
Novērojums Blāzmā, Ventspils novadā 20.februārī (2022). Video uzņemts no mājas loga – lūsis medī 20 metru attālumā. Sētā ganās stirnas, bet tās ir noskatījis lūsis. Tik tuvu mājām lūsis vēl līdz šim nav novērots, bet kaimiņos konstatēts, ka pazudis mājas kaķis. Protams, nav iespējams apgalvot simtsporocentīgi, ka tas bijis lūsis, kurš apēdis kaķi, bet mājas kaķi nereti var kļūt par lielo plēsēju kārumu.
Vai mainījusies lūšu uzvedība pēc tam, kad šogad nenotika lūšu medības? Pēc novērojumiem varam sacīt, ka jā! Redakcijas saņem arvien vairāk ziņojumu par to, ka lūši manīti privātmāju tuvumā. Redakcija saņem ļoti daudz video un foto par lūšu un to klātbūtnes novērojumiem ne tikai medību laikā, mežā, bet arī cilvēku un māju tuvumā. Jaunākajā video redzams, ka lūsis no cilvēka nebaidās.
Sargiet savus kaķus!
Skaties aculiecinieka video!
Pievienojieties šim kanālam, lai iegūtu piekļuvi privilēģijām.
Par novērojumiem pagājušā gadā ziņoja arī dzīvnieku patversmes “Mežavairogi” Danuta Priede, kura brīdināja, ka lūšu medību aizlieguma rezultātā lūši nāks arvien tuvāk apdzīvotām vietām:
“Ja kaut kādu emociju vadīti, deputāti pieņems lēmumu aizliegt lūšu medības, mums būs jābūt gataviem tam, ka tie nāks iekšā mūsu pagalmos, apdraudēs suņus, kaķus un aitas. Ja medības tiks aizliegtas, mums nebūs nekādu aizsardzības mehānismu pret šo plēsēju. Tas, ka tik īsā laika periodā mums jau divas reizes ir nācies saskarties ar lūšiem, kas tuvojas cilvēku mītnei un pat ienāk pilsētā, dara mūs ļoti piesardzīgus. Tas varētu liecināt par pārpopulāciju, kuras rezultātā vārgākie eksemplāri tiek izstumti no ierastās dzīvotnes un ir spiesti meklēt pārtiku viensētās un pat pilsētās,” sacīja Danuta Priede.
Fragments no Valsts meža dienestas sagatavotā Lūšu populācijas stāvokļa novērtējuma 2021./2022. gada medību sezonā
Sugas izplatība tiek vērtēta pastāvīgā 10×10 km kvadrātu tīklā. Sugas izplatības dati satur informāciju par reģistrētajām klātbūtnes pazīmēm (novērots tieši, pēdas), kas iegūta ar neinvazīvām metodēm, un informācijas par nomedītajiem un bojā gājušajiem indivīdiem. Dati par lūšu klātbūtnes pazīmēm ar neinvazīvām metodēm tiek reģistrēti kopš 2017./2018. gada medību sezonas, invazīvās metodes dati VMD ĢIS tiek reģistrēti pastāvīgi.
VMD 2020./2021. gada medību sezonā ieviesa sistēmisku transekta veida parauglaukumu apsekošanu medību platībās, ievācot datus par visu medījamo dzīvnieku sugu klātbūtnes pazīmēm 10×10 km kvadrātos un paralēli apkopojot oportūnistiskos klātbūtnes pazīmju datus. 2020./2021. gada medību sezonā lūšu klātbūtnes pazīmju konstatēšanas apstākļi ir vērtējami kā labi, kas kopā ar sistēmisku datu ievākšanu, ievāktajiem gadījuma rakstura datiem un informāciju par nomedītajiem un bojā gājušajiem lūšiem sniedz objektīvāku informāciju par sugas izplatību un tās izmaiņu dinamiku.
Kopējais Meža valsts reģistrā reģistrētais ziņojumu skaits par lūšu klātbūtnes pazīmēm:
2017./2018. gada medību sezonā – 271
2018./2019. gada medību sezonā – 432
2019./2020. gada medību sezonā – 388
2020./2021. gada medību sezona – 1626
Medības + pielikumi!
