Mednieki bieži vien ir arī kaislīgi makšķernieki. Makšķerējot butes jūras krastā, kādam medniekam radās loģisks jautājums – vai copi nevarētu apvienot arī ar ūdensputnu medībām? Vēstulē žurnālam Medības viņš raksta: “Vai Baltijas jūras krasts un Rīgas līča krasts arī ir publiskie ūdeņi? Ja tā ir, kā ar ūdensputnu medību iespējām šajās vietās un kā zināt, vai konkrētā teritorija ir vai nav dabas liegums, kurā būtu jālieto bezsvina munīcija?”
Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis: “Civillikuma 1102. pants nosaka, ka pie publiskiem ūdeņiem pieder jūras piekrastes josla. Savukārt Medību noteikumu 93. punkts nosaka, ka publiskajās ūdenstilpēs un to tauvas joslā medījamos ūdensputnus atļauts medīt Medību likumā un šajos noteikumos noteiktajā kārtībā.
Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (ĪADT) vispārējo aizsardzības un izmantošanas noteikumu 16.6 un 24.6 punkts nosaka, ka dabas liegumu un dabas parku teritorijās aizliegts ūdensputnu medībās lietot šāviņus, kas satur svinu. Jāņem vērā, ka ĪADT var būt individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi, kuros tāpat aizliegts lietot svinu saturošus šāviņus, piemēram, to nedrīkst darīt aizsargājamās jūras teritorijās Nida-Pērkone, Irbes šaurums un Rīgas līča rietumu piekraste.
Pirms došanās medībās ieteicams iepazīties ar plānotajā medību vietā esošajām ĪADT, to robežām un individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem, ko iespējams izdarīt Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā www.daba.gov.lv. Informācija par ĪADT robežām pieejama arī lietotnes LVM GEO datu slānī DAP vides aizsardzības teritorijas.
Ielūkojoties lietotnes LVM GEO datu slānī DAP vides aizsardzības teritorijas, patiešām ļoti ērti aplūkot plānoto medību vietu un redzēt aizsargājamās dabas teritorijas robežas un nosaukumu. Atliek vien pēc tam sameklēt konkrētās teritorijas individuālos aizsardzības noteikumus un tos ievērot. Lietotnē atrodamās ziņas liecina, ka aizsargājamās dabas teritorijas ir gandrīz visā Rīgas līča piekrastes garumā, izņemot atsevišķus nelielus posmus Vidzemes piekrastē. Tāpat īpaši aizsargājamās dabas teritorijās ietilpst arī lielākā daļa Baltijas jūras piekrastes Kurzemē.