Jau vairākus mēnešus spēkā ir jaunais Ieroču aprites likums. Spēku zaudējušais likums ietvēra arī vairākus Ministru kabineta (MK) noteikumus, kas regulēja ieroču aprites procedūru. Liela daļa no šiem noteikumiem līdz ar likuma statusa zaudēšanu ir zaudējuši arī spēku.
Šobrīd top jaunu MK noteikumu regulējums, kas sakārtos jomu, lai gan daudzas prasības, kas agrāk tika noteiktas MK noteikumos, pārceļojošas uz likumu un atsevišķu skaidrojumu vairs neprasa.
Lai arī Valsts policijas darbiniekiem jau aprīļa sākumā izsūtīts skaidrojošais materiāls, kā rīkoties, lai iedzīvotājiem nerastos apgrūtinājumi ieroču iegādē un reģistrācijā, sociālajos tīklos un medniekiem domātajās interneta vietnēs lasāms gan par pozitīvu, gan negatīvu pieredzi, cenšotiesiegādāties un reģistrēt jaunu ieroci.
Kāds jaunais mednieks, kurš nokārtojis mednieka eksāmenu, kārtojot formalitātes saistībā ar ieroča iegādes atļauju, no policijas darbinieces Rīgā dzirdējis apgalvojumu, ka nepieciešamos dokumentus varēs izsniegt tikai oktobrī, un jūtas apmulsis.
Kāds cits mednieks bija patīkami pārsteigts, ka, vēloties pārdot sev
piederošo ieroci, nav bijis nepieciešams riņķadancis ar ieroča realizācijas un iegādes atļaujām, jo pircējam bijusi attiecīgas kategorijas ieroča glabāšanas atļauja. Abi policijā vienkārši pārrakstījuši ieroci no vienas personas otrai.
Protams, šobrīd ne visas jaunā Ieroču aprites likuma opcijas, kuras būtiski
atvieglos mednieku dzīvi, ir spēkā, taču problēmām ar ieroču iegādi un reģistrāciju nevajadzētu rasties.
Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks teic, ka regulāri apmeklē darba grupas sēdes, kurās tad arī tiek izdiskutēts jaunais Mi
nistru kabineta noteikumu regulējums. Darba grupā ir gan Iekšlietu ministrijas,
gan Aizsardzības ministrijas, gan Valsts policijas, gan Kara muzeja, gan ieroču tirgotāju, gan Šaušanas sporta federācijas, gan mednieku organizāciju pārstāvji.
“Ir virkne noteikumu,kuru izstrāde vēl turpinās. Daļa no tiem jāsagatavo līdz gada beigām,” skaidro Barviks. “Darbojas visas iesaistītās puses, un ceram uz vērtīgu un produktīvu kopdarbu. Ja šobrīd kādam medniekam saistībā ar ieroču iegādi un reģistrāciju rodas kādas problēmas, tas skaidrojams ar vietējo amatpersonu centieniem interpretēt šobrīd pastāvošo kārtību. Par to noteikti jāziņo Valsts policijas vadībai. Var ziņot arī mednieku organizācijām, kuras šo ziņu nodos tālāk augstākajām policijas amatpersonām. Pēc tam lai policija pati vērtē gan situāciju, gan iesaistīto personu rīcbu un savu darbinieku atbilstību prasībām. Visbiežāk problēmas rodas vietējo amatpersonu neizdarības dēļ.”
Vairāk lasiet žurnāla Medības jūlija numurā