Atsaucoties uz Valsta meža dienesta sniegto informāciju, lai noteiktu vilku un lūšu lielāko pieļaujamo nomedīšanas apjomu, medības reglamentējošie normatīvie akti paredz izmantot lielo plēsēju sugas aizsardzības plānos izklāstītā monitoringa rezultātus. Monitorings ietver regulāru populācijas stāvokļa izpēti, kurā Latvijai tradicionālā uzskaite pēc pēdām nodrošina tikai vienu no daudziem raksturojošiem rādītājiem. Ar vilku un lūšu pazīmju (piemēram, pēdu) esamību iespējams raksturot sugas izplatību, nevis indivīdu skaitu populācijā. Nozīmīgu ieguldījumu šo dzīvnieku populācijas izpētes procesā var sniegt mednieki, ar viedtālruņa palīdzību ziņojot par novērotajām pēdām vai ekskrementiem.
Kā ziņot?
Ja novērotas vilka vai lūša tiešas klātbūtnes pazīmes, proti, pēdas vai ekskrementi, tās jāfiksē ar precīzu to atrašanās vietu un datumu.
– Viedierīcē jābūt aktivizētai lokācijas (GPS) funkcijai. Precīzākai fiksācijai ieteicams aktivizēt arī mobilo datu pieeju.
– Ierīces kameras iestatījumos jābūt aktivizētai atrašanās vietas atzīmes funkcijai.
– Pievienojiet vilka vai lūša pēdas nospiedumam objektu, kas ļautu identificēt pēdas nospieduma izmēru (lineālu, sērkociņu kastīti, u.c.)
– Pirms foto attēla uzņemšanas ierīce jāaktivizē un nedaudz jānogaida – pretējā gadījumā atrašanās vieta var nenofiksēties vai nofiksēties ar būtisku novirzi.
– Pēc fotoattēla fiksēšanas pārbaudiet, vai attēlam faila rekvizītos ir pievienota informācija par atrašanās vietu un vai tā atbilst faktiskajai atrašanās vietai. Ja atrašanās vieta nav fiksēta, fotoattēlu uzņem atkārtoti.
– Fotofiksācijai var izmantot arī tai piemērotas aplikācijas, piemēram, NoteCam, kuras aktivizējot var uzskatāmi pārliecināties, vai lokācijas vietas koordinātes ir fiksētas, ļaujot fotoattēlam pievienot papildus informāciju (novēroto indivīdu skaits).
Fotoattēla faila nosaukumu un izmēru mainīt nedrīkst!
Fiksētās vilku klātbūtnes pazīmes sūtīt uz e-pastu vilki@vmd.gov.lv, savukārt lūšu – uz e-pastu lusi@vmd.gov.lv.
Papildus, nosūtot fotoattēlu, vēlams norādīt arī pēc klātbūtnes pazīmēm konstatēto indivīdu skaitu. Ja vilka vai lūša klātbūtnes pazīmes nav bijis iespējams fiksēt fotoattēlā vai arī fotoattēlam nav piesaistīts datums un/vai koordinātes, tad informāciju par klātbūtnes pazīmēm var nosūtīt uz iepriekšminētajām e-pasta adresēm vai informēt virsmežniecības atbildīgās amatpersonas (vecāko mežzini vai mežzini), kuru uzraudzībā esošajā teritorijā klātbūtnes pazīmes konstatētas. Nosūtāmajā informācijā norāda pēc iespējas precīzāku atrašanās vietu (piemēram, zemes vienības kadastra nr., koordinātes), novērojuma datumu, novērotās pazīmes, novēroto indivīdu skaitu.
Avots: Valsts meža dienests