Mūsdienās mednieki medībās līztekus medību šaujamieročiem un nažiem izmanto dažādus elektriskus griezējrīkus. Vai mūsdienās medībās ir vieta arī cirvim? Atbildi uz šo jautājumu zina veikala AAknives īpašnieks Anri Anaņins.
“Cirvis ir viens no senākajiem palīgiem medniekam. Es melotu, ja teiktu, ka cirvis mūsdienās ir aizmirsts. Tas tiek izmantots ļoti daudzās mednieku mājās un ne tikai mednieku mājās, arī iekārtojot medību platības. Protams, mūsdienās tiek izmantoti daudzi un dažādi palīglīdzekļi, taču cirvis – tā ir klasika.
Cirvis visbiežāk ir vajadzīgs medījuma apstrādei, jo ne visu var izdarīt ar nazi. Un ne visu vajag darīt ar nazi, jo tā to var sabojāt. Ar cirvi ātri var saskaldīt ribas, mugurkaulu, citus lielākos kaulus un tā ātri sadalīt medījumu,” skaidro Anri Anaņins.
Vai cirvis medībās jau pieder pagātnei? Situācijas, kad mūsdienās noder šis rīks
Svars, garums un asmens forma
Izvēloties cirvi, svarīgs ir tā asmens svars, garums un forma, tāpat arī kāta garums. Jo platāks būs cirvja asmens, jo lielāku gabalu varēs nocirst vienā reizē. Arī cirtiens būs precīzāks. Ja cirvis būs pārāk smags, to būs ļoti grūti pacelt, tāpēc gaļas ciršanai domātos cirvjus izgatavo plānākus, salīdzinot ar citiem cirvjiem. Lielā izmēra dēļ tie būtu pārāk smagi.
Jo garāks būs cirvja kāts, jo spēcīgāk varēs atvēzēties, taču tas ne vienmēr ir labi, jo cirtienam šajā gadījumā vienmēr ir jābūt ļoti precīzam. Tāpat vēlams, lai gabalu varētu nocirst ar vienu reizi un nevajadzētu atvēzēties vēlreiz. Pretējā gadījumā cirtiena vietā būs daudz sīku kaula daļiņu.
Taču medību vajadzībām var izmantot ne tikai lielus speciāli gaļas izcirtējiem vai gaļas sadalīšanai domātus cirvjus, bet arī parastus cirvjus, piemēram, tos, kas domāti zaru ciršanai. Šāds cirvis ir pietiekami liels un izturīgs. Arī tā cērtošā mala būs pietiekami gara, lai nocirstu lielu gaļas gabalu ar visu kaulu. Īpaši tad, ja šāds cirvis izgatavots no kvalitatīva tērauda.
“Cirvjus pamatā izgatavo no oglekli saturoša tērauda. Tautā šos tērauda veidus sauc par rūsējošajiem, taču tie labāk pacieš agresīvas darbības – sitienus un triecienus. Protams, cirvi var izgatavot no praktiski jebkura tērauda, tikai kalšanas process var būt ļoti garš un sarežģīts. Taču cirvji, kas izgatavoti no šim mērķim nepiemērota tērauda, nebūs funkcionāli. Mēs kaļam cirvjus no oglekli saturoša tērauda 9HS. Latvijā šī tērauda marka nav ļoti populāra, taču mums tā ir pieejama un ideāli der cirvja izgatavošanai. Cirvji, kas izgatavoti no šīs tērauda markas, ir ļoti izturīgi un ļoti ilgi tur asumu.
Savukārt izmērā mazākajiem gaļas cirvīšiem tiek izmantots oglekli saturošais tērauds U10 vai U8. Šie cirvīši ir plānāki, ar ļoti garu griežamo malu, taču ir vieglāki un ar īsu kātu. Ar tiem darbojas ar vienu roku.
Cirvja griezošā mala ir jāasina daudz platākā leņķī, nekā tas ir nazim, arī tūrismam un medībām domātajiem nažiem. Arī pati asināšana un tās nobeigums ir citāds. Cirvja asmens griezošo malu nav nepieciešams gludi nopulēt, kā tautā saka, līdz spogulim. Asmeni labāk asināt convex (izliektā) veidā. Cirvim nav nepieciešams žiletes asums, lai gan mēs sākotnēji cirvjus uzasinām asāk, nekā tas nepieciešams. Vienkārši pircēji vēlas redzēt, kā cirvja asmens griež papīru. Vienlaikus viņi zina, ka šāds asums cirvim nav nepieciešams,” atklāj Anri Anaņins.
Vai cirvis jākopj?
Vaicāts, vai medībās izmantotajam cirvim nepieciešama īpaša kopšana, Anri Anaņins skaidro, ka cirvim, kas tiks lietots bieži un medījuma apstrādē, īpaša kopšana nav nepieciešama medījuma gaļā tā vai citādi ir tauki, kas ieziež asmeni, tādējādi pasargājot to no rūsēšanas. Šī tauku kārtiņa uz cirvja paliek arī pēc tā mazgāšanas.
Ja šīs tauku kārtiņas kāda iemesla dēļ nav, tad gan cirvja asmeni vajag ieziest ar sviestu, taukiem vai kādu no pārtikā izmantojamām eļļām. Pretējā gadījumā asmens sāks rūsēt.
Ja uz cirvja asmens ir neliela rūsa, to viegli var notīrīt ar 1500. vai 2000. raupjuma smilšpapīru. Šādu smilšpapīru var iegādāties jebkurā celtniecības preču veikalā. Rūsu notīra vieglām apļveida kustībām un asmeni apstrādā ar eļļu.
Arī cirvja kātam īpaša kopšana nav nepieciešama, vien pirms ciršanas rūpīgi jāpārliecinās, ka kāts stingri turas cirvja galvā. Ja ir vēlēšanās, reizi sezonā kātu var pārklāt ar bišu vasku, lai pasargātu no mitruma.
Ja cirvja kāts galvā sācis kustēties, vispirms jāmēģina iedzīt dziļāk ķīli. Visbiežāk kāts kustas tāpēc, ka ir pārāk izkaltis. Tāpēc var mēģināt samitrināt pašu kāta galu. Koks piebriedīs un noķīlēsies pats.
“Cirvju izgatavošanas laikā mēs ķīli kāta galā iedzenam tik, cik ir iespējams. Pēc tam ļaujam cirvim ar visu kātu vairākas dienas vienkārši pastāvēt. Šajā laikā cirvja kāts izžūst, un pēc tam mēs ķīli iedzenam vēl dziļāk. Ja problēma ir lielāka, var ar visu cirvi vērsties pie mums, jo serviss un garantija pie mums pastāv vienmēr,” tā Anri Anaņins.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Aļņi bez teļiem, asinsparaugi un bezpalīdzīgi sunīši ceļmalā. “Šauj garām!” #252 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!