Latvijas Mednieku asociācija informē, ka 17. oktobrī Vācijā norisinājās Eiropas Medību un dabas aizsardzības asociāciju federācijas (FACE) komunikācijas grupas sanāksme. Šogad tās dalībniekus ciemos uzņēma Blaser ražotne, piedāvājot gan telpas sanāksmēm, gan izklaides, gan ekskursiju ieroču rūpnīcas telpās. Komunikācijas grupas tikšanās tika veltīta temai par sabiedrības attieksmi pret medībām un medniekiem. Tika meklētas iespējas, kā nākotnē sabiedrības attieksmi uzlabot, vairāku klātesošo valstu pārstāvji dalījās ar pozitīvo pieredzi.
Pieredze rāda, ka, komunicējot ar nemedniekiem, bieži vien diemžēl nepietiek ar zinātniskiem faktiem, lai pierādītu medību nozīmi un pozitīvu mednieka tēlu. Tas ir ilgstošs un nebeidzams process, kurā jāiesaistās katram pašam. Kāds jautās – kādēļ tas vispār ir vajadzīgs? Ja mednieks sabiedrības acīs ir slepkava, kas medī savas izklaides dēļ, pastāv iespēja nākotnē nonākt pie nepamatotiem medību aizliegumiem, zaudēt iespējas medīt dažādas sugas, izmantot daudzveidīgus medību rīkus. Medību sociālo pieņemšanu var uzlabot jaunu cilvēku, arī visas ģimenes iesaiste šajā procesā, medījumu gaļas pieejamības uzlabošana, veiksmīga mednieku sadarbība ar lauksaimniekiem, mežsaimniekiem.
Daudzās valstīs regulāri tiek veikti pētījumi par sabiedrības attieksmi pret medībām. Šobrīd Eiropā pozitīvi noskaņotās sabiedrības daļa variē no 40 līdz 90 procentiem. Ja ir pieejami regulāri pētījumi, ilgtermiņā veidojas datu arhīvs. Vietējās mednieku organizācijas, salīdzinot datus ar gada laikā veikto darbu apjomu, var saprast, kuras metodes strādā vislabāk, lai sabiedrības attieksmi uzlabotu. Latvijā diemžēl šāds pētījums pēdējo reizi ir veikts 2018. gadā, līdz ar to mums trūkst skaidra priekšstata par patieso ainu. Pieredze rāda, ka daudzu cilvēku izpratnē legālas medības no malumedniecības diez ko daudz neatšķiras. Šī iemesla dēļ, veidojot aptaujas, ir svarīgi šos abus jēdzienus skaidri šķirt. Tāpat cilvēku sniegtās atbildes atšķiras atkarībā no jautājuma formulējuma.
Eiropas valstu tendences un darba metodes
Francijā attieksme pret medībām ir mainīga atkarībā no respondentu vecuma. Piemēram, cilvēki, kas ir jaunāki par 35 gadiem pret medībām attiecas pozitīvāk nekā vecāki par 35 gadiem. Diemžēl trūkst izpratnes par medību drošības noteikumiem, daudzi cilvēki mednieku dēļ mežā jūtas nedroši, tādēļ laiku pa laikam rodas iniciatīvas aizliegt medības brīvdienās. Lai uzlabotu mednieka tēlu sabiedrībā, kopš 2022. gada ir izveidota televīzijas reklāma, kas rāda to, kāda ir medību nozīme dabas aizsardzībā. Statistika rāda, ka šajā laika periodā sabiedrības attieksme pret medībām lēnām uzlabojas. Ikgadējais uzlabojums nav ļoti straujš, taču tas ir ilgtermiņa darbs.
Polijā 35 procenti sabiedrības atbalsta legājas medības, 25 procenti – neatbalsta. Pārējiem nav viedokļa. 50 procenti no aptaujātajiem atzina, ka neizprot medību procesu. Arī šajā gadījumā jaunākā paaudze (šajā gadījumā 25-34 gadu vecums) medības atbalsta vairāk nekā vecākā paaudze (55+ vecums)
Austrijā kopš šī gada norisinās sociālo mediju kampaņa, kas tendēta uz cilvēkiem, kas mīt pilsētās. Tā balstās uz centienu medniekus personificēt, parādīt tos kā patīkamus, izglītotus cilvēkus. Šī kampaņa aicina cilvēkus uzticēties zinātnei, nevis emocionāliem apgalvojumiem.
Vācijas pieredze liecina, ka cilvēku attieksme pret medniekiem uzlabojas tad, kad ar tiem ir bijusi personīga, pozitīva saskarsme. Atšķirībā no Francijas un Polijas šajā valstī jauni cilvēki pret medībām izturas daudz skeptiskāk nekā vecāki. Aptaujas veiktas no 1999. gada līdz pat 2023. gadam, laika gaitā sabiedrības attieksme pret medībām uzlabojas, medībās biežāk iesaistās jaunieši un sievietes. Galvenais iemesls, kādēļ jaunie mednieki izvēlas pievērsties medībām, ir vēlme būt dabā, iesaistīties dabas aizsardzībā, iespēja iegūt medījuma gaļu. Aizvien vairāk ir tādu jauno mednieku, kuri savā ģimenē ir pirmie mednieki. To varētu skaidrot ar mednieku aktivitāti sociālajos un tradicionālajos medijos. Ar uzņēmuma komunikācijas metodēm dalās arī uzņēmumu Blaser pārstāve Aleksandra Bertona. Viņu pieredzē sabiedrības attieksmi pret medībām nereti pasliktina neētiskas fotogrāfijas, kas nonāk sociālajos medijos. Šādos gadījumos cieš visa mednieku sabiedrība. Šobrīd cilvēkiem ir īsa uzmanības noturība, tādēļ, ieraugot fotogrāfiju, uzreiz tiek veidots viedoklis, neiedziļinoties aprakstā. Baidoties kļūdīties, daudzi mednieki atsakās no jebkāda satura publicēšanu. Taču medības attīstās līdzi laikam un medību rezultāta atrādīšana ir bijusi aktuāla kopš akmens laikmeta. Ja kādreiz tie bija alu zīmējumi, tad šobrīd – publikācijas sociālajos medijos. Aleksandra uzsver, ka medniekiem ir jābūt sociālajos medijos, jo mednieki ir tie, kas visprecīzāk spēj parādīt un paskaidrot sabiedrībai dabas procesus. Mednieka pienākums ir dalīties ar savu pieredzi, bet tas ir jādara pareizā veidā.
Medniekiem lodes lido vienā caurumā, tālšāvējiem nē. “Šauj garām!” #202 epizode
Abonē 2024. gadam. DĀVANĀ KALENDĀRS un iespēja laimēt karabīni CZ 457 THUMBHOLE .22 LR 1/2x20UNF no SIA “Ieroči”. Akcijas periods 1.10.-23.12.2023. Loterijas atļaujas Nr. 7861.
👉 Abonē 2024 gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2023 gadam ar 3 pielikumiem.
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu
Abonē žurnālu Medības 2024. gadam