Oktobrī sākās medības ar dzinējiem. Lielākā daļa mednieku kolektīvu šajās medībās izmanto suņus, kuri gan dzen mastu, gan sameklē nomedītos un ievainotos dzīvniekus.
Viss kā parasti, tomēr šosezon pilnīgi citādi kādā būtiskā aspektā. Proti – šovasar stājušies spēkā precizēti un bargāki dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi. Grozījumi Ministru kabineta noteikumos Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi tagad precīzi nosaka to, kā jānotiek dzīvnieku pārvadāšanai. Mājdzīvnieks nedrīkst brīvi pārvietoties automašīnā, tam jābūt droši nofiksētam, skaidro likuma izstrādātāji. Tam jābūt ievietotam pārvietošanai piemērotā somā, konteinerā vai būrī, ko nostiprina ar jostas drošības sistēmu tā, lai noturētu sēdeklī vai automašīnas bagāžas nodalījumā. Normatīvo aktu grozījumi tapuši Zemkopības ministrijā. Sods par noteikumu neievērošanu var būt tiešām bargs. Fiziskām personām līdz pat 1750 eiro, bet juridiskām personām no 110 līdz pat 2500 eiro. Un tāpat pastāv cilvēciskais faktors – cik ļoti varas pārstāvis vēlēsies iedziļināties situācijā un cik ļoti kāros izpildīt plānu, sodot un iekasējot sodanaudu.
Kas uztrauc medniekus?
Mednieki par noteikumiem, kas reglamentē suņu pārvadāšanu, ir ļoti uztraukti. Vai būs skaidrojumi, ieteikumi, kā pārvadāt suņus medniekam? Medībās, pārbraucot no vienas vietas uz otru, nereti, ja suns iznāk no meža, kolēģi to paņem mašīnā un aizved līdz saimniekam. Vai tagad suns mežā jāpamet? Piemēram, aukstā laikā, ja suns ir samircis, šādā situācijā var ciest suņa veselība, atsevišķos gadījumos arī dzīvība, iestājoties hipotermijai, īpaši tad, ja tas ir augumā mazāks suns, masts liels un saimnieka atbraukšanu viņam var nākties gaidīt ilgāku laiku.
Tāpat, ņemot vērā lielo plēsēju skaitu mežā, tas var būt letāli, jo noguris un nosalis suns ir viegls medījums lielajiem plēsējiem… Tā var notikt, ja, baidoties no soda, suni nepaņem mašīnā, kas nav aprīkota suņa pārvadāšanai, un atstāj vienu. Vai šādām situācijām ir paredzēti kādi izņēmumi?
VMD sola pildīt normatīvo regulējumu
Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis skaidro, ka konkrētos jautājumus nereglamentē Medību noteikumi, kuru ievērošanas uzraudzība ir Valsts meža dienesta kompetencē. Skaidrojumus šajos jautājumos ir kompetenta sniegt Zemkopības ministrija.
“Var tikai norādīt, ka ar jautājumos ietvertajām situācijām nāksies saskarties arī medību uzraudzības procesā, un sistemātisku pārkāpumu gadījumos Valsts meža dienests rīkosies atbilstoši Administratīvās atbildības likumam,” tā Valters Lūsis.
Lūša kungu var saprast – Valsts meža dienests ir Zemkopības ministrijas pakļautības iestāde un nekas cits neatliks kā uzraudzīt normatīvo aktu ievērošanu un pārkāpumu gadījumus fiksēt protokolā.
Aļņi bez teļiem, asinsparaugi un bezpalīdzīgi sunīši ceļmalā. “Šauj garām!” #252 epizode
Savukārt Zemkopības ministrijas vārdā skaidrojumu sniedza ministrijas Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vecākā eksperte Madara Onera: “Informējam, ka Ministru kabineta 2024. gada 25. jūnija noteikumu Nr. 411 “Mājas (istabas) dzīvnieku labturības un aizsardzības noteikumi” 19. punktā ir noteikts, ka dzīvnieku transportlīdzeklī pārvadā, neapdraudot cilvēku un dzīvnieku drošību un veselību un ierobežojot dzīvnieka brīvu pārvietošanos, vienā no šādiem veidiem – dzīvniekam uzliek iemauktus, pie kuriem ir piestiprināta tam paredzēta speciāla automašīnas drošības josta, dzīvnieku ievieto atsevišķi no transportlīdzekļa salona nodalītā bagāžas nodalījumā, dzīvnieku ievieto pārvietošanai piemērotā somā, konteinerā vai būrī, ko nostiprina ar drošības jostu sistēmu tā, lai to noturētu sēdeklī, vai dzīvnieku ievieto speciāli paredzētā būrī, kuru ievieto transportlīdzekļa bagāžas nodalījumā, vai dzīvnieku ievieto speciālā dzīvnieka transportēšanas piekabē, kas aprīkota ar ventilāciju, kondicionieri un apsildi.
Atbilstoši kārtībai, kāda ir noteikta Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumos Nr. 606 “Ministru kabineta kārtības rullis”, minēto noteikumu izstrādes un saskaņošanas procesā tika vērtēts citu ministriju un nevalstisko organizāciju viedoklis. Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā sabiedriskā līdzdalība notika no 2023. gada 25. maija līdz 7. jūnijam. Noteikumu projekts tika saskaņots ar Tieslietu ministriju, Finanšu ministriju, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministriju, Latvijas Pašvaldības savienību, Kaķu mīļotāju klubu asociāciju CFCA, nodibinājumu dzīvniekupolicija.lv, arī ar biedrību Latvijas Mednieku asociācija, Latvijas Medību suņu klubu, Latvijas Mednieku kinoloģisko apvienību, Latvijas Mednieku savienību, biedrību “Zemu lidojošie suņi”. Visus iebildumus vai priekšlikumus, kas reglamentētu jautājumu par suņa pārvadāšanu transportlīdzeklī, tostarp arī priekšlikumus, kas skar suņu pārvadāšanu medību laikā, ministrija ņēma vērā. Vienlaikus informējam, ka Dzīvnieku aizsardzības likumā ir noteikta administratīvā atbildība par dzīvnieku labturības prasību pārkāpumiem un minimālais soda apmērs par minēto prasību pārkāpumu vai neievērošanu ir divas naudas soda vienības jeb 10 eiro.
Par dzīvnieku pārvadāšanas prasību pārkāpumiem nav izdalīts atsevišķs administratīvā naudas soda apmērs. Līdz ar to administratīvā soda apmēru kompetentā iestāde nosaka atkarībā no konkrētā gadījuma apstākļiem un izvērtējot esošo situāciju.”
Nevar iebilst, ka suns ir jāapmāca un jāpārvadā droši. Taču mednieku ieskatā ir jābūt atrunai par rīcību medībās, kas lielākajai daļai sabiedrības nav ikdienišķa un zināma situācija. Interesanti ir arī tas, ka Dzīvnieku aizsardzības likums paredz, ka dzīvnieka atstāšana bezpalīdzīgā stāvoklī tiek uzskatīta par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvnieku un ir sodāma. Bet ko darīt cilvēkam, kurš mežā atradis nosalušu sunīti, bet viņa automašīna nav attiecīgi aprīkota, lai šo dzīvnieku pārvadātu? Šis jautājums attiecas ne jau tikai uz medniekiem. Vest nedrīkst, bet atstāt mežā arī aizliegts? Kā rīkoties? Atbildes šobrīd nav.
Notīrīt pulvera pēdas, lodes paliekas un saeļļot. Tīrām ieroci! Video bloga #82 epizode
Sagatavots ar Medību saimniecības attīstības fonda atbalstu
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam ar 3 pielikumiem.
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!