Akciju sabiedrības Sadales tīkls pārziņā ir desmitiem tūkstošu kilometru elektrolīniju. Liela daļa no tām šķērso mežu masīvus, krūmājus, brikšņus. Protams, elektrolīnijas bojā dabas apstākļi. Mednieki, īpaši rudenī, ir tie, kuri var pamanīt līniju bojājumus medību laikā. Tāpēc uzņēmums par pamanīto lūdz nekavējoties ziņot. To iespējams paveikt arī tiešsasitē.
Skaidro akciju sabiedrības Sadales tīkls izpilddirektors un valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons:
“Svarīgi bojājumus novērst pēc iespējas ātrāk. Protams, mēs paši apsekojam līnijas, taču priecājamies, ja sabiedrība mums palīdz ar informāciju. Mums ir speciāls bojājumu pieteikšanas rīks, kas meklējams uzņēmuma interneta vietnē. Izvēloties sadaļu Infrastruktūras defekti, var ziņot par bojājumu nofotografējot to tieši no interneta vietnes, piemēram, uz elektrolīnijas nokritušo koku vai citu bīstamību. Tiek fiksētas notikuma vietas GPS koordinātas un tā darbu veicēji precīzi var ierasties notikuma vietā.
Šobrīd rit dzinējmedību sezona. Mednieki daudz pārvietojas pa mežiem, tāpat arī dzinēji pārvietojas masta dzīšanas laikā. Medību dalībniekiem ir iespēja aplūkot elektrolīnijas un defektus pamanīt. Tāpēc lūdzam par pamanītajām problēmām ziņot un izmantot šo rīku. Darbības, kas jāveic, ir ļoti līdzīgas tām, kas jāveic reģistrējot nomedīto dzīvnieku lietotnē Mednis. Tiesa gan, atšķirībā no Medņa, bojājumu pieteikšanas rīks bezsaistē nedarbojas, taču ir iespēja pievienot attēlu no galerijas. Vislabāk, ja attēlā ir fiksētas arī vietas koordinātes. Tāpat par pamanīto bojājumu situācijā, kad nav interneta pārklājuma, var ziņot arī zvanot pa tālruni 8404. Ja bīstamība ir augsta, jāziņo pa tālruni 112 glābšanas dienestam.”
Tāpat jāatceras, ka bojājuma vietai nevajadzētu tuvoties tuvāk par 8 – 10 metriem, jo pastāv risks gūt elektrotraumu. Jo līnijā ir augstāks spriegums, jo lielāks ir drošais attālums. Ja cilvēks ir vietā, kurā tikko notiek bojājums – uz zemes nokrīt elektrolīnijas vads, no notikuma vietas jāattālinās nelieliem lēcieniem, turot kājas kopā. Pretējā gadījumā var gūt elektrotraumu soļa sprieguma starpības dēļ. Tāpat jārīkojas, ja vads saskāries ar automašīnu. Ja ar auto nevar pabraukt, tad jāzvana glābšanas dienestam 112 un jāgaida, kad operatīvie dienesti atslēgs elektrību. Tikai tad, ja citas iespējas nav, jācenšas izkļūt no automašīnas – jāizlec, turot abas kājas kopā (un nepieskaroties vienlaikus tehnikai un zemei)! Arī tālāk jāpārvietojas nelieliem lēcieniem. Tomēr visdrošāk ir censties aizbraukt ar auto, lai atbrīvotos no kontakta ar vadu. Pēc tam, protams, jāpaziņo par notikušo. Video, kā pareizi izkļūt no tehnikas, pieejams Sadales tīkla YouTube kontā.
Kā rīkoties, ja tehnika pieskārusies elektrības vadiem?
Jansona kungs uzsver, ka elektrolīniju stigas mednieki droši var izmantot dzinējmedību laikā. Savukārt medību tornīšus pie elektrolīniju stabiem stiprināt nedrīkst – tas ir bīstami, īpaši ja līnijā ir izmantoti kailvadi.
Cilvēkam tāda pati vērtība kā mazajam ērglim. “Šauj grām!” #255 epizode
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!