Lielā daļā Eiropas piebarošana kā tāda jau labu laiku bijusi ierobežota vai pat aizliegta tieši tā iemesla dēļ, lai apturētu it īpaši mežacūku skaita pieaugumu. Ir valstis, kur ir atļauts izvietot tikai pavisam nelielu barības daudzumu, lai pievilinātu dzīvniekus.
Tādēļ arī arvien lielākā skaitā medniekiem tiek piedāvāti dažādi pievilinātāji, lai dotu iespēju sasniegt pēc iespējas labākus rezultātus. Pievilina ar nelielu, bet īpaši garšīgu barības daudzumu – Lietuvā izgudrotas saldas, sāļas, saldskābas, smaržīgas līdz pat trim kilogramiem smagas ledenes, kas darbojas kā sāls klucis, bet garšo citādi.
Vācieši piedāvā dažādus smaržīgus maisījumus, ko uzsmidzināt nelielam barības daudzumam, lai ēdmaņu padarītu pievilcīgāku. Nepietiek jau arī ar klasisko sāls kluci, ir izdomātas sāls pastas ar dažādām pastiprinošām smaržām, kas ne tikai dzīvniekam, bet arī cilvēkam šķiet kārdinošas. Tāpat ir arī smaržas pievilinātāji, lai piesaistītu mazo plēsēju uzmanību.
Lasītājiem vērtēšanai vairāku rakstu sērijā piedāvāsim dažādus modernus risinājumus, kuru mērķis ir ar nelielu daudzumu sasniegt maksimāli lielu efektu.
Smaržas pievilinātāji
Ar smaržu var pievilināt gan pārnadžus, gan arī plēsējus. Laikam vienīgais pārnadzis, kuru nepiesaista nedz garša, nedz smarža, ir alnis. Tam interesētu tikai sāls. Alnis ir vienīgais īpatnis, kuram visādas gardas un smaržīgas lietas ir absolūti neinteresantas.
Kā strādā smirdīgās siļķes smaciņa? Testē Kate Šterna
Darva
Tā ir melna ķepīga ziede ar ārkārtīgi izteiktu un spēcīgu smaržu, lai galvenokārt pievilinātu mežacūkas. Ārkārtīgi populāra padarīšana Vācijā un citās valstīs ar senām medību tradīcijām, mazāk zināma pie mums. Parasti iesaka uzklāt uz egles vai kāda cita koka mežacūku taku tuvumā vai arī uz tiem kokiem, ko rukši izvēlējušies par vietu, kur regulāri berzēties.
Piedāvā OUTDOOREXPERTS.LV
Tiešraide no meža. Darva mežaruksim kā balderjāņi
Rukšus pievilina smarža, un tie labprāt ieberzēs ķepīgo un kodīgi smaržojošo vielu savā kažokā. Gan jau, ka atbaida visādus knišļus. Ja šādu ķiti uzliek konkrētā vietā torņa tuvumā, ir cerība sagaidīt ruksi.
Plusi
– nelielas tūbiņas pietiek ilgam laikam
– pievilina mežacūkas un interese varētu būt arī briežiem
Mīnusi
– rūpīgi jāglabā, jo ļoti smirdīga
– nepatīkami, ja nokļūst uz rokām vai drēbēm
– var paiet laiks, kamēr meža dzīvnieks
saprot, kas tas ir.
Plēsēju pievilināšanai
Ne vienmēr ir iespēja un vajadzība izlikt ēsmu, lai pievilinātu lapsas, jenotsuņus. Lietuvas ražotājs ir izgudrojis sapildīt flakoniņos vecas siļķes un maitas smaržas, ko var izsmidzināt vai nu kādā vietā, vai arī uz neliela daudzuma pievilināšanas ēsmas.
Attēlā – lietuviešu izgudrojums – smaciņa pudelītē. Siļķe un maita plēsējiem, sēnes – mežacūkām.
Ja laukmalē, piemēram, izliek spaini ar sasalušām zivīm, tās var nopūst ar pievilinātāju, lai efekts būtu daudz ātrāks. Jāsaka, ka gan siļķei, gan arī maitai smaka patiešām ir iespaidīgi nikna un briesmīga.
Jāsaka, ka šīs smaciņas piesaistīs ne tikai plēsējus, bet arī mežacūkas, kas ir visēdājas. Šis ir efektīvs risinājums, bet jāņem vērā, ka lietus to ātri padara neefektīvu, jo visu labo smaciņu aizskalo. Šos produktus piedāvā Outdoor-experts.lv.
Plusi
– nav dārgs produkts
– 50 ml pudelīte kalpos ilgi
– ļoti spēcīga smaka, kas patiks mērķa dzīvniekiem
Mīnusi
– ārkārtīgi smirdīgs produkts, ieteicams, to lietojot, vilkt cimdus
– lietus laikā noskalosies
Par dzīvnieku piebarošanu un pievilināšanu. “Šauj garām!” #35 epizode
Lasi un abonē žurnālu Medības!