Pastēte cepeškrāsnī kādam var šķist kaut kas sarežģīts un ekskluzīvs, taču to ir viegli pagatavot un tā sanāk ļoti garšīga. Izrādījās, ka tā ir arī maigāka, aromātiskāka un izskatīgāka par sautēto pastēti, kad sastāvdaļas apcep, sautē un tikai pēc tam samaļ. Turklāt sautētajai pastētei, lai tā iegūtu pareizo konsistenci, pievieno diezgan daudz sviesta vai tauku. Turpretī cepeškrāsnī gatavotajai vajag tikai nelielu sviesta pikucīti. Man šķiet, tikai amerikāņiem (nemedniekiem) dzīvnieku subprodukti izraisa negatīvas emocijas. Mums, latviešiem, tāpat kā citām Eiropas tautām, mēle, aknas, nieres, plaušas un pat kuņģis (poļu fļaki, piemēram) ir izejvielas lieliskiem ēdieniem.
Pastētes pagatavošanas receptes ir dažādas, bet pamata principi divi: jau minētā sautētā pastēte un cepeškrāsnī gatavotā. Otrajā variantā ir dažādi paņēmieni. Pastēti var gatavot ūdens pirtī vai bez tās, formā vai satītu kādā materiālā. Ingredienti arī ir atšķirīgi atkarībā no nacionālās virtuves ieražām un katra pavāra gaumes. Mēs gatavosim formā un bez ūdens pirts. Tas ir ātrākais un vienkāršākais no pastētes pagatavošanas veidiem.
Pagatavošana
Zaļumus sasmalcina un atliek malā. Ķiplokus, burkānu un sīpolu sagriež un apcep uz pannas ar garšvielām. Sāli un cukuru pievienos pēc tam. Ieteicams dārzeņus gatavot uz vidējas uguns un ilgāk, nekā apcepot piedevas zupai. Beigās jāuzliek vāks. Tas vajadzīgs, lai burkāni kļūtu mīksti un pēcāk labi sablederētos. Nelielā traukā izkausējam sviestu. Ja slinkums mazgāt lieku podu, sviestu var pielikt pie atdziestošajiem dārzeņiem. Aknas sagriežam. Nav nepieciešams cīnīties ar plēvēm. Var izgriezt tikai tās dzīslas, kas ir aknas viducī. Saliekam jēlās aknas blenderī. Protams, iepriekš pārliecināmies, ka tajās nav nekas dzīvs iekšā, bet bebru aknas parasti ir tīras. Blendera kausā liekam arī dārzeņus, zaļumus, olu, pielejam pienu un alkoholu, pievienojam sāli un cukuru. Tā kā viss kopā sanāk ap kilogramu, tad uz visu šo daudzumu jāliek tējkarote ar kaudzīti sāls un tējkarote bez kaudzītes cukura. Es izmantoju melno Himalaju sāli. Kuļam masu diezgan ilgi, lai viss kārtīgi sasmalcinās. Pēc tam lejam to formā. Tā var būt no čuguna, silikona, teflona vai tērauda. Var pārklāt ar foliju. Liekam trauku cepeškrāsnī, kas iepriekš jau ir uzsilusi līdz 160 grādiem. Gatavojam 15–20 minūtes. Pastēte sanāk mīksta.
Sastāvdaļas
• Divu mazu bebru aknas, kopā aptuveni 700 g
• Liels sīpols
• 2–3 lielas ķiploka daiviņas
• Paliels burkāns
• Pētersīļi un citi zaļumi
• Ola
• 100 g piena
• 30 + 30 g sviesta
• Timiāns, raudene, koriandrs, melnie pipari, ķiploku pulveris, sāls un cukurs pēc garšas. Protams, garšvielas var variēt. Kadiķogas, lauru lapa un citas garšvielas arī noderēs pastētē. Viss atkarīgs no gaumes.
• Pēc izvēles 50 g brendija, armanjaka vai konjaka.
• Var pievienot arī žāvētas plūmes, ķiršus vai dzērvenes.