Izmantojot termālos un nakts redzamības tēmēkļus, mednieki visbiežāk tēmējot kļūdās tāpēc, ka nepareizi ir novērtēts attālums līdz mērķim. Attēls šķiet plakans un nesniedz tās izjūtas, kas rodas, veroties dienas optiskajā tēmēklī. Problēmu palīdz atrisināt tālmērs. Taču vēl labāk, ja ierīcē ir ballistiskais kalkulators, kas pats parāda, kāda korekcija pa vertikāli nepieciešama, lai lode trāpītu mērķī. SIA Ieroči žurnālam Medības testam piedāvāja termālo tēmēkli Hikmicro Panther 2.0 PQ50L, kurā šāds ballistiskais kalkulators ir. Tas sniedz pārliecību, ka vismaz lāzera tālmēra sniedzamības attālumā un labos laika apstākļos trāpījums būs nekļūdīgs.
Neliels un kompakts
Termālais tēmēklis vispirms pārsteidz ar savu nelielo svaru un izmēru. Tā garums ir vien nieka 227 milimetri. Salīdzinājumā dienas optiskais tēmēklis parasti ir vairāk nekā 400 mm garš. Bez akumulatora tas sver 585 gramus, kas arī bieži vien ir mazāk nekā dienas optiskajam tēmēklim. Tas nozīmē, ka svars, kas jānes līdzi medībās, ir pēc iespējas mazāks. Un tomēr tēmēklim ir 50 mm lēca un lāzera tālmērs, kas ļauj ar metra precizitāti noteikt attālumu līdz mērķim 600 metru distancē.
Kas vēl lācītim vēderā?
Panther 2.0 PQ50L ir 640×512 pikseļu liels termālais sensors, pikseļa izmērs – 12 μm, termālā jutība – mazāk nekā 20 mK. Šie parametri iegūtā signāla apstrādi uz 1024×768 pikseļu lielā OLED displeja projicē kā lielisku un ļoti detalizētu attēlu.
To iespējams ierakstīt 16 GB lielajā iekšējā atmiņā. Turklāt ieraksts notiek ne tikai tad, ja to ieslēdzis pats mednieks, bet arī tad, ja atskanējis šāviens. Ieraksts ilgst dažas sekundes pirms un pēc šāviena. Tas nozīmē, ka būs iespēja analizēt tēmēšanu arī vēlāk pat tad, ja pašam ierakstu aizmirsīsies ieslēgt. Tas ir ļoti ērti, jo bieži vien ir situācijas, kad videoieraksta pogu vienkārši aizmirstas nospiest.
Ballistiskais kalkulators
Kā odziņa uz jau tā garšīgās kūkas ir ballistiskais kalkulators, kas integrēts tēmēklī. Lai to lietotu, ir jāievada lodes parametri – svars, ballistiskais koeficients (spēja pretoties gaisa pretestībai), ātrums, izlidojot no stobra. Tāpat jānorāda, kādā augstumā virs stobra garenass atrodas tēmēkļa optiskā ass. Tas ir būtiski, lai aprēķini būtu precīzi. Tāpat kalkulators ņem vērā, kādā attālumā ierocis ir piešauts sākotnēji.
Kā tas viss darbojas? Kad parametri ievadīti un ierocis piešauts, tēmēkļa displejā tēmējot parādās nepieciešamā augstuma korekcija gan skaitliska izteiksmē, gan vēl viena tēmēšanas krustiņa centra veidā sarkanā krāsā.
Parametrs, kam jāpievērš īpaša uzmanība, ir lodes ātrums. Protams, var paļauties uz ražotāja norādīto skaitli, taču tas iegūts īpašos apstākļos ar speciālu stobru. Lodes ātrumu vislabāk nomērīt konkrētajai munīcijai no konkrētā ieroča. Tas īpaši svarīgi, ja munīcija ir pašlādēta. Taču kad vajadzīgie dati iegūti, vairs jāuztraucas tikai par vēja virzienu un spēku, kas lielākā attālumā var būtiski izmanīt lodes lidojumu.
Kā piešaut tēmēkli
Lai tēmēkli uzmontētu uz ieroča, nepieciešams kronšteins. Testam piedāvātajam tēmēklim tas jau bija uzmontēts. Taču citādi tas jāiegādājas atsevišķi. Visvienkāršāk, ja ierocim ir pilnās Picatinny vai Weaver sliedes. Manā gadījumā ierocim ir dalītās Weaver bāzes. Tāpēc nācās izmantot pāreju uz pilno sliedi, ko šādiem testiem man izgatavoja SIA Ieroči darbnīcā. Tāpat šajā darbnīcā var izgatavot speciālus kronšteinus tiem ieročiem, kuriem sākotnēji nav paredzēts uzstādīt Picatinny vai Weaver sliedes.
Protams, kronšteinu iegāde vai izgatavošana rada papildu izdevumus.
Taču, kad ierocis uz tēmēkļa uzmontēts, tālāk viss ir vienkārši. Pie mērķa piestiprina siltu objektu, nomēra un fiksē attālumu, izvēloties kādu no pieciem piešaušanas profiliem. Raida šāvienu un trāpījuma vietai priekšā piestiprina vēl vienu siltu objektu. Es izmantoju speciālos siltos mērķus no Hikmicro, ko tāpat piedāvā SIA Ieroči. Atliek tikai vēlreiz notēmēt uz pirmo silto mērķi, sasaldēt kadru, veikt korekciju un saglabāt to uzstādījumos. Vēl vienu patronu var iztērēt, lai pārliecinātos par rezultātu. Kad tas paveikts un savadīti dati ballistiskajā kalkulatorā, var doties medības!
Tēmēklim ir pieci piešaušanas un pieci ballistiskā kalkulatora profili, kas to ļauj izmantot uz pieciem dažādiem ieročiem un pieciem munīcijas veidiem.
Vairākas krāsu shēmas
Tēmēklis attēlu spēj sniegt vairākās krāsu shēmās: siltākie objektu ir balti, melni vai sarkani, kā arī attēls ir krāsu gammā no dzeltenas līdz violetai. Tāpat iespējams regulēt attēla kontrastu un to, cik gaišs vai tumšs tas ir, kā arī vairākus citus parametrus.
Attēla sākotnējais palielinājums ir 2,6 reizes. Tas ir ļoti optimāls palielinājums, lai parastā medību situācijā distancē līdz 150 metriem nevajadzētu izmantot digitālo palielinājumu. Taču digitāli attēlu par palielināt līdz pat 20,8 reizēm. Protams, jo lielāks palielinājums, jo neskaidrāks kļūst attēls. Taču patīkami pārsteidza, ka palielinājums līdz 5,6 reizēm attēla kvalitāti būtiski nepasliktina. 1,7 metrus augstu siltu objektu tēmēklis spēj noteikt 2600 metru attālumā.
Tēmēkli darbina viens akumulators 18650. Tā jaudas pietiek, lai tēmēkli darbinātu vairāk nekā piecas stundas. Testa komplektā bija divi šādi akumulatori un lādētājs.
Plusi un mīnusi
Plusi
Detalizēts attēls
Neliels svars un izmērs
Ir ballistiskais kalkulators un tālmērs
Mīnusi
Komplektā nav kronšteina tēmēkļa stiprināšanai uz ieroča
Tehniskie parametri
Izšķirtspēja: 640×512 px
Pikseļa izmērs: 12 µm
NETD: ≤20 mK
Noteikšanas diapazons: 2600 m
Objektīvs: 50 mm
Displeja izmērs: 1024×768 px
Iebūvēta atmiņa: 16 GB
Aizsardzības klase: IP67
Svars: 585 g
Trāpīt mērķī 2 km. Mednieks trešajā paaudzē – Dāvis Zaube. “Šauj garām!” #257 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!