Tas, kas agrāk bija nereāli fantastisks risinājums, proti, pirmās paaudzes EOP nakts redzamības ierīces, šobrīd šķiet jau kaut kas pavisam novecojis. Tāpat arī vēl pavisam nesen pirmās digitālās nakts redzamības ierīces šķita milzu sasniegums, bet tās, salīdzinot ar jaunākiem risinājumiem, arī jau šķiet nekam nederīgas. Toties, attīstoties tehnoloģijām, daudzas lietas, kas agrāk maksāja šausminoši daudz, tagad jau pieejamas par saprātīgām cenām. Protams, ka kvalitatīvākās ierīces ar lielisku attēlu un plašām funkciju iespējām nemaksā lēti, un daudziem tā arī nakts redzamības ierīces un termokameras paliek neaizsniedzamas cenas ziņā. Tomēr viss nav tik slikti, kā varētu šķist, jo jau kādu laiciņu medniekiem tiek piedāvātas arī pietiekami lētas ierīces.
Uzlika vai tēmēklis?
Katrai versijai ir savi plusi un savi mīnusi. Tēmēklis vienmēr nāk kopā vai nu ar otru plinti, vai arī ar dārgiem ātrajiem kronšteiniem, lai uz viena ieroča varētu ātri un ērti mainīt dažādas optikas ierīces. Labi kronšteini nav lēti, tāpat arī lēts nav otrs ierocis. Toties tēmēklis ir stabils, neizļodzīsies, nenokritīs, neradīs lieku svaru. Taču ar tēmēkli ir vēl kāda problēma, proti, tas ir jāpiešauj ar konkrētu munīciju. Turpretim ir uzlikas, kuras vienkārši jāuzliek uz tēmēkļa, un viss – nekas nav jāpiešauj.
Par uzlikām dzirdēti visādi brīnumi, proti, ir bijuši gadījumi, kad pēc šāviena uzlika nokrīt. Vēl ir dzirdēts, ka tēmēkļa kronšteini ir paredzēti, lai vietā turētu tēmēkli, bet tad paņem un uz tēmēkļa uzliek vēl lieku smagumu. Ir bijuši gadījumi, kad, šaujot vairākas reizes ar papildu uzparikti uz tēmēkļa, kronšteini sāk deformēties. Protams, lai uzliku piestiprinātu tēmēklim, ir vajadzīga pāreja, kas arī ir vēl viena lieka problēma. Toties ar uzliku nekas īsti nav jāmaina. Tas pats ierocis, tas pats tēmēklis, bet papildu ierīce somā. Vēl par uzlikām runājot, jāizvēlas, kādu tieši uzliku iegādāties – tādu, kas liekama tēmēkļa stobra galā vai laides galā. Jāsaka gan, ka otrais variants ir patiesi mazliet dīvains, bet ir cilvēki, kas arī ar šādu risinājumi ir ļoti apmierināti. Katrai iespējai ir savi plusi un savi mīnusi, kas jāizvērtē.
Yukon Sightline N455S tēmēklis
Pašlaik viens no lētākiem digitālajiem nakts redzamības tēmēkļiem, kas pieejams Latvijā. Līdz šim Yukon ierīces ir sevi pierādījušas kā uzticamas un pietiekami labā kvalitātē, tādēļ 770 eiro ir adekvāta cena par to kvalitāti. Šim tēmēklim palielinājums ir 4 līdz 16 reizes, maksimālais darbības attālums 350 metri, ar iebūvētu IR 940 nm izgaismotāju. Tēmēklis spēs izturēt 6000 džoulu atsitienu, akumulators darbosies četras stundas. Tēmēkļa svars – 840 grami. Piedāvā Ieskaties.lv, un tā cena ir 770 eiro.
Pulsar Forward F455 digitālā nakts redzamības uzlika
Šo uzliku liek tēmēkļa priekšpusē – stobra pusē. Jāsaka uzreiz, ka šo īsti nevar nosaukt par ekonomisko klasi, bet tā ir lētāka nekā daudzas citas iespējas. Protams, uzreiz arī jānorāda, ka jebkuru uzliku var lietot arī kā monokli, to nemaz uz tēmēkļa neliekot, kas arī ir liels pluss.
Šai ierīcei palielinājums ir 1 x, maksimālais darbības attālums – 500 m. Ieteicamais palielinājums dienas optikai ir no 2 līdz 8. Tēmēklim ir iebūvēts IR 940 nm izgaismotājs. Atsitiena izturība uz ieroča – 6000 džouli, iebūvēta atmiņas karte 16 Gb, tāpat arī Wi-fi kanāls. Ierīces svars ir 830 grami. Piedāvā Ieskaties.lv, cena – 1250 eiro.
Pard NV007A digitālā uzlika tēmēklim
Jāsaka, ka šī ir viena no kompaktākajām un vieglākajām šāda veida ierīcēm, kas pieejama par ļoti draudzīgu cenu. Vienīgais, kas mulsina, ir tas, ka to dienas tēmēklim uzmontē tieši laides pusē. Šai ierīcei infrasarkanā izgaismotāja diapazons ir 200 m, savukārt IR viļņa garums ir 850 nm. Iespaidīgs ir mazais ierīces svars – tikai 250 grami. Šo ierīci testam iedeva GPSPRO.lv.
Atsauksmes no medniekiem
Gatis Rebišs:
“Man tāds ir, manuprāt, labākā no Latvijas piedāvājuma: cena = kvalitāte = izmantošanas biežums. Ruksis nomedīts, trāpījums precīzs, redzamība ok. Vienīgi krēslā bilde sliktāka.”
Oskars Zīle:
“Ērti, viegli lietot. Cena laba. Ātri ieslēdzas no miega režīma. IR gana stiprs, lai labi redzētu 300 m. Atkarīgs no laikapstākļiem. Oriģinālā baterija tur apmēram vienu stundu, visu laiku skatoties ar ieslēgtu IR 3. režīmu. Rezerves 18650 akumulatoram līdzi jābūt. Video man ne vienmēr ierakstās, bet tur varētu būt pie vainas SD karte.”