No 10.līdz 12.maijam Kuldīgas novada Padures pagasta “Struņķukrogā” norisinājās pasākums “Meža ABC” – astoto reizi pēc kārtas mežsaimniecības nozares uzņēmumi, organizācijas un speciālisti aicināja pieaugušos un bērnus uz plašu izzinošo pasākumu.
Protams, neiztika arī bez medību nozares. Latvijas Mednieku asociācija, Latvijas mednieku savienība un Valsts meža dienests šogad apmeklētājiem bija sagatavojuši veselu gūzmu informācijas un uzskates materiālu, kas bija izvietoti interesanti aprīkotās teltīs un pieturvietās.
Apmeklētāji varēja uzzināt par Valsts meža dienesta pienākumiem un darba specifiku, kā tiek rīkotas medības un piedalīties iedomātās dzinējmedībās, uzzināja par medījamajiem dzīvniekiem un putniem, klausījās un mācījās atdarināt dzīvnieku un putnu balsis, izmantojot mānekļus, varēja aptaustīt kažokādas un izbāžņus: no koku aizsega viesus uzlūkoja staltbriedis ar krāšņu ragu rotu, skujkoku zaru paēnā uz sūnu paklāja bija apskatāmi medījamo putnu un dažādu dzīvnieku izbāžņi. Dažs labs pat pārsteidza un sabiedēja apmeklētāju četrkājainos draugus – suņus. Mednieki smējās, stāstīdami kā kāds malamuts, ieraudzījis vilka galvu sācis kaukt un runāties ar brāli. Bērniem, jauniešiem un viņu vecākiem mednieki stāstīja par dažādiem medību veidiem, ieročiem un iespējam kļūt par mednieku.
Latvijas Mednieku asociāciju pārstāvošā kluba “Lady HUNT” biedri pasākumā piedāvāja medību suņu parādi, kas izpelnījās sajūsminātas atsauksmes no apmeklētāju un rīkotāju puses. Medību šķirņu suņu priekšnesumā piedalījās džekrasselterjers, Rietumsibīrijas un krievu Eiropas laika, kā arī somu špics, takši, Latvijas dzinējsuns, Veimāras putnu suņi un angļu seters. Katra suņa uznācienu pavadīja stāsts par tā izcelsmi un darba specifiku. Tad sekoja neliels paklausības paraugdemonstrējums un noslēgumā ikvienam apmeklētājam bija iespēja iepazītiem ar suņiem tuvāk un, ar saimnieka atļauju, bužināt un samīļot medību suņu parādes četrkājainos dalībniekus.
“Meža ABC” organizētāja, Meža īpašnieku biedrības “Meža konsultants” vadītāja Sigita Vaivade atzina, ka nekad līdz šim medību joma nebija tik plaši un daudzpusīgi prezentēta šajā lielajā mežam veltītajā trīs dienu pasākumā. Šogad medību ekspozīcija bija desmit reizes lielāka, nekā jebkad.
“Meža ABC” bija izveidotas 54 pieturas. Galvenā ideja bija parādīt meža apsaimniekošanas ciklu visā tā pilnībā. Plus dažādas aktivitātes mežā un dabā. Meža pieturās apmeklētāji varēja uzzināts par sēklām, koku audzēšanu un stādīšanu, un paši iestādīt kādu jauno kociņu. Visi viesi varēja piedalīties orientēšanās spēlē un pastaigā pa koku galotnēm. Šis bija apmeklētāju vidū vispopulārākais meža izzināšanas veids, jo te patiešām varēja uzkāpt līdz par pašai augšai, protams, arboristu pavadījumā. Šogad vairāk kā citus gadus varēja ieskatīties vēsturē, piemēram, uzzināt par baļķu pludināšanu un vērot plostu siešanas paraugdemonstrējumus. Plostus sēja tie paši profesionālie plostnieki, kuri šo darbu strādāja vēl pagājušā gadsimta sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados. Bija septiņas atsevišķām šķirnēm: bērzam, baltalksnim, melnalksnim, ozolam un cietiem kokiem veltītas pieturas, kur tika stāstīts par to specifiku, audzēšanu un izmantošanu.
Citās pieturās varēja uzzināt arī par visiem citiem meža augiem, par kukaiņiem, rāpuļiem un abiniekiem, kopā ar jaunsargiem varēja pārvarēt dažādas šķēršļu joslas, iztēloties sevi ugunsdzēsēja lomā un ietērpties viņu tērpā.
Protams, tika stāstīts arī par meža nozares izglītību, iespējām mācīties un pēc tam arī strādāt nozarē. S.Vaivade uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi bērniem un jauniešiem parādīt, ka Latvijā ir iespēja iegūt izglītību un veiksmīgi strādāt meža nozarē. Meža matemātikas pieturā runa bija ar koksnes izmantošanu, par to, cik un kādus produktus var iegūt no koka. Svarīgākā atziņa, ka nekas netiek izšķērdēts un, izņemot vērtīgo materiālu, kas ir stumbra iekšpusē, lietderīgi tiek izmantoti gan zari, gan miza un skaidas.
Ir loti svarīgi bērnos ielikt sapratni par koku, par tā augšanas cikliem un izmantošanas iespējām, pārliecināta S.Vaivade. Tikpat būtiski ir ieaudzināt cieņu pret dabu un visu dzīvo. “Meža ABC” zināšanas apmeklētājiem pasniedz speciālisti, cilvēki, kuri patiešām zina, par ko ir runa, nevis “mētājas” ar populistiskiem lozungiem, kā tas nereti ir dzirdams attiecībā uz koku izciršanu un medību nozari. Viņa pati augusi mežkopju ģimenē, no agras bērnības apguvusi meža zinības, iemācījusies cienīt dabu un vēlas šīs zināšanas nodot tālāk. Ir ļoti svarīgi, kā nozare sevi pozicionē, kā un cik daudz rāda un stāsta par kokiem un mežu, par to cik tas ir svarīgs Latvijai, skaidro S.Vaivade.
“Meža ABC” darbojās vairāk nekā 520 dažādu meža nozares uzņēmumu, organizāciju un biedrību ļaudis. To apmeklēja 10000 dalībnieku, no kuriem gandrīz 8000 bija bērni.
Foto: Kate Šterna