Kas mainīsies attiecībā uz medību iecirkņiem pēc 1. aprīļa? Kādas būs iespējas medīt, ja iecirknis ir mazāks par 1000 ha, bet lielāks par 350 ha? Kādus medījamos dzīvniekus varēs medīt šādos iecirkņos, vai jāslēdz koplīgumi ar kaimiņiem, lai varētu medīt ko vairāk? Kādus iecirkņus paredzēts izslēgt no reģistra, ko darīt to īpašniekiem, un vai šādu iecirkņu Latvijā ir daudz? Kas notiks ar platībām, kas līdz šim šajos iecirkņos tika lielākā vai mazākā mērā apmedītas? Lūk, daži jautājumi, kas medniekus interesē, atnākot jaunajai medību sezonai.
Iemesls – Medību likuma 19. pants: “(1) Minimālās medību platības, kurās ir atļauts medīt medījamos dzīvniekus attiecīgajā medību iecirknī, ir šādas:
1) stirnu un mežacūku medībām – ne mazāk kā 350 hektāru, ieskaitot šādas zemes kategorijas: lauksaimniecībā izmantojamā zeme, mežs, krūmājs, purvs, ūdens objektu zeme (izņemot ezerus) un pārējā zeme, izņemot līnijveida funkcionējošus infrastruktūras objektus, kas nodalīti kā atsevišķa zemes vienība;
21) staltbriežu govju un teļu medībām – ne mazāk kā 1000 hektāru, ieskaitot tikai meža masīvus vai to daļas un atsevišķus meža gabalus (pudurus), krūmājus un purvus;
3) staltbriežu buļļu medībām – ne mazāk kā 2000 hektāru, ieskaitot tikai meža masīvus vai to daļas un atsevišķus meža gabalus (pudurus), krūmājus un purvus;
4) aļņu medībām – ne mazāk kā 2500 hektāru, ieskaitot tikai meža masīvus vai to daļas un atsevišķus meža gabalus (pudurus), krūmājus un purvus.
(3) Ja medību iecirknis neatbilst šā panta pirmajā daļā noteiktajām prasībām, medību tiesību lietotāji var slēgt savstarpējus līgumus par limitēto medījamo dzīvnieku medīšanas organizēšanu blakus esošajos medību iecirkņos. Limitēto medījamo sugu dzīvnieku pieļaujamo nomedīšanas apjomu nosaka līgumā norādītajai kopējai medību platībai.”
Likuma beigās atrodamajos Pārejas noteikumos rakstīts, ka Valsts meža dienesta pieņemtie lēmumi par tādu medību iecirkņu reģistrāciju, kuri neatbilst šā likuma 19. panta pirmās daļas prasībām, ir spēkā līdz 2023. gada 31. martam. Grozījums šā likuma 19. panta trešajā daļā par tā papildināšanu ar jaunu otro teikumu stājās spēkā 2023. gada 1. aprīlī.
Skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis:
“Ja iecirknis ir mazāks par 1000 ha, bet lielāks par 350 ha, iespējas medīt pēc 1. aprīļa nemainās. Tās būs tādas pašas kā līdz šim – atbilstoši Medību likuma normām. Atļautas būs nelimitēti medījamo dzīvnieku medības, tajā skaitā stirnu un mežacūku medības. No limitētajiem medījamiem dzīvniekiem – vilki, mednis, rubenis. Ja vēlēsies medīt staltbriežus un aļņus, būs jāvienojas ar blakus medību iecirkņiem, slēdzot savstarpēju līgumu par limitēto medījamo dzīvnieku medīšanas organizēšanu blakus esošajos medību iecirkņos atbilstoši Medību likuma 19. panta trešajai daļai.
Atbilstoši Medību likuma Pārejas noteikumu 23. punktam medību iecirkņi, kuri neatbilst šā likuma 19. panta pirmās daļas prasībām (medību iecirkņa medību platība ir mazāka par 350 ha), tiks izslēgti no medību iecirkņu reģistra līdz 2023. gada 31. martam. Šobrīd šādu par 350 ha mazāku medību iecirkņu skaits ir 518. Medību tiesību īpašnieks savas medību tiesības var izmantot atbilstoši Medību likumam, tas attiecas arī uz medību iecirkņu medību platībām, kuras tiks izslēgtas no medību iecirkņu reģistra.
Kas notiks ar platībām, kas līdz šim šajos iecirkņos tika lielākā vai mazākā mērā apmedītas? Šo medību platību kopējais apjoms veido mazāk par vienu procentu no kopējās medību iecirkņos reģistrētajām medību platībām. Medību tiesības medību platībās pieder medību tiesību īpašniekam, kurš arī noteiks šo platību statusu – vai tajās medīs tikai nelimitēti medījamos dzīvniekus vai tiks organizētas visu medījamo sugu dzīvnieku medības.”