Informācijas avots Криниця мисливця
Ukrainas Mednieku un medību platību lietotāju asociācija (UMMPLA) ir vērsusies pie reģionālajām militārajām pārvaldēm (RMP) un Valsts meža aģentūras starpreģionālajām struktūrvienībām ar aicinājumu atjaunot medījamo dzīvnieku skaita regulēšanu laikposmā no 2024. gada septembra līdz 2025. gada februārim. Asociācija uzsver kritisko situāciju Ukrainā sakarā ar pilnīgu medību aizliegumu karastāvokļa laikā, par ko asociācija ziņo savā sociālajā tīklā Facebook.
Saskaņā ar UMMPLA sniegto informāciju vairāk nekā divus gadus ilgstošā kara laikā dažu sugu dzīvnieku skaits ir pieaudzis līdz kritiskam līmenim. Jo īpaši būtiski, pēc Ukrainas mednieku domām ir tas, ka lapsu populācija ir palielinājusies par 416 %, vilku – par 50 %, bet šakāļu – par 439 %. Ekoloģiski pieļaujamais lapsu blīvums tagad ir 6-8 reizes lielāks par noteiktajām normām.
Īpašas bažas rada bīstamo slimību izplatīšanās. Saskaņā ar diagnostiskajiem pētījumiem Ukrainas centrālajos reģionos, katra piektā lapsa jau ir inficēta ar trakumsērgas vīrusu. Turklāt mežacūku skaits ir pārsniedzis pirmskara līmeni par vairāk nekā 50 %, kas ir izraisījis Āfrikas cūku mēra (ĀCM) gadījumu skaita pieaugumu par 880 % salīdzinājumā ar 2022. gadu.
Ukrainas Nopelniem bagātais mežzinis Viktors Červonijs norāda: “Šī situācija var novest pie Ukrainas lopbarības graudu eksporta ierobežojumiem 2024-2025. gadā, kas radīs smagas sekas valsts ekonomikai.”
UMMPLA uzsver, ka medību platības, kurām ir atņemts vienīgais ienākumu avots no medību pakalpojumiem, nespēj pildīt medību apsaimniekošanas līgumu nosacījumus. Tas ir novedis pie tā, ka tiek ierobežoti medību platību aizsardzības, epizootiju apkarošanas, dzīvnieku piebarošanas un potenciāli bīstamo sugu skaita regulēšanas pasākumi.
Asociācija aicina valsts iestādes piešķirt medību platību lietotājiem atļauju regulēt medījamo dzīvnieku skaitu, noteiktā laika, noteiktās platībās. Mednieki aicina ņemt vērā Nikolajevas un Čerkasu apgabalu veiksmīgo pieredzi, kur medības tika atjaunotas.
Svarīgi atzīmēt, ka saskaņā ar Valsts ārkārtas pretepizootiskās komisijas pie Ukrainas Ministru kabineta 2023. gada 26. decembra lēmumu reģionos, kuros nenotiek karadarbība, RMP ir jānodrošina mežacūku un plēsīgo dzīvnieku skaita regulēšana, medības veicot saskaņā ar attiecīgajiem ierobežojumiem.
Kā uzsver mednieku asociācijas, šobrīd jau ir nepieciešams steidzams valsts iestāžu lēmums, kas ļautu novērst turpmāku ekoloģiskās un epizootiskās situācijas pasliktināšanos Ukrainā.
Jenotu nomedīšanas apjomi desmitkāršojušies Lietuvā! Vai ir jāmaina Latvijas Medību noteikumi?
Abonē žurnālu Medības!