Avots: Igaunijas Mednieku savienība
Lai gan lūšu populācija Igaunijā pašlaik ir stabila un tiek uzskatīta par labvēlīgu, Vides departaments ir nolēmis, ka to medības nav nepieciešamas. Izņēmuma gadījumos var tikt piešķirtas atļaujas problemātisko dzīvnieku medībām.
Vides departamenta ģenerāldirektora vietniece dabas aizsardzības jautājumos Leelo Kukk norāda, ka nav nopietnu iemeslu, lai šobrīd atļautu lūšu medības. “Vides departamentam zināms, ka lūši nav nodarījuši būtisku kaitējumu mājlopiem, un uzbrukumu gadījumi ir ļoti reti. Tāpat, ņemot vērā stirnu populācijas samazināšanos pēdējos gados, kas ir lūšu galvenā barība, var prognozēt, ka lūšu populācijas pieaugums tuvākajā laikā palēnināsies,” skaidroja ģenerāldirektora vietniece.
Lūšu aizsardzības statuss un populācijas pieaugums
Saskaņā ar pašreizējo lielo plēsēju aizsardzības un pārvaldības plānu lūšu aizsardzības statuss tiek uzskatīts par labvēlīgu. Valstī ir vismaz 80 lūšu ģimenes, kas atbilst vismaz 480 indivīdiem. Kopš 2016. gada Igaunijā lūšu medības nenotiek, izņemot īpašos gadījumos, kad tie rada būtisku kaitējumu.
Lūšu populācija Igaunijā strauji samazinājās 2010.–2013. gadā – vairāk nekā uz pusi. Galvenais iemesls bija stirnu populācijas kritums smago ziemu dēļ, jo stirnas ir lūšu galvenā barība.
Pēdējo piecu gadu laikā lūšu populācija atkal sākusi pieaugt. 2023. gada valsts monitoringa rezultāti liecina, ka Igaunijā ir aptuveni 102 lūšu ģimenes, kas atbilst 650–800 indivīdiem. Tas pārsniedz minimālo 100 ģimeņu robežu, pie kuras saskaņā ar aizsardzības plānu var sākt apsvērt lūšu medību atjaunošanu. Tomēr pašreizējie dati liecina, ka lūšu ģimeņu skaits šogad varētu būt mazāks, tāpēc no piesardzības viedokļa medības šobrīd nav pamatotas.
Piesardzīga pieeja lēmumu pieņemšanā
Kuuk uzsver, ka lēmums par lūšu medību aizlieguma saglabāšanu balstās uz piesardzības principu un zinātniskiem datiem. “Šāda pieeja nodrošina, ka lūšu populācija turpina atveseļoties, vienlaikus saglabājot dabisko līdzsvaru,” viņa piebilst.
Tādējādi Igaunijas Vides departaments šobrīd uzskata, ka lūšu medības nav nepieciešamas, un prioritāte tiek piešķirta sugas aizsardzībai un dabas daudzveidības saglabāšanai.
Katastrofāla situācija! Jauns rekords: 2024. gadā konstatētas 1213 ar mēri slimas mežacūkas
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības decembra numurā lasi par medījuma gaļu!