Avots: tv3.lv
Šoruden Sāremā mednieki atraduši neparasti daudz beigtu lapsu. Lauksaimniecības un pārtikas pārvaldes laboratoriskās analīzes vienai no mirušajām lapsām konstatējusi suņu mēri, vēsta Igaunijas sabiedriskais medijs ERR.
Suņu mēris lapsām uz salas nav konstatēts pēdējos 20 gadus. Lai arī suņu mēris cilvēkam nav bīstams, ar to var inficēties mājdzīvnieki. Jau pirms dažiem mēnešiem mednieku biedrībā nonākusi informācija, ka uz salas aizdomīgi daudz bojā gājušu lapsu. Arī citi mednieki pauduši līdzīgas bažas, tāpēc meklēta palīdzība Lauksaimniecības un pārtikas pārvaldē.
Pēc mednieku asociācijas domām, visticamāk, visa sala ir pārņemta ar suņu mēri, jo ir atrasti vairāk nekā simts lapsu līķu līķi.
Tā kā slimība bīstama mājdzīvniekiem, šobrīd ir aicinājums vakcinēt savus mājdzīvniekus, ja tas vēl nav darīts.
Lauksaimniecības un pārtikas pārvaldes rietumu reģiona vadošais speciālists Terje Opers norādījis, ka suņu mēris aizvien sastopams lapsu un jenotsuņu vidū, pasaulē šī ir ļoti izplatīta vīrusu slimība. Pēc Opera teiktā, pārvalde nav saņēmusi informāciju, ka Sāremā būtu sākuši mirst simtiem dzīvnieku. Tomēr vienlaikus viņš atzīst, ka Sāmsalā izplatās suņu mēris.
“Aizvien izpētām dažus dzīvniekus. Pēc tam varēsim spriest, cik plaši infekcija izplatījusies uz salas. Visiem suņu un sesku īpašniekiem jābūt atbildīgiem un jāvakcinē mīluļus ar komplekso vakcīnu,” uzsver Opers.
Kopumā Igaunijā suņu mēris nav izplatījies. Speciālists gan nevar prognozēt, cik ilgi slimība cirkulēs Sāmsalā.
Kā liecina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) informācija, tad gaļēdāju (suņu) mēris ir akūta gaļēdāju dzīvnieku infekcijas slimība. Tai raksturīgs drudzis, elpošanas un gremošanas trakta gļotādas iekaisums, pneimonija, kā arī nervu darbības traucējumi.
Sevišķi jūtīgi kucēni. Suņiem pēc pārslimošanas parasti paliek dzirdes, ožas, kustību traucējumi. Ierosinātājs ir Parammyxoviridae dzimtas suņu mēra vīruss. Vīruss ir samērā neizturīgs ārējā vidē.
Uzņēmīgi ir vilki, lapsas, jenoti, ūdeles, seski, šakāļi un citi gaļēdāju dzimtas dzīvnieki. No mājdzīvniekiem visuzņēmīgākie ir jauni suņi līdz gada vecumam un kažokzvēri līdz piecu mēnešu vecumam. Citām dzīvnieku sugām un cilvēkam vīruss saslimšanu neierosina.
Inficēšanās visbiežāk notiek aerogēni, suņiem vienam otru apošņājot, bet var inficēties arī perorāli (caur muti), kā arī pārošanās laikā. No inficētajiem suņiem liela daļa var klīniski nesaslimst, bet vīrusu kādu laiku nēsāt.
Par dzemdību pieņemšanu pirtiņā, medīgiem suņiem un aļņu samazinājumu, . “Šauj garām!” #256 epizode
Abonē 2025. gadam ar pielikumiem un saņem 3 tematiskos pielikumus.
👉 Abonē 2025. gadam bez pielikumiem.
👉 Abonē 2025. gadam LIELO KOMPLEKTU: Medības ar Pielikumiem + e-izdevumi + LASI.LV | viss portāls
Abonē žurnālu Medības 2025. gadam
Žurnāla Medības novembra numurā lasi – vai ar alni viss it slikti!