Pamatojoties uz 2017.gada 20.decembra Aizsardzības ministrijas un Latvijas Mednieku savienības noslēgto Vienošanos par sadarbību un mednieku, kuri ir gatavi brīvprātīgi iesaistīties valsts aizsardzības spēju stiprināšanā, iesūtītajām anketām, 23. un 24. jūlijā militārajā Kuldīgas novadā poligonā Mežaine notika Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes organizētās mācības medniekiem.
Līdzšinējā sadarbība izpaudās dažādu kopīgu aktivitāšu rīkošanā, piemēram, tālšaušanas pasākumi Vienoti valstij Ādažu poligonā, lekcijas par Latvijas dabu un medniecību Jaunsardzes nometnēs un citi. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā un tur notiekošais karš lika paskatīties uz šo sadarbību no cita aspekta un veidot to tieši visaptverošas valsts aizsardzības jomā.
Papildina zināšanas militārajā jomā
“Ar visaptverošu valsts aizsardzību mums jāsaprot, ka tās pamats ir drošības situācijai pielāgota aizsardzības koncepcija. Mūsdienu visaptveroša valsts aizsardzība ir visu institūciju un Latvijas iedzīvotāju gatavība reaģēt uz iespējamām krīzēm un satricinājumiem,” saka Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts.
Šogad jūlijā, militārajā poligonā Mežaine, Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes organizētajās mācībās medniekiem, piedalījās aktīvākie interesenti, kuri vēlējās papildināt savas zināšanas arī militārā jomā un tādējādi būt par soli tuvāk Nacionālās drošības likuma 23.5 panta – Visaptveroša valsts aizsardzības definīcijā noteiktajam mērķim:
Lai kara, militāra iebrukuma vai okupācijas gadījumā īstenotu visaptverošu valsts aizsardzību līdz brīdim, kamēr tiek pilnībā atjaunotas likumīgās valsts varu un pārvaldi realizējošās institūcijas, Nacionālie bruņotie spēki, valsts pārvaldes un pašvaldību institūcijas, kā arī fiziskās un juridiskās personas veic pasākumus valsts militārai un civilai aizsardzībai un īsteno bruņotu pretošanos, pilsonisko nepakļaušanos un nesadarbošanos ar nelikumīgām pārvaldes institūcijām.
Mednieki labi pārzina apvidu
“Krievijas agresīvais iebrukums un karadarbība Ukrainā mums sniedz mācību stundu katru dienu, jo mēs redzam, kā par savu zemi, savu valsti cīnās ukraiņi. Tā ir smaga pieredze. Milzīga nozīme šajā cīņā ir civilo institūciju un visas sabiedrības iesaistei, tāpēc mums ir uzdevums sekmēt un organizēt tiešu, brīvprātīgu un iespējami plašu sabiedrības iesaisti valsts aizsardzības nodrošināšanā,“ uzsver pulkvedis Rieksts. “Mednieki ļoti labi pārzina vietējo mežu teritoriju, meža ceļu un taku tīklu, kā arī viņu rīcībā ir kameras, kas izvietotas pie dzīvnieku barotavām. Tās pēc vajadzības var novietot arī dažādās citās vietās un tā iegūt informāciju par to, kas pārvietojas pa konkrēto ceļu. Izšķirīgos brīžos šādai informācijai ir milzīga nozīme. Mednieki no citām sabiedrības grupām atšķiras ar to, ka viņiem ir iemaņas orientēties apvidū, iemaņas, kas saistītas ar maskēšanos, izdzīvošanu un zināšanām pielietot šaujamieročus. Tāpēc esat gaidīti Zemessardzē. Kopā mēs esam spēks un mēs vienmēr priecāsimies savās rindās uzņemt patriotiski noskaņotus Latvijas pilsoņus, lojālus valstij, motivētus apgūt militārās zināšanas un gatavus aizstāvēt Latviju ārkārtas situācijā.”
Dienests Zemessardzē un rezervistu apmācība
Tāpēc, lai sekmīgi notiktu bruņota pretošanās agresoram, ir nepieciešams sabiedrības atbalsts, un visaptverošai valsts aizsardzībai veicamie sagatavošanās priekšdarbi jāplāno jau miera laikā. Vieni no galvenajiem priekšdarbiem būtu sabiedrības iesaiste Nacionālo bruņoto spēku sastāvā. Šobrīd šo aspektu nosaka divu veidu normatīvie akti par leģitīmu NBS personālsastāva komplektēšanu, kā vienu no veidiem paredzot dienestu Zemessardzē un otru – rezervistu apmācību. Arī 11. maijā aizsardzības ministrs Artis Pabriks, tikšanās laikā ar Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētāju Jāni Baumani, pārrunāja turpmāko sadarbību visaptverošas valsts aizsardzības ieviešanā, tostarp, medniekiem pievienojoties Zemessardzei vai piedaloties rezervistu apmācībā.
“Tiekoties apmācībās ar medniekiem, kuri savus dienesta pienākumus veic VUGD, kā arī citās Iekšlietu ministrijas pakļautības iestādēs un atbildot uz viņu jautājumiem, kāpēc viņiem nav iespējams iestāties Zemessardzē vai iesaistīties Nacionālo bruņoto spēku rezervistu apmācībā, vēlos vēlreiz uzsvērt, ka krīzes situācijā šiem dienestiem būs savi specifiskie uzdevumi katastrofu un krīzes seku likvidēšana, cilvēku glābšana utt., kā mēs to redzam Ukrainā, un ar to ir jārēķinās,“ saka pulkvedis A. Rieksts.
Jau iepriekš medijos izskanējis, ka Latvijā ir 22 000 mednieku, uz kuriem reģistrēti ap 57 000 medību ieroči, un šis ir resurss, kas krīzes situācijā var būt ļoti noderīgs.
Neatbildēts jautājums
Aptaujājot medniekus, kuri piedalījušies apmācībās, viņi izsaka lielu pateicību Zemessardzes personālam par uzņemšanu, atsaucību un iejūtību, priecājas par kopā pavadīto laiku un gūtajām zināšanām.
Un tomēr ir mednieki, kuru prātus urda kāda atziņa: informācija par sadarbības iespējām starp medniekiem un Zemessardzi ir bijusi nepietiekama. Tas acīm redzot ir iemesls, kāpēc šādos pasākumos ir tik niecīgs pieteikumu un dalībnieku skaits. Ja Latvijā ir ap 22000 mednieku, tad kāpēc mednieku pieteikumu anketas nosūtījuši tikai ap 100 cilvēku, mācībām Kurzemē pieteicās ap 40, reāli ieradās tikai 13. Tas ir akmens mūsu pašu mednieku dārzā – nepieciešams izplatīt un popularizēt informāciju sākot no savstarpējas privātas komunikācijas līdz pat publikācijām masu informācijas līdzekļos.
Uzziņai
6. septembrī Ministru kabinets konceptuāli atbalstīja informatīvo ziņojumu “Par valsts aizsardzības dienesta ieviešanu”, kas paredz valsts aizsardzības dienesta uzsākšanu ar 2023. gada janvāri, tā ir vēl viena iespēja sniegt ieguldījumu valsts drošības stiprināšanā.
Pienākums dienēt būs visiem Latvijas pilsoņiem – vīriešiem vecumā no 18 līdz 27 gadiem, kā arī dienestam brīvprātīgi varēs pieteikties Latvijas pilsones – sievietes šajā pašā vecuma grupā.
Pirmajam iesaukumam 2023. gada janvārī Aizsardzības ministrija aicinās Latvijas pilsoņus vecumā no 18 līdz 27 gadiem brīvprātīgi pieteikties militārajai apmācībai. Sākot ar 2023. gada otro pusgadu, pilsoņus iesauks arī obligātā kārtā. Gadā plānoti divi iesaukumi – janvārī un jūlijā.
Plānots attīstīt četrus valsts aizsardzības dienesta izpildes veidus – dienestu Nacionālo bruņoto spēku vienībā, dienestu Zemessardzē, augstskolu studentu speciālās militārās apmācības apguvi un valsts civilo dienestu.
Dienests Nacionālo bruņoto spēku vienībās ilgs 11 mēnešus. Pirmajā pusgadā apmācāmie apgūs militāro pamatapmācību un apmācību militārajā specialitātē, bet otrajā pusgadā dienēs bruņoto spēku vienībā.
Vairāk var uzzināt lasot internetā https://esizemessargs.lv/ un https://www.mil.lv/lv/rezerve/rezervistu-militara-pamatapmaciba/atbildes-uz-biezak-uzdotajiem-jautajumiem