Latvijā izšaujot igauņu lūšus! Tā apgalvots rakstā “Nešaujiet! Esmu igaunis! Kaimiņvalstīs miers, Latvijā lūšiem drošību negarantē”, kas 8.janvārī publicēts (Delfi plus).
Rakstā tiek uzsvērts, ka ziemeļu kaimiņzemē Igaunijā lūši vēl nesen medīti kaismīgāk nekā mūsmājās, bet pirms trim gadiem lūšu medības aizliegtas.
Par šādu apgalvojumi neizpratnē ir Igaunijas Mednieku savienības izpilddirektors Tonis Korts.
Minētajā rakstā Igaunijas Dabas aģentūras pārstāvis Valdo Jahilo skaidro, ka medības Latvijā, visticamāk, samazinot lūšu skaitu Igaunijā. No vienas puses, latvieši nomedījot tos lūšus, kas migrējot no Igaunijas, no otras puses – Latvijā tiekot radīta brīva vieta nomedīto vietā, kas savukārt varētu pamudināt jaunos Igaunijas lūšus pārcelties uz Latviju.
Līdz ar to it kā rodas problēma, ka Latvijā lūši vairs neesot drošībā, jo pastāv iespēja, ka tos nomedīs.
Jautājot Tonim Kortam (attēlā) par šo problēmu, telefona sarunā iestājas ilgs klusums. Tad seko atbilde: “Igaunijā visiem zināms, ka Valdo Jahilo ir izbijis šovmenis slavens ar to, ka stāsta anekdotes!” Jā, Igaunijā lūšu medības aizliegtas pirms dažiem gadiem un lēmums esot pieņemts, jo dati liecinājuši, ka lūšu skaits samazinoties.
“Par to, cik daudz lūšu migrē uz Latviju un to, cik daudz “mūsu” lūšu Latvijā nomedī, pētījumu nav. Apgalvojums, ka medības Latvijā samazinot lūšu skaitu Igaunijā, ir tikai viedoklis un pieņēmums. Mēs savukārt esam novērojuši pavisam vienkāršu korelāciju starp vilku un lūšu skaitu. Viņi ir konkurenti, un jo vairāk vilku, jo mazāk lūšu, jo pirmie izspiež otros. Lūk, šeit ir acīmredzama saistība, nevis pieņēmumam par to, ka Latvijā nogalina mūsu lūšus. Teikšu pavisam vienkārši, tā ir igauņu nacionālā iezīme – vainot kaimiņus! Vilku ir daudz, šogad atļauts nomedīt 69, bet sniega trūkuma dēļ pašlaik nomedīti tikai 28. Igaunijā ir daudz mežu, mēs bez sniega pēdas neredzam, līdz ar to vilku nomedīt ir ļoti grūti,” tā Tonis Korts.
Igaunijas Mednieku savienības vadītājs uzsver, ka pašlaik mednieku novērojumi liecina, ka lūšu skaits neesot mazs un mednieki nepiekrīt oficiālajai nostājai un uzskaitei. Savukārt “Delfi” rakstā Valdo Jahilo apgalvo, ka mednieki kopumā pieņem, ka lūšu populācija šobrīd ir sliktā stāvoklī.
“Tas laikam ir joks,” spriež Tonis Korts. “Mednieku meža video kamerās pat ļoti bieži tiek fiksēti lūši. Mēs patlaban veidojam elektronisko ziņošanas sistēmu, kas sakārtos uzskaiti un nebūs jāpaļaujas uz lūšu populācijas oficiālo novērtējumu vien. Diemžēl šī sistēma būs pieejama tikai nākamgad, tad mums būs daudz precīzāka informācija. Tomēr šā brīža novērojumi liecina par to, ka lūšu skaits Igaunijā pieaug.”
Tiek lēsts, ka Igaunijā ir 61 lūšu ģimene. Lūšu skaits ir vienmērīgi izplatīts pa visu valsts teritoriju, kā liecina Igaunijas Dabas aģentūras 2019.gadā informācija par lūšu novērojumiem iepriekšējā gadā. “Es patiešām nesaprotu, kā medības Latvijā var negatīvi ietekmēt lūšu populāciju Igaunijā. Mums nav neviena pētījuma, kas zinātniski šo faktu apliecinātu,” sarunu noslēdz Tonis Korts.