Naža galvenā sastāvdaļa ir asmens, ar ko griež, bet, pērkot nazi veikalā, grūti izvēlēties, kurš ir labs, kurš ir slikts, no kurienes nācis?
Izvēloties nazi, jāvadās pēc pavisam vienkāršas lietas. Lai visi metāla smalkumi un ķīmiskie sastāvi (tie, protams, ir svarīgi) paliek nažu speciālistu, entuziastu un profesionāļu ziņā, un atkal, kā piemērā ar vīna izvēli, ir svarīgi, lai vīns labi garšo, tas ir piemērots kādam konkrētam ēdienam, mēs skaidri zinām tā izcelsmi un mums nav svarīgi, kā tas ir pagatavots un kādās proporcijās ir tāda vai cita vīnogu šķirne. Izvēloties nazi, nav jāzina tā ķīmiskais sastāvs, bet ir svarīgi zināt, vai metāls ir labs, slikts, cik norūdīts, kur ražots, kā tur asumu, cik viegli asinās. Katram metālam jau nosaukumā, markā ir iekļauts kods, pēc kura var noteikt tā kvalitāti, kas savukārt ir stingri reglamentēta ar standartiem. Atkarībā no metāla markas nazis var rūsēt vai nerūsēt, ātri palikt neass vai ilgi turēt asumu, būt stingrs vai elastīgs. Un šeit nonākam pie nākamā soļa – naža asmens norūdīšanas, kas būtībā ir vēl viens svarīgs faktors, kas nosaka, kāds nazis būs – mīksts, elastīgs, neturēs asumu vai pārāk trausls un lūzīs. Diemžēl ar aci noteikt, cik un kā nazis ir norūdīts, nav iespējams.
Šeit apskatīsim dažus populārākos metālus un to īpašības.
Inox, Stainless, Stainless steel, Rostfrei, Super steel u.c.
Ja uz naža asmens ir kāds no šiem uzrakstiem, tas nepārprotami liecina par to, ka šie naži ir no nerūsējošā tērauda. Bieži šādi naži ir ražoti no 420. markas nerūsējošā tērauda, kas ir pietiekami ciets un pārsvarā arī lēts materiāls. No šī materiāla ražo masveida preces, virtuves nažus. kabatas nažus u.c. Šai markai nelabu slavu ir atnesusi austrumu kaimiņzemē masveidā saražoto nekvalitatīvo nažu jūra, kas ir nopērkami ik uz soļa. Taču ar pareizu apstrādi un rūdīšanu no šīs markas sanāk visai kvalitatīvi un labi naži, ko ir pierādījušas vairākas pasaulē pazīstamas firmas.
440A, 440B, 440C
Šīs ir ASV, Eiropā un arī Latvijā vienas no populārākajām metāla markām, no kurām tiek gatavota lielākā daļa visu medību, saliekamo, kabatas, izdzīvotāju, tūristu un citu nažu.
Izšķir 440A, 440B, 440C, kur 440A ir vismīkstākā un attiecīgi vismazāk rūsējošā marka (mazs oglekļa sastāvs) un attiecīgi 440C – viscietākā (augsts oglekļa sastāvs), trauslākā no šīm un attiecīgi ar lielāku tendenci rūsēt. No 440A ražo nažus zemūdens dzīves tīkotājiem, jo tā ir vismazāk rūsējošā marka. Attiecīgi šos nažus izmanto tikai ekstrēmās situācijās zem ūdens, un tiem ilga asuma turēšana nav nepieciešama. Cita runa ir par medību nažiem, kur ir svarīgi, lai nazis būtu ass visu dīrāšanas laiku un viegli asinātos. Šādus nažus ražo no 440B un 440C markas metāla. Ar pareizu apstrādi, kas parasti ir katras sevi cienošas kompānijas īpašā slepenā recepte, sanāk ļoti labas kvalitātes asmeņi. Kādu laiku šī marka Eiropā bija viena no vadošajām, kamēr neparādījās citi metāli, īpaši sakausējumi un pulvermetāli ar līdzīgām vai pat labākām īpašībām.
AUS6, AUS8, AUS10
Praktiski 440 markas analogs, ko ražo Japānā. Daudzi nažu ražotāji 440 markas vietā izmanto šo marku. Piemēram, 440B vietā izmanto AUS8, 440C vietā AUS10. Ir ražotāji ASV, kas 440C vietā izmanto tieši AUS8. Šīs markas metālu izmanto arī Ķīnas un Taivānas nažu ražotāji, bet tas nenozīmē, ka naži būs sliktas kvalitātes, tieši otrādi! Šīs metāla markas nažus ir viegli asināt, un tie labi tur asumu.
Video bloga #29 epizode. Anri Anaņins: medības, naži, asināšana. Kas jauns nažu pasaulē?
Sandvik
Zviedrijas kompānijas Sandvik rūpnīca atrodas pilsētiņā Sandvikenā, kas ir aptuveni 200 km attālumā no Stokholmas, un tur ražotā metāla izstrādājumi ir pazīstami visā pasaulē savas augstās kvalitātes dēļ. Mūsu mednieki to pazīst kā zviedru tēraudu, kas visos laikos ir bijis augstā vērtē savu darbaspēju un kvalitātes dēļ. Populārākā metāla marka no Sandvik rūpnīcas ir 12C27, kas lieliski piemērota nažu ražošanā un ir vērtējama kā premium klases metāls nažiem. No metāla markas Sandvik 12C27 ražotie naži būs ar lielu stingrību, labi asināsies un ilgi turēs asumu. Otra populāra metāla marka, ko izmanto skuvekļu ražošanā, ir Sandvik 13C26 – Zviedrijas skuvekļu tērauds ir ļoti tīrs metāls, tam ir smalkgraudaina struktūra, tas ir ļoti ciets, ļoti labi tur asumu un ir izturīgs. Te, protams, ir jāatceras, ka metāls bez apstrādes vēl nav lietojams, taču Zviedrijas nažu ražotāji ir iemanījušies šo kvalitatīvo materiālu izmantot savā labā par visiem 100%, kaut arī ogleklis ir mazākā koncentrācijā nekā klasi augstākam metālam. No pieredzes varu teikt, ka šos nažu asmeņus ir patīkami asināt un to viegli ir izdarīt, izmantojot dimanta galodas.
Krievijā ražotie tēraudi
40X13 Populārs metāls, ražojot vidējas klases nažus ūdenslīdējiem, makšķerniekiem, saliekamos nažus vai nažus virtuves vajadzībām. Nav dārgs, mīksts materiāls, taču ar lielu noturību pret rūsu. Asumu tur apmierinoši. Ļoti viegli asinās.
65X13 Līdzīgs metāls iepriekšējam, taču daudz labāk turēs asumu. Šo metālu izmanto, lai ražotu vairumu nedārgu medību, saliekamo un tūristu nažu. Ja ir iespējams tādu nazi iegūt ar cietību 56-59 HRC, tas kalpos godam.
95X18 Polulārākais metāls medību nažiem ir 95X18 (pirmais cipars nozīmē oglekļa klātbūtni, šajā gadījumā tas ir 0,95%–1,1%, X nozīmē hroms, un tas ir 16–18%), pēc analoģijas šis metāls ir salīdzināms ar 440C. Šis metāls deviņdesmito gadu sākumā tika plaši lietots, lai ražotu augstas kvalitātes nažus. Kā norāda Krievijas meistari, ar laiku ir parādījušās arī nepilnības, šos nažus ir grūti asināt. Taču no sevis varu piebilst – varbūt tas bija grūti deviņdesmitajos, tagad ar šo jautājumu mēs tiekam galā vienkārši!
Carbon Steel – oglekļa tērauds
Veikalos varam atrast arī medību nažus no oglekļa tērauda. Oglekļa tērauda naži mēdz būt izturīgāki un vieglāk asināmi par nerūsējošo tēraudu. Šim metālam sastāvā trūkst hroma, kas to atšķir no nerūsējošā tērauda, tāpēc tie ir daudz jutīgāki pret koroziju.
Oglekļa tēraudā ir mazāk oglekļa nekā tipiskā nerūsējošā tērauda nazī, bet tas ir galvenais sakausējuma elements. Šā materiāla galvenā sastāvdaļa padara nazi ļoti cietu atšķirībā no nerūsējošā tērauda izstrādājumiem, tas labi asinās un tur asumu.
ELMAX
Asinot nažus, esmu saskāries ar dažādiem tēraudiem, un viens no interesantiem metāliem ir bijis kārtējais zviedru tērauds no uzņēmuma Uddeholm AB – Elmax tērauds (1,7% C, 18% Cr). Rīgas veikalu plauktos to neesmu atradis, taču šāda tērauda nazi var pasūtīt meistariem vai arī meklēt interneta veikalos, vai pasūtīt no ražotāja. Pēc apraksta metāla HRC ir ap 58, un to bija viegli un bez problēmām asināt, patīkami ņēma skaidu un viegli slīpējās. Materiāls ir ar augstu nodilumizturību, noturīgs pret rūsu. Ticu arī, ka šāds nazis ilgi turēs asumu un to būs viegli pielabot medībās uz lauka vai mežā, asināt, protams, ar iekārtu, noteiktos leņķos un izmantojot dimanta galodas.
Vanadis 10
Zviedru koncerna Uddeholm supertīrais (SuperClean) Vanadis 10 ir augstas kvalitātes leģētais pulvera metalurģijas instrumentu tērauds, kam piemīt lieliska nodilumizturība kombinācijā ar labām darba spējām. Liels hroma daudzums (8%) nodrošina lielu cietību, ir pievienots vanādijs (9,8%), kas metālam piešķir griešanas spējas. Tēraudam ir tādi paši galvenie trūkumi kā citiem šīs klases tēraudiem, to būs grūti gan asināt, gan meistariem izslīpēt. Rūdot stingri jāievēro receptūra, lai sasniegtu augstu cietību, kas šī tērauda nažiem var būt no 60 līdz 65 HRC (pēc Rokvela skalas). Laba izvēle augstas klases medību nažiem. Šī tērauda naži pārsvarā būs meistara roku darbs.
CPM S110V
Nažiem no šī materiāla piemīt viena no vislabākajām nodilumizturībām, kāda ir pieejama nažu masu ražošanā, tas lieliski tur zobu. Taču produkcija ir tirgū reti sastopama, īpašības ar ļoti līdzīgiem rādītājiem kā CPM-S90V, tomēr fakts ir tāds, ka Crucible Industries ražotais CPM-S110V asmens griezošo daļu tur lieliski. Materiāls ir dārgs, meistari to apstrādājot, iespējams, jūk prātā, bet pēc tam, kad ir veikta asināšana, CPM-S110V asmens var turēt zobu fantastisku laika posmu.
CPM S90V
Crucible Industries CPM S90V tērauds ir ar ļoti augstu noturības līmeni un asuma noturības koeficientu. Oglekļa saturs ir ļoti augsts, taču noslēpums ir ļoti lielais vanādija daudzums materiālā, gandrīz trīs reizes lielāks nekā Elmax vai S30V. Hroms ir ļoti ciets metāls, tas palielina tērauda cietību. Vanādijs ir trausls, kas savukārt piešķir stiprību. Hroma un vanādija pievienošana tēraudam pareizajos daudzumos nodrošina gan tērauda cietību, gan tā izturību pret mehānisku nodilumu. Arī šis materiāls ir dārgs, tas prasa īpašu pacietību, to asinot, līdzīgi, kā tas ir ar mazāk izplatīto CPM-S110V.
Vairāk lasi žurnāla Medības pielikumā Medību rīki!