Pagājušās nedēļas izskaņā, 11. oktobra rītā, Viljandi apriņķī, mednieku kolektīva biedri uz zirņu lauka atrada stirnu ar pārkostu rīkli. Ap dzīvnieku bija manāmas arī vilkšanas pēdas un vietējie mednieki apstiprināja, ka ap dzīvnieku manīti arī lūša pēdu nospiedumi.
Šis bija jau otrais šāds gadījums nedēļas laikā. Pagājušās nedēļas sākumā, Veru apriņķī, kaut ko savādu piefiksējis lauksaimnieks, kurš ievērojis lauka malā pulcējamies putnus. Izrādījās, ka mežmalā gulēja beigta stirna, kas acīmredzami bija kļuvusi par lūša medījumu.
Igaunijas Mednieku asociācijai aculiecinieks pavēstīja, ka viņam zvanījis kaimiņš, lai noskaidrotu, kas notiek uz lauka, jo virs tā lidinājies ērglis un vārnas. Tās jau bija paspējušas izknābāt dzīvnieka acis, kas ir pirmais, ko var izdarīt putni.
Pēdējā laikā ne vien Igaunijā, bet arī Latvijā aizvien biežāk tiek saņemti ziņojumi par lūšu klātbūtni vai lūšu atstātām mielasta paliekām mežā. Arī ciemu un pilsētu iedzīvotāji ziņo par lūšu novērojumiem, pat gaišā dienas laikā. Tas raisa jautājumus, cik tad lielo kaķu mūsu valstī ir? Kāds zina atbildi?
Lūsis nomedī stirnu mednieka acu priekšā. Cik bieži tas notiek un, cik lūšu vispār ir Latvijā
Eirāzijas lūsis (Lynx lynx) Latvijā ir iekļauts īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, un kopš 2021. gada vairs netiek nenoteiks pieļaujamo lūšu nomedīšanas apjoms un līdz ar to arī netiek izsniegtas lūšu medību atļaujas. Valstī lūšu medības ir aizliegtas.
Gada sākumā medniekam, apsekojot platības, izdevās uziet nesen nomedītu stirnu, kas bija aprakta zem lapām un plāna zemes slāņa. Lai noskaidrotu, kas atnāks pakaļ neapēstajam medījumam, tuvākajā kokā tika uzlikta Reolink novērošanas kamera. Un medījuma īpašniekam tas ļoti nepatika! Lūsis ieradās ne vien pēc sava medījuma, lai to notiesātu pilnībā, bet arī izdīdīt meža kameru. Pēc lūša pēdējā apciemojuma no stirnas palikusi āda vien.
Mīts. Lūsis ēd tikai svaigu gaļu. Kā ir patiesībā?
Dzīvnieku marķēšanas dzinējmedībās, vēlme satikt lāci un lūšu sāga. “Šauj garām!” #253 epizode
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības oktobra numurā lasi par dzinējmedībām un selekciju!