Avots: Latvijas Avīze
Latvija ir mežu zeme. Ikdienā mums visiem ir iespēja izmantot bagātīgos mežu resursus – koksni, ogas, sēnes, dzīvnieku produktus. Lai tas vispār būtu iespējams gan tagad, gan arī nākotnē, mežā ir jāsaimnieko gudri.
Mežs kā plāksteris klimata izmaiņām
Ik gadu maijā Latvijas valsts mežu (“LVM”) dabas parkā Tērvetē norisinās Latvijas Meža dienas. Šogad pasākuma devīze aicina pasapņot: “Vai tava nākotne slēpjas kokos?” Nudien precīzi teikts, jo viens no šī pasākuma galvenajiem mērķiem ir izglītot bērnus un jauniešus par mežā notiekošajiem procesiem un iedvesmot viņus savu nākotni saistīt ar mežsaimniecību. Tāpat arī uzmanība pievērsta meža nozīmei klimata izmaiņu mazināšanā. Zināms, kā pērn augustā spēcīga vētra “LVM” dabas parkā Tērvetē nolauza un izgāza tūkstošiem koku, būtiski mainot apkārtējo ainavu. Šogad Meža dienu Vētras pieturā spēcīgā vēja sekas varēs aplūkot klātienē. Apmeklētāji gaidīti 24. un 25. maijā. Pirmā diena veltīta skolu klasēm, otrā – ģimenēm ar bērniem. Ieeja pasākumā bez maksas.
Mācīties pielietot optiskās ierīces
Jau otro gadu pēc kārtas pasākumā piedalās arī pasaulē pazīstamais termālo un digitālo ierīču ražotājs Pulsar, kam ražotne atrodas arī Latvijā – Daugavpilī. Arī šogad var prognozēt, ka Pulsar zinību telts būs viena no tehnoloģiski interesantākajām. Apmeklētāji varēs paši ielūkoties dažādās optiskajās ierīcēs, kas var noderēt, dodoties dabā. Piemēram, mikroskopos izpētīt augu un kukaiņu paraugus un saskaitīt, cik toņos ir krāsota vilka kažoka spalva. Paši vērīgākie varēs ķerties pie binokļiem un meklēt vairākus apkārtējā vidē paslēpušos dzīvniekus. Protams, būs iespēja izmēģināt arī Pulsar radītos produktus – digitālās un termālās ierīces. Pieredze liecina, ka tieši tas daudzus mazos apmeklētājus iepriecina visvairāk.
Varētu jautāt, kādēļ gan bērniem būtu vērtīgi šīs ierīces apskatīt? Kā skaidro Pulsar Latvija pārstāvis Viesturs Arklons, šāds aprīkojums šobrīd ir kļuvis par neatņemamu mūsdienīgas medību saimniecības daļu, un, rādot to bērniem, var skaidrot medību metodes, to jēgu. Pastāv mīts, ka šīs ierīces rada negodīgas priekšrocības medniekiem, taču šo ideju visbiežāk izplata tie, kas termālajā tēmēklī nekad mūžā nav ielūkojušies un dzīvo savās fantāzijās. Ja vēlamies mežā klausīties putnu balsis, ir jāmedī mazie plēsēji, un to visefektīvāk darīt tieši ar moderno tehnoloģiju palīdzību. Tieši tik vienkārši! Tāpat arī šīs ierīces ļauj pamanīt vairāk. Proti, saprast, cik daudz dzīvnieku uzturas konkrētajās platībās, piemēram, vērot briežu barus, kas atklātās vietās parādās vien tumsā.
Lai topošie mežsaimnieki būtu zinoši
“Mums visās jomās ir daudz “dīvāna ekspertu” – sportā, izglītībā, politikā un arī mežsaimniecībā,” atzīst Viesturs. “Mežu var saprast tikai tad, ja tajā atrodies ikdienā!” Šāda veida pasākumi kā Meža dienas Tērvetē, arī Meža ABC, kas notiek Struņķukrogā, ļauj bērniem, viņu vecākiem un skolotājiem ielūkoties mežsaimniecības ikdienā. “Bērni aug pie viedierīču ekrāniem, kas it kā nav slikti – tur var iegūt daudz informācijas. Jautājums, cik pareiza ir šī informācija?” Viesturs atklāj, ka jāmāk pareizi runāt par medībām ar pasākumu publiku. Ir jāatklāj spēcīgi argumenti, taču vienlaikus tas nedrīkst izklausīties pēc moralizēšanas vai savas rīcības attaisnošanas, jo medniekiem nav neviena priekšā jājūtas vainīgiem. Ir bijuši gadījumi, kad klases kolektīvs pietuvojas stendam, bet skolotāja, ieraudzījusi, ka tas veltīts medību tematikai, dzen savus skolēnus prom, neskatoties uz to, ka bērni par to izrāda interesi. Reizēm sanāk tā, ka patiesībā vairāk jāstrādā ar stereotipu māktiem pieaugušajiem, nevis bērniem, kas vēlas izzināt pasauli. Bieži vien ir jāprot uz negatīviem komentāriem atbildēt mierīgi un paskaidrot, izmantojot piemērus no ikdienas dzīves. Beigu beigās daudzi pieaugušie, kas nākuši ar naidu, no medību nozares stenda prom iet jau ar smaidu un jauniem iespaidiem.
“Neaizmirsīsim, ka arī mūsu nākamie mežsaimnieki un vides zinātnieki ir to bērnu vidū, kas pašlaik vēl sēž skolas solos,” atgādina Pulsar pārstāvis.
Pasākumā varēs sastapt arī vairākas izglītības iestādes, kas piedāvā apgūt mežsaimniecību, piemēram, Ogres tehnikums un Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte. Ir pavisam lieliski, ja šādi pasākumi kādu ieinteresē un mudina savu nākotni saistīt ar mežu nozari.
Raksts tapis sadarbībā ar Pulsar Latvija.