
Žurnāla Medības lasītājs Edmunds Bušmanis atsūtījis fotogrāfiju, kurā redzama Jaunlaicenes pusē nomedīta mežacūka ar anomāliem veidojumiem uz kājām. Īsā telefonintervijā mednieks atklāja, ka neparasto mežacūku nomedījis kāds viņa kolēģis. Rukši bija atnākuši uz auzu lauku un nekas neliecinājis, ka vienam no tiem ir kādas problēmas.
“Tika raidīts veiksmīgs šāviens un tikai pieejot pie medīja atklājies, ka uz kājām tam ir neparasti veidojumi. Citu anomāliju vēdināšanas laikā nebija. Interesanti, ka iepriekšējā ziemā kolēģis arī bija pamanījis neparastas cūku pēdas, šķitis, ka cūkai bijušas nevis četras, bet sešas kājas. Līdz ar to varētu domāt, ka mežā šīs ruksis ar neparastajiem veidojumiem uz kājām nav vienīgais,” spriež mednieks. “Raibas mežacūkas vairs nav nekas neparasts un tam, kāpēc ir šādi dzīvnieki ir visai vienkāršs izskaidrojums – savulaik kāds no šo cūku priekštečiem ir radīts krustojoties mājas un mežacūkām. Taču šādu neparastu kāju veidojumu redzu pirmo reizi.”
Attēlā redzamo anomāliju lūdzām komentēt valsts mežzinātnes institūta Silava vecākajām pētniekam Jānim Ozoliņam.
“Būtu interesanti, ja šo neparasto veidojumu varētu saglabāt un papētīt sīkāk. Piemēram, lūdzot taksidermistu noņemt nost mīkstos audus. Tad skeletu varētu pētīt dzīvnieku anatomijas speciālists, saprotot, kurš kauliņš veidojies no kura. Šāda anomālija varēja veidoties gan ģenētisku iemeslu dēļ, gan tāpēc, ka embrionālā attīstības stadijā bijis kāds faktors, kas ietekmējis skeleta veidošanos. Piemēram, tā varētu būt ietekme no lauksaimniecībā izmantotajām ķimikālijām… Ja kroplībai ir ģenētisks iemesls, tā varētu arī tikt pārmantota nākamajās paaudzēs,” skaidro Jānis Ozoliņš.”
Viss Latvijā turas tikai uz entuziasmu. Uģis Dronka. “Šauj garām!” #186 epizode
Jaunais žurnāla Medības numurs jau ir klāt!

Abonē žurnālu Medības 2023. gadam
