Arvien biežām manām lāča klātbūtni – pēdas pludmalē, video ar lāci netālu no Rīgas, nupat visus pārsteidza video rullītis, kurā redzams lācis, kas nofilmējies pie Bārtas. Ar lāčiem samērā bieži satiekas arī mednieki, jo gluži vienkārši ir biežāk mežā nekā citi Latvijas iedzīvotāji.
Brūnie lāči cilvēkam uzbrūk reti, drīzāk centīsies izvairīties, bet, ja pārsteigts vai jutīties apdraudēts, brūnais lācis var mēģināt aizstāvēties. Visbiežāk var uzbrukt lācenes, kurām ir lācēni, bet tāpat jaunuļi, kuri pārsteigti, vai pieauguši lāči, kas aizsargā savu teritoriju. Ja brūnais lācis tomēr nolemj uzbrukt, tas var radīt pat nopietnus ievainojumus vai izraisīt nāvi. Piemēram, Rumānijā, kur ir ļoti liela lāču populācija, katru gadu no lāču uzbrukumiem bojā iet vairāki cilvēki. Satiekot lāci, ieteikums ir skaļi runājoties, mierīgi un lēni atkāpties. Runāšanās vai dziedāšana ļaus lācim saprast, kur cilvēks atrodas un ļaus tam doties prom. Lāčiem ir slikta redze, tādēļ, piemēram, teritoriāli tēviņi cilvēku var arī uztvert kā konkurentu. Ļaunākais, ko šādā situācijā var darīt, ir ātri bēgt prom. Bēgošs cilvēks var izraisīt lācim vēlmi dzīties pakaļ. Tāpat nekādā gadījumā nevajadzētu lāciem tuvoties, tos barot vai mēģināt paglaudīt.
Taujājam Valsts meža dienesta Ziemeļvidzemes virsmežniecības inženierim medību jautājumos Jānim Ročānam par to, cik liela ir lāču problēma Latvijā, kā arī, ko darīt, ja mežā satiec lāci!
Interviju skaties žurnāla Medības Youtube kanālā!
Igaunijā, kur ir lielākā lāču populācija Baltijā, lāču uzbrukumi ir ārkārtīgi reti. Nesen ir viens zināms gadījums, kad jauns lācis uzbruka brīdinoši. Pagājušā gadā ievainots lācis uzbrucis medniekam, kurš to ar nazi nogalināja. Medniekam paveicās, ka lācis bija jauns, nevis pilnībā pieaudzis 200 kg smags tēviņš.