Skatoties cauri dažādu kalibru sarakstam, meklējot kādu interesantu risinājumu, uzmanība jāpievērš .470 Nitro Express. Šā kalibra nosaukums asociējas ar amizantiem video, kur nezinošam upurim šautuvē liek izšaut ar briesmīga kalibra ieroci, kas beidzas ar to, ka ierocis šāviena brīdī aizlido pa gaisu, bet nabaga šāvējs vaidēdams vārtās pa zemi.
Jāsaka gan, ka pirmais randiņš ar lielu kalibru, kam ir briesmīgs atsitiens, var beigties pat ar lauztu atslēgas kaulu vai arī ar bailēm no šāviena uz visu atlikušo mūžu.
Tātad, kas tas par monstru – .470 Nitro Express? Vēl jo vairāk, ja Purnavu muižas internetveikala katalogā redzams, ka šis veikals piedāvā tikai vienu munīcijas veidu – patronu, kuras cena 12,81 eiro, bet lodes svars – iespaidīgi 32,4 grami.
Ziloņiem un bifeļiem
.470 Nitro Express ir patrona, ko radījis Jozefs Langs no Anglijas ļoti lielu vai arī ļoti bīstamu dzīvnieku medībām. Šī kalibra patronas lielākoties izmanto tikai atliecamajās karabīnēs ar vienu stobru, kā arī divstobru ekspreša karabīnēs, lai medītu tropiskos un karstos klimatiskajos apstākļos.
.470 Nitro Express plaši izmanto Dienvidu un Centrālaustrumu Āfrikas reģionos, un šim kalibram priekšroku dod profesionālie mednieki jeb pavadoņi, medījot bifeli vai ziloni.
Kalibru Langs radīja 1900. gadā, lai aizvietotu .450 Nitro Express pēc tam, kad pēdējo aizliedza izmantot vairākās valstīs, tajā skaitā arī Indijā. Aizliegums tika ieviests ne tādēļ, ka .450 NE būtu pārāk švaks vai nepiemērots medībām. Tas tika aizliegts tādēļ, ka vietējo cilšu iedzīvotāji tā lodes varēja izņemt no patronas un izmantot tās ar nozagtām .577/.450 Martini Henry karabīnēm.
.470 NE ir smaga lode un ievērojams pulvera lādiņš, tādēļ šī kalibra ierocim ir arī ievērojams atsitiens, tomēr to mazina lodes mazais ātrums, tāpēc atsitiens drīzāk atgādina spēcīgu grūdienu, nevis briesmīgu sitienu. Šī kalibra karabīnes ir smagas divstobrenes, kas, protams, ir arī ļoti dārgas. Šis joprojām ir viens no vispopulārākajiem starp Nitro Express kalibriem. Patronu sāka ražot 1907. gadā, un arī šodien tā ir diezgan viegli pieejama.
Līdzīgi kā citas bīstamo medījumu patronas tās ir ļoti dārgas, reizumis maksā pat teju vai desmit reizes vairāk nekā standarta kalibra munīcija. Šā iemesla dēļ daudzi mednieki izvēlas šī kalibra patronas lādēt paši.
Kalibra lodes diametrs ir 12,1 mm, patronas čaulītes garums – 83 mm, bet kopējais garums – ap 102 mm. 500 greinu (32 g) lodes ātrums ir 660 m/s, bet jauda – iespaidīgi 6970 džouli.
Kas ir Nitro Express
Nitro Express (NE) ir patronu sērija, ko izmantoja liela kalibra medību karabīnēm, sauktām arī par ziloņu ieročiem vai ekspreša karabīnēm. Vēlāk sāka ražot mazāka un ātrāka kalibra ieročus, ko dēvēja par Britu patronām.
Jēdzienu express radīja Džeims Pjurdijs jaunākais 1856. gadā, ideju aizgūstot no ekspreša vilcieniem, lai radītu publicitāti savas divstobru atliecamās karabīnes lodes ātrumam, un ar laiku šī iesauka aizķērās arī citiem līdzīgiem kalibriem. Savukārt nitro radies no galvenā šo patronu šaujampulvera kordīta komponentiem – nitroceluloze un nitroglicerīns.
John Rigby&Company 1898. gadā radīja .450 Nitro Express, aizsākot moderno lielo medījamo dzīvnieku patronu ražošanu. Sajaucot .450 Black Powder Express ar kordītu, tika radīts .450 NE, kas bija ātra un precīza patrona, spējīga apturēt visus Āfrikas un Indijas lielos un bīstamos medījamos dzīvniekus.
Tā kā sākumā bija problēmas no ieroča izņemt izšauto čaulīti, Holland & Holland attīstīja .500/450 NE, bet brāļi Īleji – .450 No 2 Nitro Express, abiem ļoti līdzīgi rādītāji. Rigby pavisam drīz atrisināja sākotnējās problēmas, un .450 NE kļuva par standarta kalibru, ko izmantoja medībās Lielbritānijas Āfrikas un Indijas kolonijās. Tā dažādi ieroču meistari veco kalibru patronās sāka izmantot kordītu, un radās .450/400 Nitro Express, .500 Nitro Express un .577 Nitro Express. 1903. gadā Jeffrey&Co sadomāja pārspēt viņus visus un radīja .600 Nitro Express, kas vismaz uz piecdesmit gadiem kļuva par visjaudīgāko komerciāli ražoto patronu. Lai gan .500, .577 un .600 NE bija pārāk smagi un jaudīgi, lai tos lietotu ikdienā un profesionālajiem medniekiem bija nepieciešams īpašs aprīkojums, lai tos savaldītu, .450 NE bija ļoti populārs, bet to mainīja dažādi politiski lēmumi.
1899. gadā Rigby vērsās pie Mauser inženieriem, lai radītu īpašo Gewehr 98 aizslēga tipa karabīni, kas varētu tikt galā ar .400/350 NE. Šīs karabīnes radīšana 1900. gadā bija magnuma garuma aizslēga tipa karabīņu dzimšanas brīdis, liekot pamatus tādiem zināmiem kalibriem kā .375 H&H un .416 Rigby. Kopumā ir uzskaitīti vismaz 35 dažādi kalibri, kuru nosaukumā figurē Nitro Express.
Holland&Holland radīja divstobru atliecamo karabīni Royal, kas atbilstu visiem augstākajiem standartiem, tā pasauli ieraudzīja pēc Pirmā pasaules kara. Kaislīgais mednieks un ASV prezidents Teodors Rūzvelts, kurš medījis arī ziloņus Āfrikā, par šo ieroci teicis, ka nevarot būt labāks ierocis lielajiem medījumiem.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit
Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči“