontu, ar “Apple” telefonu aizbrauci medībās un nomedīji mežacūku – informācija par nomedīšanas faktu “dzīvos” tikai “Apple” telefonā, “Samsung” par to neko nezinās. Tas pats ir ar novērojumiem. Attiecīgi “Apple” nezinās, ka tas pats lietotājs “Samsung” telefonā iesniedzis divus novērojumus. Visi dati, ko sūta telefons uz VMD, glabājas lokālajā telefona datu glabātavā, un aizceļot uz svešu telefonu tie nespēj.
Avots: Latvijas Avīze
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu.
Vetārsts ar ovālo zīmogu mednieku mājas dīrūzī. Kā tas iespējams? “Šauj garām!” #196 epizode
Septembra numurā par aļņu selektīvu medīšanu
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam