Kas ir 8×57 kalibrs? Precīzāk sakot, 7,92×57 mm Mauser (ASV šaujamieroču un munīcijas ražotāju asociācija SAMMI to dēvē par 8 mm Mauser vai 8×57 mm kalibru, bet Starptautiskā šaujamieroču testēšanas komisija CIP to nosaukusi par 8×57 IS kalibru) ir samērā maz pazīstams kalibrs, ko Rietumeiropā visbiežāk izvēlas mežacūku medībām.
Šī kalibra pirmsākumi meklējami Vācijas impērijā 19. gadsimta beigās, un vācieši to turpināja lietot abu pasaules karu laikā, un kādu laiku 8×57 kalibra militārās patronas bija pasaulē populārākās.
Interesanti, ka oriģināli lodes diametrs bija 0,80772 cm, bet 1905. gadā to palielināja līdz 0,82042 cm. Nopērkami bija abi izmēri atkarībā no ieroča specifikācijas. Lielāko no abiem apzīmēja ar S vai JS, lai izvairītos no pārpratumiem. Lielāko kalibru patronas bija ar spēcīgāku lādējumu, kas saskanēja arī ar uzlabojumiem vītņstobra ieroču ražošanas tehnoloģijās. Tādēļ arī šodien jāatceras, ka patronas, kas apzīmētas ar JS, nedrīkst šaut ar karabīnēm, kam paredzēta 8×57 kalibra mazākā versija, kas apzīmēta ar J. Tas var radīt bojājumus ierocim un ievainot šāvēju. Interesanti, ka J vēsturiski apzīmēja kājniekus – infanterie, taču laika gaitā burtu rakstības dēļ I pārvērtās par J.
Mūsdienās ir grūti atrast karabīnes, kas apzīmētas tikai ar J kalibru, bet vecie kombinētie ieroči gan tika ražoti 8 mm JR lodēm. Patrona 8×57 JS un tās versija ar ranti 8×57 JRS pēc būtības pielīdzināma .30-06 un līdzīgiem kalibriem. 8×57 nekad nav atradis savu vietu okeāna otrajā pusē ASV, taču tas kļuva populārāks pēc kara, kad apritē nonāca lieli apjomi vācu militāro šauteņu.
Par kalibra izpildījumu – šaujot ar 150 greinu (9,7 grami) lodi, tā daudz neatšķiras no ļoti populārajiem .308 Win un .30-06, tomēr pēdējā lielākais pulvera lādiņš nodrošina taisnāku lodes lidojuma trajektoriju. Arī lodes svars dažādiem kalibriem nav ar lielu atšķirību.
Lielākā daļa mednieku vienkārši iegādātos .30-06 un .308 Win kalibra ieročus, jo šiem kalibriem munīcija ir pieejamāka. Pat tad, ja izvēlaties munīciju lādēt pats, arī 8×57 kalibra ložu izvēle ir samērā niecīga. Līdzīgi kā ar citiem kalibriem Eiropā, to izmantošana medībās ir saistīta ar dažādiem vēsturiskiem pavērsieniem. ASV .30-06 kļuva populārs, jo bija pieejami šī kalibra militārie ieroči.
8×57 kalibra lode var būt noderīga, ja medī mežacūkas. Pēc šāviena mežacūkas tauku slāņi savelkas, noslēdzot ievainojumu un neļaujot asinīm tecēt uz āru, apgrūtinot ievainota dzīvnieka meklēšanu. Ir ražotāji, kas šā iemesla dēļ izgatavo speciālas mežacūku medību lodes, lai dzīvnieka ķermenī radītu pēc iespējas lielāku ieejas caurumu.
Lai gan māc šaubas par to, vai 8×57 tiešām šajā ziņā ievērojami atšķirsies no .308, tomēr ir mednieki, kas tam tic. Tas atsauc atmiņā stāstu par padomju laikiem, kad karabīnes varēja iegādāties tikai ar pazīšanos. Kluba mednieks mantojumā no kāda ietekmīga rada, kuram nepatika ieroča spēcīgais atsitiens, saņēma karabīni ar 8×57 kalibru. Tajos laikos munīcijas izvēle bija ierobežota un parasti pēc šāviena dzīvnieki krita, bet pāri palika tikai, kā tautā saka, nagi un ragi. Šo problēmu mūsdienās var koriģēt ar atbilstošas munīcijas piemeklēšanu. Un jebkurā gadījumā ievainota kuiļa uzbrukumu ar šo kalibru droši varēs apturēt.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit