Princis Albrehts (Franz-Albrecht zu Oettingen-Spielberg) ir leģenda mežacūku medību pasaulē. Viņa medību instinkti un talants ir apbrīnas vērts, prasme pamanīt un identificēt dzīvniekus, un izcilās šaušanas prasmes liek viņu dēvēt par mednieku ar lielo burtu. Intervijā leģendārais mežacūku mednieks atklāj savus novērojumus par Āfrikas cūku mēri, mežacūku medībām un medību tehniskajiem aspektiem, daloties dažādajā pieredzē. Tāpat viņš sniedz desmit padomus, kas palīdzēs gūt panākumus šaušanas sportā.
Kāds ir sarežģītākais šāviens, ko nācies izdarīt dzinējmedībās uz mežacūku un kāpēc?
Nav nekā sarežģīta, ja ir skaidri zināms attālums un lodes ātrums. Ideālā gadījumā šāviens būtu jāizdara uz mežācūku, kas atrodas skaidri pārredzamā vidē – 40 līdz 50 metru attālumā. Sarežģīti ir raidīt šāvienu uz mežacūku, kas atrodas grūti pārredzamā vietā, lielā attālumā un skrien lielā ātrumā. Dažādās situācijās ir jāpieņem dažādi lēmumi tā, lai to rezultātā šāviens būtu sekmīgs, un tas lielā mērā ir atkarīgs no mednieka pieredzes. Var trenēt dažādas šaušanas tehnikas, var skatīties un mācīties no video, taču nav teorijas, kas palīdzēs risināt dažādas situācijas.
Kas ir izplatītākā kļūda, kas tiek pieļauta medību situācijā?
Viena no biežāk pieļautajām kļūdām ir mednieku nepārliecība un bailes no šāviena. Tās piedzīvo visi, arī es. Treniņu laikā svarīga ir ne tikai reāla šaušana uz mērķi, bet arī sausais treniņš. Ja runa ir par reālām medību situācijām, tad kļūdas varētu minēt vairākas: neizpratne par to, kurā brīdī sākt reaģēt uz situāciju, neziņa par to, uz kuru mežacūku no bara raidīt šāvienu, nespēja noteikt mežācūku izmēru un dzimumu, lai pareizi izmantotu katru medību situāciju. Visi iepriekš minētie kritēriji lielā mērā ietekmē rezultātu medībās.
Medību aprīkojums un šaušanas tehnika
Lūk, pāris Prinča Albrehta ieteikumi izvēloties aprīkojumu un šaušanas tehniku mežacūku medībām:
Svarīga ir pareizā kalibra izvēle. Es izmantoju .270, bet, ieteikumu vadīts uz pirmajām mežacūku medībām devos ar ieroci, kura kalibrs bija .30-06. Pēc tam es izmantoju .300 Win Mag, vēl pēc tam 9,3×62, domājot, ka tieši lielāka kalibra ierocis dos man iespēju būt veiksmīgākam. Man vajadzēja laiku, lai saprastu, ka mazāks atsitiens un lielāks lodes ātrums ir daudz svarīgāki aspekti. Ierocis, kura kalibrs ir .270, manuprāt, ir elastīgāks un precīzāks. Protams, liela daļa mednieku izvēlas .30-06 vai .308 kalibra ieročus, kas ir labs risinājums. Tie ir populāri kalibri, kuriem iespējams pielāgot nepieciešamā ātruma un svara lodi.
Vācijā, tāpat arī lielākajā daļā Eiropas, 90 līdz 95 procenti nomedīto mežacūku svars ir krietni zem 100 kilogramiem. Tāpēc nav nepieciešama smaga lode. Izvēloties .270 kalibra ieroci ar atbilstošu lodi, būs iespējams medīt arī lielākus meža dzīvniekus. Mazāks atsitiens ļauj raidīt precizāku šāvienu, kā rezultātā arī medījamā dzīvnieka gaļa tiks mazāk bojāta. Vēl viena priekšrocība mazākam atsitienam ir tā spēja ātrāk raidīt otru šāvienu nepieciešamības gadījumā. Apgalvojot, ka atsitiens nerada problēmas liek domāt, ka nav piedzīvota atšķirība, raidot šāvienu ar dažādu kalibru ieročiem. Cilvēka apziņa šāviena brīdī vienmēr gaida atsitienu, un tas var novest pie raustīšanās, līdz ar to arī pazaudēta potenciālā medījuma.
Lai vēl vairāk samazinātu atsitienu, Princis Albrehts izmanto stobra bremzi, kas samazina stobra kustību šāviena brīdī vēl par 30 līdz 50 procentiem. Stobra bremzes negatīvais faktors ir skaļums šāviena brīdī. Tāpēc būtiska ir ausu aizsardzība. Tāpat var izmantot arī trokšņu slāpētāju.
Nozīme ir arī sprūda mēlītes nospiedienam, tam jābūt vieglam un laidenam, turklāt, lai to veiktu, nav nepieciešams pielietot spēku.
Princis Albrehts atklāj, ka neraugoties uz visiem iepriekšminētajiem faktoriem, svarīgākais ir izvēlēties ieroci, kas ir ērts. Diemžēl šis faktors nereti tiek ignorēts, turklāt tas lielā mērā ietekmē šaušanas spējas.
Ja runa ir par tēmēkli, tad iespējams izvēlēties jebko no sarkanā punkta līdz atvērtajam tēmēklim. Tas viss lielā mērā atkarīgs no situācijas un paredzētā tēmēkļa pielietojuma. Tāpat arī tālmēram ir liela nozīme, jo tas spēj noteikt attālumu konkrētā situācijā. Tas palīdz detalizētāk izvērtēt konkrēto medību situāciju.
Neatkarīgi no instrumenta svarīga ir arī stāja
Turot ieroci, priekšējās rokas uzdevums ir tikai viens – kontrolēt ieroča augstumu. Vai attiecīgi tīri spēka ziņā piepalīdzēšana otrai rokai. Pamats, kā ierocim būtu jāatrodas. Atrodoties ar 70% ķermeņa svara uz priekšējās kājas, 45 grādu leņķī pret mērķi, ierocis vaigā, tad plecā un spēka sadale, lūk, šāda – labā roka tur ieroci (kreiļiem attiecīgi kreisā) un kreisā roka piepalīdz augstuma regulēšanai (kreiļiem attiecīgi labā roka). Ja nepieciešams, pirkstus var aplikt ap ieroci, taču nekādā gadījumā ar spēku, kad pirksti kļūst jau balti.
Būtiski atcerēties, ka tēmējot abas acis jātur vaļā. Tas ļauj ieraudzīt krietni plašāku redzeslauku. Īpaši svarīgi tas ir dzinējmedību laikā. Aizverot vienu aci, otras acs zīlīte samazinās, kas nozīmē, ka tumsā redzēsim sliktāk.
Tikpat svarīga ir skrejoša mērķa apstrāde, šajā gadījumā vieta, uz kuru tiek tēmēts skrejošai mežacūkai. Kustīgā mērķī būtiski ir neieciklēties uz konkrētu vietu, bet strādāt ar rajonu kā tādu – mežacūkas purnu, un ideālā gadījumā tas būtu no ilkņa līdz mežacūkas degunam. Jāatceras, jo vairāk vietas sev iedosim, jo vieglāk un brīvāk strādās mūsu ķermenis šaušanas brīdī. Savukārt, jo vieglāks būs ieroča satvēriens un atbrīvots ķermenis šaušanas brīdī, jo precīzāks būs šāviens.
Wild Boar Fever Film Fest | WILD BOAR FEVER 9 REDUX
Prinča Albrehta TOP 10 ieteikumi drošībai medībās
Drošība
Drošība ir visa pamats jebkurā medību situācijā apejoties ar medību ieroci. Sezonas pēdējā drošības instruktāža ir tikpat svarīga kā pirmā.
Ētika
Ne tikai dzinējmedībās, bet gan jebkurā medību veidā visa pamatā ir ētisks šāviens. Ja neesi pārliecināts par šāvienu vai nav skaidri redzams mērķis, tad neraidi šāvienu
Noteikumu ievērošana
Neskatoties uz to, ka medības ir lieliska laika pavadīšanas veids, katru dzinējmedību sākumā tiek saņemta instruktāža ar konkrētiem noteikumiem. Tie ir domāti, lai tos ievērotu visas dienas garumā.
Spēja identificēt meža dzīvnieku
Medību laikā ir jāspēj identificēt dzīvnieks un tā dzimums. Jo ātrāk to spēsi izdarīt, jo vairāk laika tev atliks pārdomāta šāviena izdarīšanai.
Prāta un ķermeņa stāvoklis
Pirms došanās medībās, ir svarīgs labs miegs un kārtīgas brokastis. Ieteiktu gan nedzert pārāk daudz kafijas. Pārmērīgs kafijas daudzums agri no rīta var radīt nevajadzīgu drudzi medību laikā. Medībās ir jāspēj koncentrēties.
Apģērbs
Ja būs pa aukstu vai pa karstu, šausi neprecīzi. Tu arī nevēlies iesvīst, kad dodies no viena masta uz otru, tāpat arī ir jāspēj brīvi kustēties. Ģērbšanās kārtās ievērojami ietekmēs komfortu un rezultātā arī šausi labāk.
Zini attālumu
Tev ir jāzina izvēlētās munīcijas lodes ātrums un jāspēj noteikt attālums līdz mērķim, lai medību procesā spētu būt precīzs.
Pārzini savu medību aprīkojumu
Ir svarīgi pārzināt savu medību aprīkojumu, un vajadzības gadījumā jāreaģē momentāni. Šīm darbībām jābūt tādām pašām kā braucot ar automašīnu – ir jākoncentrējas uz ceļu nevis jādomā kā pārslēgt ātrumu.
Pareizais apģērbs
Arī apģērba izvēle var ietekmēt šaušanas spējas. Ja jums ir pārāk auksti vai pārāk silti, spēja koncentrēties zūd. Izvēlies medībām atbilstošu apģērbu, turklāt dari to kārtās.
Šaušanas treniņi
Trenējies šautuvē, nevis mežā. Arī sausajam treniņam ir nozīme. Jo vairāk trenēsies, jo labāk izpratīsi savas kļūdas. Tas palīdzēs šaušanai kļūt daudz instinktīvākai un precīzākai.
Pieņem pareizo lēmumu
Medību situācijas ir ļoti dažādas, tāpēc lēmumus jāspēj pieņemt nekavējoties. Viss iepriekš minētais ir nepieciešams tādēļ, lai medību situācijā spētu koncentrēties un veikt pārdomātu, precīzu šāvienu. Mednieka pienākums ir medīt ētiski un būt pārliecināt par katru savu soli.
Avots: TweedMedia