7×64 – šis ir viens no tiem kalibriem, kas radīti tieši medību vajadzībām. Tas tika ieviests tālajā 1917. gadā, un tā radītājs bija slavens vācu munīcijas dizainers Vilhelms Brenneke, kura vārds, jāatzīst, vairāk saistās tieši ar īpašu gludstobra lodes dizainu.
Pēc Pirmā pasaules kara 7×64 kļuva ļoti populārs, un tieši Eiropā tas saglabājis savu popularitāti staltbriežu, mežacūku un ģemžu medībās. Neoficiāli to sauc arī par 7×64 Brenneke, lai gan plašāk to vienkārši dēvē par 7×64. Čaulītes dizains ir teju vai identisks kādam citam ļoti populāram kalibram – .30-06, tāpat arī ir ļoti līdzīgs .280 Remington.
Tā kā šis ir Eiropas kalibrs, tad 7 nozīmē lodes diametru milimetros, savukārt 64 attiecas uz čaulītes garumu milimetros. Kalibra attīstības pirmsākumos to varēja ielādēt Mauser 98 aizslēga karabīnēs, ko izmantoja Vācijas armija.
Rādītāji
Ar munīciju problēmu nav, jo Eiropā to plaši ražo zināmākās munīcijas ražotnes – Norma, Lapua, Sellior&Bellot un vēl daudzas citas. PMC piedāvā 11 gramu lodi ar mīksto galu (soft point), kas lido ar 800 m/s. Šis lādiņš visvairāk būs piemērots medībām samērā tuvās distancēs vidēja lieluma medījumam, piedāvājot ne pārāk lielu sākotnējo hidrostatisko šoku, toties izcilas spējas iekļūt medījuma ķermenī, jo šī lode ar nelielo ātrumu nodrošina minimālu deformāciju.
Savukārt Norma piedāvā diezgan lielas izvēles iespējas, sākot ar 8,1 grama lodi (bezsvina Norma Kalahari) mazākam medījumam, beidzot ar 11 gramu Norma Oryx jau lielam medījumam. Kalahari piedāvā 945 m/s stobra galā ar sākotnējo enerģiju 3618 džouli.
Savukārt smagākā Norma Oryx lode lidos ar 840 m/s stobra galā, tās sākotnējā enerģija – 3883 džouli. Oryx ir smagāka lode ar lēnu ekspansiju, bet lieliskām penetrācijas iespējām. Šī 7 mm lode ir labi piemērota mazākam medījumam, bet ar to nešaubīgi nomedīti arī neskaitāmi aļņi. Literatūrā uzsvērts, ka šī kalibra lode strādā labi, radot mazus riskus dzīvnieka savainošanai, bet tas, protams, ir atkarīgs arī no trāpījuma vietas. Arī slavenā kompānija RWS šim kalibram piedāvā vairākus lādiņus. RWS uzsver, ka šis ir universāls kalibrs, paredzēts medībām Eiropā, to var sekmīgi lietot kalnos, kā arī šaujot tuvās distancēs, piemēram, dzinējmedībās meža apvidos. Kalibrs piemērots vidējam un lielam medījumam. 7×64 ir līdzsvarota, jaudīga lode, ko var izmantot ļoti dažādos medību veidos. RWS Evo 10,3 gramu lodes sākotnējais ātrums ir 880 m/s, bet enerģija – 3988 džouli.
Mednieki stāsta, ka šo kalibru ar attiecīgu munīciju var izmantot no zosu medībām līdz pat aļņiem. Šim kalibram ir pietiekami liela jauda, samērā taisna trajektorija, pieejama munīcija un arī ieroči. Ar to var arī droši doties pašaut treniņā šautuvē. Secinājums ir viens – plaša profila universāls kalibrs medībām Baltijas valstīs.
Kas ir 7x65R?
Pazīstamākais no 7 mm medību kalibriem ir 7×64, bet Vilhelms Brenneke 7x65R radīja 1917. gadā, un kopš tā laika šis ir viens no vispopulārākajiem kalibriem divstobru atliecamajām karabīnēm un kombinētajiem ieročiem. Ballistisko īpašību ziņā 7x65R ir ļoti tuvs 7×64 un ir ideāli piemērots visiem Eiropā un it īpaši Centrāleiropā medījamiem dzīvniekiem.
Kā nosaka Permanentā starptautiskā mazo ieroču pārbaudes komisija (CIP), kalibra maksimālais spiediena līmenis ir līdz 380 Mpa, kā arī šis kalibrs atbilst visām prasībām, lai varētu medīt visus lielos Eiropas medījamos dzīvniekus – alni, lāci, staltbriedi un mežacūku.
Tā kā šī kalibra čaula ir ar ranti, tā paredzēta lietošanai atliecamajām divstobrenēm un drillingiem. Un arī tā radīšana tieši saistīta ar vāciešu aizraušanos ar atliecamajiem ieročiem. Šādām karabīnēm labāki rezultāti ir tieši patronām ar ranti, tādēļ arī tika radīta attiecīga 7×64 versija.
Kā bieži vien ierasts Eiropā, 7x65R izmanto 65 mm garu čaulu, kā arī lodes 7 mm diametrā. Lielāki Eiropas munīcijas ražotāji piedāvā šī kalibra rūpnieciski ražotās patronas – Sako, RWS, Lapua, arī Blaser. ASV Norma piedāvā četras dažādas patronas 7x65R, sākot ar 170 greinu (11 gramu) un beidzot ar 156 greinu (10 gramu) lodēm. Piemēram, Norma Oryx 156 greinu lodes ātrums ir 830 m/s, bet enerģija – 3483 džouli. Savukārt Norma Vulkan 170 greinu lodes ātrums ir 809 m/s, bet enerģija – 3614 džouli. Ja ir doma lādēt pašiem, Hornady lādēšanas rokasgrāmatā atrodams, ka IMR4831, IMR4350 un VIHT N-160 šaujampulveri šim kalibram patīkot vislabāk.
Latvijas mednieki norāda, ka 7x65R rādītāji gandrīz 99 procentos ir pielīdzināmi 7×64, atšķirība vien, kādam ierocim to izmanto, proti, klasiskai karabīnei vai atliecamajam un kombinētajam ierocim. Tomēr, ja salīdzina rādītājus, tad 7x65R mazliet no sava līdzgaitnieka atpaliek. 7×64 ir jaudīgāks gan lodes ātruma, gan arī enerģijas ziņā. Šo uzskata par ideāli piemērotu kalibru gaides medībām, lai gan izmantojam arī dzinējmedībās. Rādītāji pēc būtības labāki nekā populārajam .30-06 Springfield un .308 Win. Mednieki norāda, ka ar labu trāpījumu dzīvnieks krīt labi, savukārt, izvēloties attiecīgu munīciju, arī bojājumi gaļai būs minimāli. Ir mednieki, kas apgalvo – šajā medību sezonā, šaujot ar kombinēto ieroci, rezultativitāte esot lieliska – ar 11 šāvieniem iegūti 10 medījumi. Galvenā problēma gan tāda, ka munīcijas izvēle ir mazāka nekā tiem pašiem .30-06 Springfield un .308 Win.
Kopumā jāsaka, ka šis ir medību kalibrs, kas paredzēts konkrētam ieroču veidam, kā saka, medniekam ar īpašu gaumi, kam patīk medīt ar atliecamajiem, kā arī kombinētajiem ieročiem. Rādītāji šim kalibram ir labi, tomēr lieku reizi jāatgādina, ka bieži vien sekmes medībās nav atkarīgas no kalibra izvēles (lai gan konkrētam medījumam jālieto atbilstoša kalibra ierocis), bet gan no šaušanas prasmēm. Munīcijas izvēle Latvijā ir gana liela, arī cenas ziņā šis nav no dārgākajiem kalibriem.
Kur tēmēt, lai šāviens būtu nāvējošs, un par niknajiem kalibriem. “Šauj garām!” #86 epizode
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam