Portāls Delfi.lt publicējis rakstu par atpūtnieku nofilmētu medību ainu, kas izraisījusi plašu ažiotāžu kaimiņos Lietuvā.
„Dzimšanas dienas svinību laikā manā acu priekšā, aptuveni 150 metru attālumā no mūsu atpūtas namiņa, tika nošauta stirnu ģimene. 150 metru attālumā!“ – neticībā sacīja Gintare.
Portāls publicēja arī sievietes uzņemto video, kurā redzama ievainota jauna briežu govs. Mednieki ierodas ar apvidus automašīnu un savāc brieža ķermeni. No video redzams, ka tās bija dzinējmedības, un mednieki centās pēc iespējas ātrāk savākt nomedītos dzīvniekus.
Dzinējmedības tika organizētas atbilstoši likumā noteiktajam, pietiekamā attālumā no atpūtas namiņa, caur kura logu tika uzņemts video. Tomēr tika nofilmēts viens dzinējs (bez ieroča), kas gājis gar atpūtnieces namiņa logiem.
„Nedēļas nogalē, savas dzimšanas dienas svinību laikā, devāmies atpūsties uz brīnišķīgu, mājīgu vietu – attālu atpūtas namiņu Taurages rajonā. Mērķis bija atslābt, atpūsties no pilsētas kņadas un atjaunot iekšējo līdzsvaru, ko šajā gadā pilsētas apstākļos man bija grūti saglabāt. Taču Taurages reģiona mednieki bija iecerējuši ko citu – manā acu priekšā, aptuveni 150 metru attālumā no mūsu atpūtas namiņa, tika nošauta stirnu ģimene. 150 metru attālumā!!!!“ – rakstīja radošo projektu autore un fotogrāfe Gintare Bakūnaite.
No Delfi.lt publicētā komentāra var secināt, ka medību aina sievietei, kura nav saistīta ar šo jomu, radījusi ļoti negatīvu iespaidu un emocionālu reakciju. Diemžēl šādos gadījumos sabiedrībā tiek veidots negatīvs priekšstats par medniekiem, kuri veic valsts regulētu un kontrolētu darbu – medījamo dzīvnieku populācijas kontroli.
Par šo gadījumu tika informētas atbildīgās iestādes
Vides aizsardzības departamenta speciālisti paskaidroja, ka saskaņā ar Medību noteikumiem mednieki nedrīkst šaut tuvāk par 200 metriem no ēkām, taču dzinēji vai mednieki ar ieročiem var tuvoties, jo attāluma ierobežojumi šajā gadījumā netiek piemēroti. Medniekiem nav pienākuma iepriekš informēt par notiekošām medībām, jo to neprasa neviens tiesību akts.
Pēc departamenta sniegtās informācijas iesniegtajos video materiālos redzams, ka pagalmā pārvietojās nevis mednieks, bet dzinējs, kas bija ģērbies spilgta apģērbā.
„Medniekiem ir tiesības medīt tikai pēc tam, kad viņi ir nokārtojuši medību eksāmenu, kurā tiek pārbaudītas arī zināšanas par drošības prasībām medībās. Tāpat mednieki ievēro Medību noteikumus, kuros teikts, ka, veicot šāvienu, medniekam ir jāpārliecinās, ka šāviens neradīs draudus citiem cilvēkiem, mājdzīvniekiem, nemedījamiem savvaļas dzīvniekiem vai kaitējumu ēkām un citiem cilvēka saimnieciskās darbības objektiem. Ieteicams, lai mednieki uzturētu kontaktus ar vietējiem iedzīvotājiem un informētu viņus par medību procesiem,“ bija teikts sniegtajā atbildē.
Noslēgumā jāuzsver, ka konkrētajā gadījumā mednieki ievēroja visas likumā noteiktās prasības, un medību procesā tika nomedīts briedis, nevis stirna, kā sākotnēji kļūdaini tika norādīts. Šādas situācijas norāda uz nepieciešamību sabiedrībai izglītoties par meža dzīvnieku sugu atpazīšanu, lai izvairītos no pārpratumiem un nevajadzīgiem konfliktiem. Mednieki veic būtisku darbu, nodrošinot dzīvnieku populācijas kontroli, kas ir svarīgi gan ekoloģiskā līdzsvara uzturēšanai, gan sabiedrības interesēm. Savstarpējā izpratne un komunikācija starp medniekiem un sabiedrību var būtiski uzlabot šo sadarbību un novērst nepamatotas bažas.
Kas garšīgāks: strogonovs indiešu vai latviešu gaumē? No dabas līdz galdam #13
Kad mednieku grib izdzīt no meža vai padarīt par vergu? “Šauj garām!” #261 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!