Nelikumīgās medības, kas pagājušā gada 9. decembrī notika Saldus novadā, kur no braucošas automašīnas tika raidīti šāvieni uz briežiem, izraisīja daudz emociju ne tikai medniekos, bet arī plašā sabiedrības daļā, tajā skaitā valsts amatpersonās. Vēl vienu emociju vilni pieredzējām, kad savu lēmumu par piemērojamo sodu pauda Valsts meža dienests. Tajā mirklī šķita, ka sods ir nepietiekams, lai gan tā bija tikai daļa no notiekošā. Par nelikumīgajām medībām tika ierosināts kriminālprocess un par soda apmēru lems tiesa.
Mazs ieskats notikumā
Pagājušā gada decembrī interneta vietnēs parādījās videomateriāls, kurā redzams, kā tiek raidīti šāvieni briežu virzienā no braucošas automašīnas. Valsts policijas amatpersonas par notikušo uzsāka kriminālprocesu. Administratīvo lietvedību uzsāka arī Valsts meža dienests (VMD).
Ko lēma VMD?
Atbilstoši konstatētajiem medības reglamentējošo normatīvo aktu pārkāpumiem pie administratīvās atbildības par medību vadītājam noteikto pienākumu nepildīšanu tika saukts dzinējmedību vadītājs. Vadītājam piemērots Medību likumā noteiktais maksimālais sods par šādu pārkāpumu – naudas sods 250 eiro apmērā, atņemot tiesības vadīt medības uz diviem gadiem. Trim personām, kuras šajās dzinējmedībās bija reģistrētas kā dzinēji un pārkāpuma brīdī atradās videomateriālā fiksētajā automašīnā, piemērots naudas sods par medību drošības pārkāpumu 150 eiro apmērā katrai. Savukārt medību dalībniekam, kurš šāva no braucošās automašīnas uz staltbriežiem, piemērots Medību likumā noteiktais maksimālais sods par medību drošības noteikumu pārkāpumiem – naudas sods 250 eiro apmērā, nosakot medību tiesību izmantošanas aizliegumu uz vienu gadu.
Šajā brīdī šķita, ka tas arī ir viss, jo kriminālprocesā izmeklēšana nenotiek tik ātri, kā tas ir, lemjot par administratīvo atbildību. Vairākas valsts amatpersonas aicināja atvērt Medību likumu un mainīt soda apmēru par attiecīgajiem nodarījumiem.
Lieta nodota tiesai
Izmeklēšanu pabeigusi arī Valsts policija un lieta nodota tiesai. Policija noskaidrojusi visu notikumā iesaistīto personu darbības un nu tiesai būs jālemj par sodu. Kriminālprocess bija uzsākts pret divām personām – automašīnas vadītāju un vīrieti, kurš raidīja šāvienus.
Saskaņā ar Krimināllikumu, par aizliegtu vispārbīstamu līdzekļu, metožu, rīku vai paņēmienu izmantošanu medībās soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu. Soda apmēru noteiks tiesa.
Tāpat valsts policija atgādina, ka neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek pierādīta likumā noteiktajā kārtībā.
Tāpat Valsts meža dienests pierādīja, ka nomedīti staltbrieža govs un staltbrieža teļš. Nodarītie zaudējumi mērāmi 11 160 eiro apmērā. Un arī tie būs jāatlīdzina.
Kā kopējo soda apmēru vērtē mednieku organizācijas?
Latvijas Mednieku asociācijas valdes priekšsēdētājs Haralds Barviks: “Tas bija ļoti skaļš un skandalozs gadījums. Un pārkāpums nav attaisnojams. Protams, grūti saprast, kas tajā brīdī cilvēkam galvā darās, kad tas kaut ko tamlīdzīgu izdara. Bet varbūt tas gadījums ir skandalozs, vairāk tāpēc, ka tam piedeva ļoti lielu publicitāti. Visus interesē šovs, nevis cilvēku dzīvības… Īpaši, ja tas saistīts ar medniecību.
Jā, ir izskanējis arī tas, ka sods ir pārāk mazs, bet tā nav tiesa. Sods jāvērtē kopumā. Jāskatās arī tas, ka Medību likuma 24. pants kas paredz dažādas situācijas, kuras tiek traktētas kā nelikumīgas medības un atbildība ir dažāda. Pietiek jums iekāpt ar kāju kaimiņu kluba teritorijā ar ieroci rokās bez saskaņojuma un arī tās būs nelikumīgas medības, par ko paredzēs attiecīgais sods.
Pret šiem pašiem cilvēkiem ir uzsākta kriminālvajāšana pēc panta, kas paredz sodu ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz četriem gadiem. Ja par sodu krimināllietā lems tiesa, tad šiem cilvēkiem jau ir noteikta zaudējumu piedziņa, no kuras nevarēs izvairīties. Un tie ir 11 160 eiro. Tāpat konfiscēta automašīna un ieroči, uz laiku liegtas medību tiesības. Šis sods kopumā ir ļoti liels, īpaši ņemot vērā, ka šie cilvēki nebraukā ar Rolls royce, bet dzīvo laukos un izmanto daudz lētākas automašīnas.
Diemžēl, vēl joprojām gaisā vējo vēlme atvērt Medību likumu un palielināt sodus par attiecīgajiem pārkāpumiem. Nevajag sasteigt, jo viens gadījums neliecina par sistēmu. No viena gadījuma nevajag nekavējoties veikt radikālas darbības. Tad man prātā 2011. gads, kad par riekstiņu graušanu kinoteātrī tika nošauts cilvēks. Arī tad bija milzīgas emocijas un bija vēlme panākt, ka visi ieroči tiek glabāti tikai policijā. Nekas tāds nenotika un ieroči glabājas mednieku seifos mājās, tiek izmantoti medībās un sportā, arī pašaizsardzībai un neviens nav apdraudēts.
Arī Saldus gadījumā ir daudz emociju, kas, diemžēl, daudzos gadījumos ņem virsroku. Iesaistījās daudzas amatpersonas, Valsts prezidentu un Ministru kabinetu ieskaitot… Vai tiešām mums nav vairāk problēmu, kā viens lauku vīrs, kuram aizbraucis jumts!? Neviens nav nogalināts. Jā ir pārkāpums, par ko tiks saņemts attiecīgs sods.
VMD notikušo klasificēja kā nelikumīgas medības un tā tas arī bija. Ja es pareizi saprotu, tas notika teritorijās, ar kurām nav noslēgts medību tiesību nomas līgumu. Tāpat notika šaušana no braucoša transportlīdzekļa. Es nemaz nepieminu tādus aspektus, kā sabiedriskās drošības apdraudēšana, jo šis jautājums ir policijas kompetencē. Tā kā notikušais ir vistīrākās nelikumīgās medībās!
Un vainot klubu par atsevišķu biedru izdarībām, arī nedrīkst. Tas man atgādina padomju laikus, kad bija kolektīvā atbildība. Viena grēkāža dēļ tad patiešām sodīja visu klubu. Konkrētam cilvēkam ir jāatbild par savu rīcību.”
Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis:
“LMS viedokli šajā jautājumā jau esmu paudis arī sanāksmē Zemkopības ministrijā un proti: aicinājumi palielināt sodus ir neveiksmīgas komunikācijas dēļ. Informācija par VMD uzlikto administratīvo sodu izskanēja pirmā. Šai ziņai gan bija piebilde, ka ierosināts kriminālprocess, kurā tobrīd vēl notika izmeklēšana, taču reti kurš izlasa ziņu līdz beigām un sākās ažiotāža.
Ja sods aprobežotos tikai ar to, ko nolēma administratīvajā procesā, tad sašutums būtu pamatots. Tašu tas bija tikai viens mazs puzles gabaliņš, kas neļauj spriest par kopējo bildi. Amatpersonas pasteidzās, pasakot, ka sodi ir mazi, lai gan šīm amatpersonām nebija pilnas informācijas par notiekošo. Par sodu kriminālprocesā vēl lems tiesa. Taču tas nenozīmē, ka šī soda nebūs!
Mūsu viedoklis – kopumā sods ir pilnībā adekvāts. Mēs neesam par to, ka tiek palielināts administratīvais sods par medību drošības noteikumu pārkāpumiem. Taču šis nav iemesls, lai taisītu vaļā Medību likumu. Ja kādā brīdī Medību likums tiks atvērts kādu citu svarīgāku iemeslu dēļ, tad to var papildināt arī lielākiem sodiem par administratīvajiem pārkāpumiem. Un tad VMD vērtē – jo ne jau vienmēr ir jāpiemēro maksimālais sods.
Vēl jāņem vērā, ka šeit bija ne tik daudz tieši drošības pārkāpums medību izpratnē, cik sabiedrības apdraudējums. Un tā nav VMD, bet gan Valsts policijas kompetence. Tāpēc arī tika ierosināts kriminālprocess.
Amatpersonām, kuras pārsteidzīgi izteicās, tagad, redzot policijas paveikto, būtu jāpauž gandarījums, ka sods būs atbilstošs.”