Viens no populārākajiem un pieejamākajiem vītņstobra ieroču kalibriem Latvijā un arī pasaulē ir .308 Winchester. Par to ir runāts daudz, tas salīdzināts ar citiem kalibriem, tas pieminēts, kad runa ir par jaunu kalibru radīšanu, jo .308 Win kalibrs bieži izmantots kā bāze dažādām inovācijām kalibru pasaulē.
Par šo kalibru jāsaka – tas ideāli piemērots medībām un sporta šaušanai, tomēr 7.62 NATO ir militārais kalibrs, ko izmanto karadarbībā un ar ko izliets pietiekami daudz asiņu. Lai gan, no otras puses, vainīgs nav kalibrs, bet gan cilvēki, kas to lieto.
Šī kalibra vēsture ir gana sarežģīta. Viss sākās ar ASV valdības pasūtījumu, vēloties sasniegt tādus pašus rādītājus kā jau esošajam .30-06 Springfield, bet ar mazāku un kompaktāku čaulīti. Tiek lēsts, ka darba gaitā izgatavoja ap desmit tūkstošiem prototipu, pirms radīja T65, kas arī tika pakļauts dažādām pārmaiņām vairāku gadu garumā, līdz 1949. gadā vienojās par .308 Win čaulītes dizainu. Turpmākie testi turpinājās vēl līdz 1954. gadam, kad tika ieviests 7.62×51 NATO standarts.
Tā kā jaunais kalibrs likās interesants arī medniekiem, biznesa pasaules ietekmē Winchester kompānija saņēma atļauju šo kalibru izmantot. Rezultātā radās .308 Win. Kompānija negribēja gulēt uz citu lauriem, paļaujoties uz valdības pasūtījuma rezultātiem. Uzņēmums bija jau iepriekš sācis testēt .30-80 WCF, kas liecina, ka vēl dažus gadus pirms atļaujas saņemšanas Winchester jau bija ziņas par jauno kalibru. Pēc būtības .30-80 WCF ir tas pats .308 Win, tikai šī kalibra patronas lādēja Western Cartridge Company ar 150 greinu Silvertip lodi, uzliekot uz čaulītes savu firmas zīmi. Visādi citādi abi šie kalibri ir identiski, un, ja blakus noliktu abu kalibru patronas, nebūtu viegli atšķirt, kura ir kura.
Jau 1948. gadā Winchester bija nolēmis izveidot jaunu aizslēga tipa karabīni, līdzīgu, bet lētāku nekā tajā laikā populārais Model 70 ierocis. Tika radīts Model 80, arhīvos atrodamas ziņas, ka tā prototipu testēja ar kādu no .30 kalibriem, bet rezultāts neesot bijis sekmīgs. .30-80 WCF bija paredzēts tieši Model 80. Tomēr jaunā modeļa rezultāti nebija pārliecinoši un 1952. gadā Winchester nolēma neturpināt testus. Līdz ar to pazuda arī nepieciešamība pēc .30-80 WCF, tas iegūla munīcijas ražošanas vēstures arhīvos, un pasaule ieraudzīja jaunu kalibru, kas guva milzu atbalstu – .308 Winchester.
Mednieku kopiena mūsdienās nebūtu iedomājama bez .308 Win, jo šis bija viens no pirmajiem kalibriem, kas apvienoja kompaktumu ar efektivitāti. Iepriekš ražotāju mērķis bija iepildīt pēc iespējas vairāk šaujampulvera lielā čaulītē, nemaz nemēģinot uzlabot mazāku kalibru efektivitāti. Ar .308 Win šos stereotipus lauza, un vēl joprojām mazu kalibru efektivitātes uzlabošana ir viens no galvenajiem munīcijas ražotāju dzenuļiem.
Būtībā .308 Win ir ārkārtīgi vienkāršs kalibrs, Latvijā tā izvēles iespējas ir milzīgas par pat ļoti pieņemamu cenu. Ar attiecīgi piemeklētu lodi šis kalibrs būtībā ir risinājums visam, tādēļ varētu sacīt, ka tas paredzēts medniekiem, kas ar vienu kalibru vēlas atrisināt visas problēmas, ar to dodoties kā medībās, tā arī piedaloties šaušanas sacensībās. Ar to Latvijā iespējams medīt visus medījamos dzīvniekus, piemeklējot attiecīga svara lodi, ar to būs iespējams medīt arī praktiski visā pasaulē.
.308 Win ir viegli izmantot, tā nenoliedzamā precizitāte, kā arī munīcijas un ieroču izvēles iespējas padara to medniekiem ļoti pievilcīgu.
Kur tēmēt, lai šāviens būtu nāvējošs, un par niknajiem kalibriem. “Šauj garām!” #86 epizode
Vai bīstamu slimību ir vairāk, veiksmēm un neveiksmēm mežacūku medībās. “Šauj garām!” #133 epizode
Pielikums – medību ieroči un munīcija