Šajā vecumā kucēns sāk pētīt savas iespējas un drīz vien apzināsies sevi kā atsevišķu vienību, nevis bara sastāvdaļu. Kopā ar aizvien pieaugošo veiklību, ātrumu un pieredzi kucēna tieksme pēc patstāvības kļūs par izaicinājumu viņa saimniekam. Vienlaikus suns sāk sajust un saprast savu instinktu aicinājumu, tādēļ šis ir īstais laiks sākt mērķtiecīgus treniņus.
Sākumā neliels ekskurss agrīnajā vecumā
Iegādājoties medību šķirnes kucēnu, viens no aspektiem, kam jāpievērš uzmanība, ir iepriekšējā sagatavošana. Labās audzētavās kucēnus iepazīstina ar medījumu, ar darba vidi, pēta viņu noslieces un instinktus. Jau pusotra mēneša vecumā jaunajiem suņiem var piedāvāt medījamo dzīvnieku ādas, ausis, parādīt asinspēdas vai dzīvu putnu kaut kur laukā. Atkarībā no šķirnes un pielietojuma. Kucēni jāsagatavo šāviena skaņai, jāmāca sekot cilvēkam, atnest un atdot medījumu, pat ja tā ir tikai bumbiņa vai ēdiena bļodiņa.
Ja audzētājs nav parūpējies par šādu iepriekšēju sagatavošanu, nāksies saimniekam pašam pieķerties, un tas jādara jau no pirmajām dienām un visu pirmo gadu tam jāvelta pastiprināta uzmanība. Jo vēlāk sāksi, jo grūtāk būs.
Praktisks padoms. Pieradināt medību suni pie šāviena!
Sekot cilvēkam un dalīties medījumā
Pirmais ietver pakļaušanos piesaukšanas komandai un kontakta uzturēšanu apvidū, proti, pat nesaukts suns ik pa laikam pietuvojas un pārbauda, kur ir cilvēks un uz kuru pusi iet. Atkarībā no šķirnes suns var pārbaudīt smaržu vējā, pēdas uz zemes, pienākt uz pāris simtiem metru vai tuvāk, taču tas uzturēs kontaktu un, ja to pasauks, atnāks uzreiz. Ja suns pienāk un pieskaras rokai vai kājai ar degunu, tas ir kā ziņojums: “Es esmu te!” Vienmēr pievērsiet tam uzmanību un paslavējiet.
Kā to iemācīt? Pasaukt suni ar komandu Šurp vai Pie manis un mukt projām. Kad suns pietuvojas, apstāties un saņemt to atplestām rokām, atkārtojot komandu un liekot tam apsēsties priekšā vai blakus saimniekam pie kreisās kājas. Otrs paņēmiens: brīdī, kad suns neskatās, paslēpties un klusi pasaukt vārdā, lai viņš sāk meklēt saimnieku. Kad atrod, jautri jāpaslavē un ar viņu jāpaspēlējas.
Dalīties medījumā māca pie maltītes bļodas, ar kauliņu vai īsto medījumu. Neatkarīgi no vecuma sunim jāatdod medījums labprātīgi, mierīgi, bez agresijas un mēģinājumiem izraut to no rokām.
Kucēnu nekādā gadījumā nedrīkst kaitināt ar ēdienu. Nekad! Tas rada bailes, agresiju un vēlēšanos aizstāvēt sevi un sargāt medījumu/pārtiku. Un šīs agresijas izpausmes nekādā veidā nav saistītas ar suņa medību instinktiem! Suns, kas sargā medījumu no saimnieka, strādās tikai sev. Tie suņi, kuri nelaiž klāt pie medījuma ne citus suņus, ne cilvēkus, ieskaitot paša saimnieku, bērnībā ir kaitināti ar ēdienu, un neko labu tas neliecina.
Fizioloģija
Kucēns turpina augt. Saistaudi un kauli kļūst stiprāki, lai gan kustības vēl joprojām ir gana lempīgas. Tas mazāk guļ un aktīvāk pēta pasauli. Tam vajag vairāk uzmanības, slodzes un treniņu.
Zobi
Četru mēnešu vecumā lielās šķirnes kucēnam būs nomainījušies visi priekšzobi un sāks augt pirmie molāri (dzerokļi). Ilkņi mainīsies nedaudz vēlāk, tuvāk piecu mēnešu slieksnim.
Socializācija un paklausība
Socializācija ir jāturpina, taču tā nu jau ir jāsasaista ar paklausību. Nepietiek vienkārši piedāvāt kucēnam dažādas situācijas, trokšņus, komunikāciju ar cilvēkiem un citiem suņiem. Ir aktīvi jākoriģē uzvedība un jāvirza tā pareizajās sliedēs. Piemēram, ja kucēns pārāk uzmācas citam sunim, tas ir jāatsauc, jāliek nomierināties, izpildīt kādu komandu. Piemēram: Sēdi.
Paklausības treniņi
Četru piecu mēnešu vecumā konsekventāk jāpievēršas paklausības treniņiem. Pamata komandu mācīšana nekāda veidā neietekmēs medību suņa instinktus un patstāvību.
Kā var pamanīt, izpaliek komanda Stāvi (Piecelies) un, iespējams, vēl kādas citas, taču mana personīgā pieredze rāda, ka tās nav vajadzīgas.
Paklausības komandas māca desmit piecpadsmit minūtes katru dienu dažādās vietās: mājās, pagalmā, mežā, veikalā (piemēram, Depo var iet ar suni) vai uz ielas.
Darba treniņi
Man ir universālais putnusuns, un pirmajās darba pārbaudēs būs lauka putna meklēšana ar pointu – norādīšanu ar stāju. Tādēļ pirmās divas lietas, kas jāparāda putnusunim, ir putna meklēšana un aports.
Putna meklēšana
Treniņiem var izmantot dzīvas paipaliņas, bet rūpējoties par to, lai putnam netiktu darīts pāri un tas visu laiku būtu drošībā. Turklāt jāņem vērā, ka putnu gripas izplatības laikā ir jārēķinās ar dažādiem ierobežojumiem dzīvu putnu izmantošanā.
Normālos apstākļos, kad nav slimību izplatības, putnam saudzīgi piesien pie kājas trīs metrus garu striķīti ar košas krāsas lentīti galā. Var pievienot nelielu zariņu, lai putns nevar aizlidot tālu. Tas jānovieto uz liela lauka. Vēlams, lai tā ir nopļauta pļava. Kucēnu var palaist meklēšanā ar garo pavadu (desmit piecpadsmit metri), lai nodrošinātu, ka putns necietīs. Kad suns sajūt smaržu un sāk tuvoties putnam, viņš saudzīgi jāaptur un jāmēģina panākt, lai nostājas stājā. Ja kucēns nostājas, saimniekam jāpienāk, mierīgi jānogulda suns un jāpaņem paipala. To var pamest gaisā, lai vēlreiz sameklētu, vai arī aiznest uz kastīti līdz nākamajam treniņam. Noguldīšana pirms medījuma nākotnē liks sunim stāvēt stājā pēc iespējas ilgāk un iemācīs nemesties virsū medījumam. Sevišķi svarīgi tas ir, izmantojot paipalas, kuras ir viegli noķert. Vienreiz to atļaujot, sunim var nojaukt stāju uz ilgu laiku.
Aportēšana
Medījuma pienešana jeb aportēšana ir sarežģīts komandu komplekss un četru piecu mēnešu vecumā var sākt mācīt atnest mantu, aportu ar piesietu putna spārnu vai rotaļlietu. Ar darba aportu jāprasa precīza izpilde, bet ar rotaļlietu var spēlēties, ļaut sunim nomest to pie kājām, mētāt utt.
Ko nozīmē precīzi pienests aports? Aizmests vai atrasts aports jāpaņem zobos, neizmetot jāpienes, jāapsēžas, jātur, līdz saimnieks paņems to un pateiks komandu Brīvi. Par šī kompleksa treniņiem rakstīsim nākamajos sērijas rakstos. Lai jums izdodas!
Kā atšķirt blusu siekalu, ārējās vides un pārtikas alerģiju sunim? Sarunas par suņiem #10
Abonē šeit:
12 numuri + 3 pielikumi
12 numuri bez pielikumiem
Oktobra numurā par to kā legalizēt medījumu