Žurnāls Medības saņēmis interesantu fotogrāfiju no veterinārārsta Vjačeslava Revina. Tajā redzama unikāla briežu buļļa trofeja. Briedis ticis nomedīts pagājušā gada 9. decembrī, un tam aizvien bijuši spalvaini ragi. Vjačeslavs stāsta, ka viņš ir kaislīgs mednieks un medībās piedalās jau 25 gadus, taču līdz šim neko tamlīdzīgu vēl nebija redzējis.
Dzinējmedības tikušas organizētas Pelčos. “Ņēmām trešo mastu. Vēl pirms dzinēji sāka dzīt, no masta iznāca četri buļļi. Viens vecs, arī ar interesantiem ragiem, tad šis brīnums ar spalvainiem ragiem un divi jaunie bullēni. Tā sanāca, ka tiku pie abām neparastajām trofejām. Optikā likās, ka viens rags ir nolauzts. Taču abi ragi masīvi. Kad brieži panāca tuvāk, sapratu, ka ragi kaut kādi nepareizi. Kad nomedīju un piegāju klāt, biju patiesi pārsteigts, ka ragi vispār nebija tīrīti! Vēlāk mednieku mājā dīrājot neatradu nekādu hronisko slimību pazīmes. Par parazītu invāziju arī nekas neliecināja. Nekādu traumu. Barojies ļoti labi un arī ziemai labi sagatavojies!” situāciju apraksta Vjačeslavs Revins.
Būdams veterinārārsts, piefiksējis vien to, ka staltbriežu buļļa sēklinieki bijuši proporcionāli nedaudz mazāki nekā parasti attiecībā pret staltbrieža buļļa augumu.
Trofeju eksperts un mednieks Raimo Jansons pastāstīja, ka pūkaini un nenotīrīti ragi ir hormonālo problēmu rezultāts. Pasaulē sakarā ar komerciju cilvēki sākuši mazliet jukt prātā un, lai dzīvniekam būtu pūkaina ragu rota, speciāli tiek šauts sēklinieku rajonā ar smalkām skrotīm. Pirms pāris gadiem stirnāzi ar šādu ragu rotu kādā Anglijas izsolē izsolīja par 18 tūkstošiem mārciņu. Ja runa ir par briežu buļļiem, tad faktiski pastāv trīs opcijas – tas var būt cīņas rezultāts ar citu bulli, kad sabadīti sēklinieki; tas var būt pēc saskarsmes ar vilku, kurš uzbrucis dibena rajonā; mednieka nesekmīga šāviena rezultāts. Tādā veidā dzīvnieks iedzīvojas traumā, kas izraisa hormonu izmaiņas un attiecīgi ietekmē arī ragu veidošanos.
“Konkrētajā gadījumā briedim ir ne tikai nenotīrīta pūka no ragiem, bet arī skaidri redzama raga problēma labajā
pusē. Jāsaprot, ka ragu problēmas veidojas pretējā pusē, nevis tajā, kurā bijis ievainojums. Šāds indivīds viennozīmīgi ir izņemams no populācijas, jo, iedzīvojoties hormonālās problēmās, tas gluži vienkārši nebūs spējīgs vairs piedalīties riestā,” skaidro Raimo, vien nosmejot, ka šādu briedi varētu salīdzināt ar eiropieti, kam savs dzimums var sākt patikt vairāk nekā pretējais.
Arī Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs un trofeju eksperts Jānis Baumanis norāda, ka bullim, ticamākais, varētu būt kāds savainojums dzimumorgānos un ka reizēm arī staltbriežiem veidojas parūkveida ragi (daudz retāk nekā stirnāžiem) vai daļēji izaugušiem ragiem netiek notīrīta āda. Un šis izskatoties pēc tāda gadījuma.
Secinājumi
– Samazināts sēklinieku izmērs var būt saistīts ar saistaudu klātbūtni tajos. Ja ir bijusi trauma, dzīšanas procesā tilpums samazinās. Līdz ar to samazinās vīrišķā hormona ražotājšūnas, kas arī veicina šādu ragu attīstīšanos.
– Trauma var būt iegūta cīņā ar citu briežu bulli vai vilku. Tāpat arī pie traumas var būt vainojams mednieks.
– Šāds indivīds viennozīmīgi ir medījams, jo populācijas veidošanā tas piedalīties vairs nav spējīgs.
– Šis ir atgādinājums – sevi cienošam medniekam šaut ir jātrenējas šautuvē, nevis mežā.