Latvijas pētnieki turpina ievākt informāciju par nomedītajiem ūdensputniem. Mednieki aicināti iesaistīties datu apkopošanā, portālā www.nomeditie.org, ziņojot par katru nomedīto pīli vai zosi. Tas ir ļoti svarīgi, jo, pētot medījamo sugu populāciju dinamiku un migrācijas norisi ik gadu, tiek atbalstīta medību saimniecības pastāvēšana un tradīciju saglabāšana. Bez precīziem zinātniskiem datiem, medījamo sugu saraksts var mainīties medniekiem nevēlamā veidā.
Katrā ierakstā jānorāda medību datums, vieta (pagasts, biotops), jāziņo par medību suņa līdzdalību, mednieku skaitu grupā, nomedīto putnu sugu, dzimumu, vecumu, neatrasto putnu skaitu un varbūt pat sugu, gredzenu klātbūtni un saturu. Ja nomedītajiem īpatņiem ir kādas īpašas pazīmes, piemēram, neparasts krāsojums, sarkocistas vai kāda cita īpatnība, tā arī jāapraksta.
Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta pētniece un Latvijas Ornitologu biedrības projektu vadītāja Antra Stīpniece norādīja: “Arī ziņas par nesekmīgām medību reizēm ir svarīgas. Jūsu (mednieku) piezīmes par to, ka visā vakarā nav sastapts neviens putns vai sastapti vāji lidojoši, palīdz labāk saprast, kas notiek ar ūdensputnu populācijām šajā klimata svārstību laikā.”
Zinātniece norādīja, ka informācijas ievadīšanas portāla anketā, būtībā, ir Latvijas valsts meža dienestam gatavojamā Nomedīto dzīvnieku reģistrācijas žurnāla elektroniskais paplašinājums.
Atgādināsim, ka šādus datus mednieki sūta Bioloģijas institūtam jau kopš 2005. gada. Savukārt 2014. gadā sākās nomedīto sējas zosu statistikas izpēte. Pēc žurnāla “Medības” iniciatīvas sakās sējas zosu fotoattēlu un nomedīšanas informācijas ievākšanas akcija.
Tās mērķis bija noskaidrot, cik daudz nomedīts tundras sējas zosu (Anser fabalis rossicus) un, cik taigas sējas zosu (Anser fabalis fabalis). Kopš pērnā gada visas šīs ziņas saplūst vienuviet – adresē nomeditie@lu.lv.
Projekta ietvaros secināts, ka aplēses (2008. – 2013.), ka Latvijā medību sezonas laikā nomedītas ap 300 apdraudētās taigas sējas zosis ir bijis pārspīlējums datu trūkuma dēļ. Mednieku iesūtītie dati (2014. – 2019.) liecina par to, ka reāli tiek nomedītas 0 – 20 taigas sējas zosis.
Doma par šāda pilotprojekta nepieciešamību radās 2013. gadā, pēc diskusijām par to, ka pēdējo gadu laikā strauji samazinājies taigas sējas zosu skaits. Skandināvijas valstīs jau bija ieviesti ierobežojumi sējas zosu medībām. Ņemot vērā to, ka lielākoties Latvijā tiek nomedītas otras pasugas – tundras sējas zosis, bija nepieciešami taustāmi fakti, kas pierādītu, ka Latvija neapdraud taigas sējas zosis.
Arī šogad mednieki aicināti sūtīt nomedīto sējas zosu fotogrāfijas un informāciju par tām. Katra zoss jānofotografē atsevišķi. Nepieciešamas divas fotogrāfijas: uz vēdera (putns virsskatā), ar izklātiem spārniem un izstieptu kaklu, un atsevišķi knābja profils tuvplānā.
Fotografējot nomedītās pīles, tās arī jānovieto tā, lai ir labi saskatāma aste un knābis, bet pats svarīgākais ir spārna kopskats. Spārns pēc iespējas jānovieto tā, lai ir redzamas lidspalvas un to segspalvas.
“Foto iesūtīšana ir vēlama, ja esat sācis medīt vai piedalīties monitoringā nesen, kā arī visām zosīm un putniem ar netipisku krāsojumu. Katru reizi, ievietojot fotogrāfijas un ziņas par putnu, medībām un savu kontaktinformāciju, iegūsit speciālista apstiprinājumu par noteikto putnu sugu pareizumu,” paskaidroja Medību saimniecības attīstības fonda atbalstītā projekta Ligzdojošo un nomedīto ūdensputnu izpēte vadītāja Antra Stīpniece.
Pērn izveidotais palīgs ūdens putnu sugu noteikšanā šogad ir uzlabots ar putnu attēliem lidojumā. Ir iekļauta informācija par nemedījamām sugām. Sadaļās Rezultāti un Resursi iespējams iepazīties ar pērnā gada atskaiti, citiem foto noteicējiem, citu valstu monitoringa pieredzi.
“Ceram, ka dalīsities ar informāciju par šo vietni arī saviem medību biedriem,” noslēgumā sacīja Antra Stīpniece.