
Medības ir svarīgs un nozīmīgs nodarbošanās veids ap 25 tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, un tas nav vien vaļasprieks – tieši mednieki ir tie, kas kontrolē savvaļas dzīvnieku populāciju, tādējādi neļaujot kādai no sugām savairoties līdz robežai, kad tiek apdraudētas saimniecības un pat cilvēku dzīvība. Krāslavas novadā jau vairāk nekā 10 gadus pastāv mednieku sporta spēļu tradīcija, kas, pulcējot vienuviet dažādus mednieku kolektīvus, pārbauda to praktiskās spējas uzdevumos, saistītos ar medību ikdienu.
Lai gan primāri pieņemts uzskatīt, ka medības ir vien hobijs, daudziem Latvijas medniekiem tas drīzāk ir dzīves un pasaules uztveres veids – mednieki ir tie, kas vislabāk pārzina Latvijas mežus un faunu, rūpējas par meža dzīvniekiem ziemā, kā arī cīnās ar plēsējiem, kas apdraud Latvijas putnus un mazos zīdītājus. Lai stiprinātu mednieku sadarbību un pārbaudītu to fizisko sagatavotību, Krāslavas novada Aulejas pagata Nitišķos nupat aizvadīti vienpadsmitie mednieku sporta svētki, pulcējot kopumā 29 komandas un vairāk kā 500 apmeklētājus.
Pasākuma organizators, mednieku kluba “Izavas” valdes loceklis Aivars Umbraško: Munā viertiejumā tei ir vysys tautys veseleiba. Mednīki ir tī, kas radz slymūs dzeivnīkus, radz vysu populāceji, i taidā veidā īrūbežoj. (Manā vērtējumā tā ir visas tautas veselība. Mednieki ir tie, kas redz slimos dzīvniekus, redz visu populāciju, un tādā veidā ierobežo.)”
“Ja mēs neapsaimniekojam populāciju, dzīvnieki skries pie cilvēkiem mājās, apdraudēs iedzīvotājus. Medniecībai ir jāpastāv, citādi nekā,” Mednieku biedrības “Izavas” mednieks Azizs Mahmudovs.
Mednieku biedrības “Konstantinova” mednieks Jānis Jakušonoks: “Mums, medniekiem, ir jāierobežo dzīvnieku populācijas daudzums, tāpēc es aicināšu arī jauniešus iesaistīties mūsu rindās, mēs jūs gaidām!”
Paralēli mednieku sacensībām sporta svētku laikā norisinājās arī kulinārais konkurss, savukārt apmeklētājiem bija iespēja piedalīties individuālajās stafetēs – tas viss notiekot ar mērķi popularizēt medniecību Latvijā, jo, kā atzīst paši mednieki, interese par šo nodarbi kopumā krītas, kas ir bīstami, ņemot vērā šī brīža plēsēju un citu populāciju straujo vairošanos Latvijas mežos.
Mednieku biedrības “Izavas” mednieks Ivars Pitrāns: “Pagājušogad sumbrus redzējām četrus, mums te netālu staigāja, dzīvoja, visi, lāči ir, lūši, vilki, visi pilnīgi pie mums ir. Daudz brieži savairojušies, esmu zemnieks, mums ruļļus diezgan bojā, vai mežsaimniecības nozarei bojā mežus, ir jākontrolē.”
Mednieku biedrības “Konstantinova” mednieks Jānis Jakušonoks: “Tas limits, manuprāt, ko iedod, jo tie ir kaut kādi vecie dati, varbūt būtu jāpamaina uzskaites shēma, lai nomedījamais apjoms ir līdzvērtīgs dabā esošajam.”
“Šobrīd likumdošana paredz saudzēšanu, tāpēc situācija ir izveidojusies tāda, kāda ir. Tiek novēroti tuvu apdzīvotām vietām vilki, arī pašai jau ir nācies novērot, tāpēc tā var kļūt par problēmu tuvākajā nākotnē,” komandas “Viltīgās lapsas” pārstāve Elita Augstare.
Šobrīd Latvijā lūšus nav atļauts medīt vispār, savukārt vilku nomedīšanas kvota ir vien 300. Mednieki uzsver, ka saistošā likumdošana esot pēc iespējas ātrāk jāpārskata, lai dzīvnieku vairošanās nerada kaitējumu cilvēku darbībai un dzīvībai.
Pasākuma organizators, mednieku biedrības “Izavas” valdes loceklis Aivars Umbraško: “Lūši symts punkti ir samainiejuši sovu attīksmi pret cylvākim, par tū, ka mes namedejom, i tū sajyut – mammys beistās, tāvi beistās, bet mazuļi jau puoraug cytā kategorejī, jī ir drūšuoki, i jī cylvāku uztver, nu, nasaceitu, kai mediejumu, bet kai draugu, bet kurā breidī tys var puoraugt i sasamaineitīs, tū gryušai pateikt. (Lūši simts punkti ir mainījuši savu attieksmi pret cilvēkiem tāpēc, ka mēs nemedījam, un to var just – mammas baidās, tēvi baidās, bet mazuļi jau pāraug citā kategorijā, viņi ir drošāki, viņi cilvēku uztver. Neteiktu, ka kā medījumu, bet kā draugu, bet kurā brīdī tas var pāraugt un mainīties, to ir grūti pateikt.)”
Šī gada mednieku sporta svētkos viesu konkurencē pirmo vietu guva komanda “Staburaga Diāna” no Aizkraukles, savukārt Krāslavas novada konkureencē uzvaru guva vietējie Aulejas mednieku biedrības “Izavas” mednieki, otrajā vietā atstājot Asūnes mednieku klubu, kas pie sevis uzņems nākamā gada sacensības, popularizējot šo dabas līdzsavara saglabāšanai tik nepieciešamo nodarbi.
Informāciju sagatavoja: Vidzemes televīzija speciāli ReTV
Vilki nāk sētās un pilsētās, plosa dzīvniekus, bet ruksīšiem ir jautri! Medījamie dzīvnieki #11
Žurnāla Medības februāra numurā lasi par to, ka mednieki noveco – ko darīt?
