Kāda mednieku kolektīva teritorijā Kurzemē uz lauka tika atrasta jauna briežu govs. Sākotnējā versija – to nokoduši vilki.
Par to liecināja plēsēju mielasta pazīmes. Tika ziņots mežniecībai, un dzīvnieku noformēja kā dabiskā nāvē bojāgājušu. Pēcāk, pārvietojot to, kas bija palicis pāri, atklājās ļoti maziņš, vilnas aizsegts ieejošais šāviena caurums vēderā. Izejošā nebija attēlā).
Kad atrasts miris dzīvnieks
“Dzīvnieks tika atrasts uz lauka dažu metru attālumā no mežmalas. Acīmredzot briedene bija nogājusi diezgan lielu distanci, bet tālāk nebija tikusi, nokritusi un mazie plēsēji, iespējams – arī vietējie suņi, sākuši viņu plosīt. Paziņojām mežniecībai, kas konstatēja nāvi dabiskos apstākļos un norakstīja dzīvnieku,” par šo gadījumu pastāsta vietējā kluba atbildīgā persona.
Atrodot mirušu dzīvnieku, ir jāziņo mežniecībai, kas apseko liemeni un pieņem lēmumu par tālāko rīcību.
“Kad es apskatīju minēto jauno briežu govi, tās ķermeņa stāvoklis un bojājumi, ko jau bija nodarījuši meža dzīvnieki, neļāva saskatīt nekādas citas bojāejas cēloņu pazīmes kā tikai dabiskās. Tādēļ dzīvnieks tika norakstīts kā kritis. Ja apsekošanā būtu iespējams saskatīt šautu brūci, man būtu pienākums ziņot policijai, kas uzsāktu izmeklēšanu un noskaidrotu, kas ir pie vainas,” atklāj novada mežniecības pārstāvis.Uzreiz pēc atrašanas kritusī briežu govs tikusi novilkta no lauka grāvī.
“Mēs aizvācām ķermeni, lai nemulsinātu tuvējo namu iedzīvotājus, taču, pārdomājot visu, radās aizdomas, ka pie vainas varētu būt vilki. Domādami, ka plēsēji varētu atgriezties, nolikām teli atpakaļ. Bija cerība, ka vilki varbūt atgriezīsies pie medījuma. Viss bija mierīgi, ja neskaita lapsas. Nospriedām, ka vilki neparādīsies, un novācām atlikušo. Velkot liemenis kādā brīdī apgriezās, un tad arī atklājās, ka dzīvnieks bijis šauts,” stāsta mednieku kluba atbildīgais.
“Iepriekšējā sestdienā neviens no mūsu kolektīva nebija šāvis uz briežu teli. Aptaujājām arī visus kaimiņus, ieskaitot tos kolektīvus, kas medī otrpus nelielajai upītei uz mūsu platību robežas. Briežu teļu vai jaunu govi neviens nebija savainojis vai vispār šāvis.” Sarunā ar apkārtējiem klubiem noskaidrojās, ka dažreiz naktī dzirdami šāvieni vietās, kur nevienam nevajadzētu būt. Vietējie iedzīvotāji sūdzas par izbraukātiem laukiem un gaismām nakts melnumā. Esot atrasti krituši brieži un stirnas. Diemžēl laiks un meža dzīvnieki iznīcinājuši iespējamo malumedību pēdas un precīzi pateikt, kas bijis pie vainas, vairs nav varēts.
Malumedniekus noķert ir grūti
Notvert maliķi situācijā, kad viņa vaina ir neapšaubāma, ir grūti. Bez iepriekšējas informācijas un sagatavošanās tikai lielas veiksmes gadījumā policijas vai Valsts meža dienesta (VMD) inspektori var gadīties pareizajā vietā un pareizajā laikā, lai noķertu pārkāpēju. Tādēļ mednieki un vietējie iedzīvotāji aicināti ziņot par aizdomīgām mašīnām medību platībās, par šāvieniem un citiem novērojumiem.“
Par atrastiem beigtiem medījamajiem dzīvniekiem ir jāziņo VMD. Inspektors vai mežzinis apsekos atradumu un pieņems lēmumu par informācijas virzību. Ja būs pamats uzsākt kriminālizmeklēšanu par malumedībām, inspektori ziņos mums,” pastāsta Valsts policijas Licencēšanas un atļauju sistēmas biroja inspektors Juris Veispals.
Uz jautājumu, kur un kam vislabāk ziņot par aizdomīgām mašīnām, šāvieniem, cilvēkiem platībās, Juris Veispals atbild: “Var paziņot VMD vai vietējai policijai. Ja ir aizdomas par informācijas noplūdi vai vēlēšanās ziņot pa tiešo, jāsazinās ar novada inspektoru vai ar Valsts policijas Licencēšanas un atļauju sistēmas centrālo biroju. Protams, ieraugot svešiniekus, var piebraukt painteresēties, kas tie tādi, ko dara platībās, bet labāk ir piefiksēt automašīnas numuru, un tālāk mēs tiksim galā paši. Arī ziņas par šo, iespējams, nelegāli nogalināto brieža govi iekrīt krātuvē. Mums ir zināms, ka tajā rajonā uzdarbojas malumednieki. Apmēram zināma ir arī mašīna, ar kādu brauc. Pamazām informācija un novērojumi krājas, un galu galā vainīgie tiks pieķerti!”