No izdevuma “Mednieka gads 2021”
Maija medījumam – pērnajam ruksītim, kura nomedīšana un izsekošana pēc šāviena nakts melnumā izvērtās par īstu safari stāstu – bija vēl viens pārsteigums rezervē. Apstrādājot medījumu medniekmājā, atklājās sens priekškājas ievainojums, kas bija pārtapis kaula bumbulī. Sākotnēji bija domāts, ka tas ir lūzums, taču, vārot zupu, atklājās, ka tā bija šauta brūce. Iespējams, ka dzinējmedību sekas.
Kā skaidro osteopāti (kaulu ārsti), par kaulu veidošanos un augšanu organismā atbildīgas ir jaunās šūnas – osteoblasti. Starp citu, tās pašas šūnas ik sezonu stimulē briežveidīgo dzīvnieku ragu augšanu.
Sākumā kaula lūzuma vai ievainojuma vietā izaug skrimšļu audi, kuros nav kalcija. Pēc tam no tiem izveidojas kaula pamata viela – osteoīdie audi. Pamazām tajos sāk uzkrāties kalcija fosfāts, kas kaulus padara cietus un stabilus.
Tika nolemts sivēna priekšējās kājas apakšstilbiņu novārīt, lai paskatītos, kā izskatās sadzijušais kauls. Tad arī atklājās, ka tā patiesībā bija šauta brūce. Jaunā kaula audi bija apauguši apkārt šāviena vietai, kur joprojām bija saglabājušās kaula lauskas un pat vilna, ko lodes trieciens ierāva brūcē. Atsevišķi matiņi jau bija ieauguši kaulā.
Grūti iedomāties, cik daudz laika pēc tam, kad tas tika savainots, acīmredzot iepriekšējās dzinējmedību sezonas laikā, sivēnam prasīja ievainojuma sadziedēšana un kādas ciešanas tam nācās pārdzīvot. Lūk, kāpēc ir vērts veltīt laiku treniņiem šautuvē, jāizvēlas pareizā munīcija un ierocis un jāšauj tikai tad, ja ir tuvu simtprocentīga pārliecība, ka šāviens būs vietā.
Video. Aculiecinieks. Novājējusi aļņu govs galīgā bezspēkā iet bojā meliorācijas grāvī
Žurnāla Medības pielikums. Medību saimniecība un medījamo dzīvnieku veselība
https://veikals.latvijasmediji.lv/shop/product/698