Viena no lielākajām problēmām, dodoties medībās, parasti ir nepieciešamība nest līdzi pārāk daudz mantu, it īpaši manā gadījumā, kad jātestē lietas, jāvēro, plus vēl jāmēģina kaut ko nobildēt. Mantas mugursomā, plinte vienā plecā, fotoaparāts otrā plecā, kaklā binoklis un rokā vēl šaušanas atbalsts. Tad vēl pie jostas suņa siksna ar četrkājaino draugu galā.
Ar mugursomu un ieroci saistīta vēl kāda problēma – ieroča siksna visu laiku šļūk nost no pleca, tad aizķeras aiz somas plecu siksnas. Īsāk sakot – mantu staipīšana brīžiem tik ļoti sāk kaitināt, ka sabojā visu medībprieku.
Vorn somas ar īpašu sistēmu ieroča nešanai un pēc tam ātrai izmantošanai jau manītas sen starptautiskās izstādēs. Cena vienmēr ir bijusi tā, kas atturējusi no šīs mugursomas iegādes vai pat tuvākas aplūkošanas. Norvēģu somu ražotāja interneta veikalā septiņu litru soma maksā 269 eiro. Lielākā – 42 litru – soma maksā 399 eiro. Milzīga nauda par vienu somu – tāds bija mans pirmais iespaids.
Šogad braucot uz medībām Zviedrijā, kur bija paredzēts slēpot vismaz septiņas stundas dienā, līdzi biju paņēmusi savu ierasto, vairākus gadus lietoto Lafuma somu. Tomēr manu entuziasmu drīz vien apslāpēja jautājums, vai savā somā varu viegli pārnēsāt ieroci. Protams, ka ne. Lai gan ērta un ietilpīga, tā ir tūrisma soma, kur ierocim nav vietas.
Paņēmu aizlienēto Vorn septiņu litru somu, pacilāju, diezgan skeptiski uz to skatoties. Pirmā sajūta – necik viegla nav. No rīta pirms medībām sapakoju līdzi bateriju banku telefona lādēšanai, sviestmaizi, termosu ar tēju, vēl šādas tādas mazas lietiņas un tad somā speciālā nodalījumā nostiprināju ieroci. Uzliku mugurā – sajūta pasmaga. Nodomāju, ka visu dienu tādu staipīt būs grūti.
Tomēr priekšrocības ātri sajutu – lai gan mantas un ierocis šķita pasmagi, tomēr slēpot bija ērti un viegli. Nogurums drīzāk iestājās no tā, ka nebija pierasts tik ilgi nēsāt pasmagu mugursomu, nevis no tā, ka soma neērta. Tomēr vislielākā priekšrocība atklājās, kad ieraudzīju medījumu. Atlika tikai ar vienu roku pavilkt speciālu sviru, kas atbrīvo ieroci, bet ar otru to paņemt. Princips tāds pats, kā noņemot ieroci no pleca.
Somas īpašajā nodalījumā ierocis turas stingri, tas nešūpojas, nešļūk nost no pleca, kad jāpieliecas vai jāpietupstas. Piedevām vēl nodalījums kalpo kā ieroča pārvalks, pasargājot arī karabīnes optisko tēmēkli. Nodalījumā tikpat labi varētu ievietot arī gludstobra ieroci.
Izmantoju mazāko no somām, bet tāpat tajā varēju salikt pietiekami daudz mantu. Kad nomedīju medni, somā varēju to pietiekami labi nostiprināt, lai iznestu ārā.
Pēc triju dienu medībām, dienā vidēji noslēpojot 15 km, nebija neviena somas radītu noberzuma vai saspieduma. Somas var iegādāties ražotāja tiešsaistes veikalā. Eiropas tirgum tiek piedāvāti pavisam seši modeļi – septiņu, 12/20 un 42 litru somas katra divās dažādās krāsās – haki zaļa un ar Realtree kamuflāžu. Man bija iespēja notestēt mazāko, bet tāpat vietas pietika visam. Man personīgi lielāka soma būtu pārāk smaga un pārāk liela, bet viss atkarīgs no vajadzības un medību veida.
Jāsaka godīgi, bez speciālā ieroča nodalījuma tā būtu vienkārša soma un īpašu uzmanību nepiesaistītu, jo arī citi ražotāji piedāvā ērtus risinājumus. Pats galvenais bija tas, ka rokas bija brīvas, lai varētu lietot binokli vai fotoaparātu, nebija jāuztraucas par to, ka ierocis nošļuks no pleca, kā tas mēdz būt, to nesot pār plecu.
Tāpat, ieliekot ieroci īpašajā nodalījumā, nebija problēmas ar to, ka ierocis jāceļ no viena pleca uz otru, kad tas nogurst, mugurā nedūrās ieroča aizslēga rokturis.
Tāpat no drošības viedokļa lielisks risinājums – stobrs vienmēr pavērsts uz augšu. Lai ieroci no somas izņemtu, jāpavelk svira, jāpasniedzas uz aizmuguri, jāsatver ierocis un tas jāpaņem. Nekādu lieku kustību. Protams, pie tā ir jāpierod. Latvijas apstākļos soma noderēs, ejot uz torni, uz mastu, pīļu medībās, medībās ar pieiešanu, būtībā jebkuros apstākļos. Sajūta tāda, ka šī soma kalpos ilgi un uzticami. Šis ekipējums sagādāja patiešām pozitīvu pārsteigumu.
Protams, katram ir savi kritēriji un savas prasības. Piemēram, skotu kolēģim soma berza, jo viņam neparasti izspiedušies kauli uz pleciem, bet laikam šajā gadījumā problēmas radītu jebkura soma. Šoreiz bez pārspīlējumiem – cena patiešām atbilst tam, ko prece piedāvā.
PLUSI Ērta; Piemērota medībām Latvijas apstākļos; Lielisks ieroča
nodalījums; Ieroča aizslēgs neduras mugurā; Stobrs vienmēr uz augšu – droši
MĪNUSI Soma pati par sevi ir pasmaga; Cena nav draudzīga; Jāpierod pie ieroča
izņemšanas sistēmas
VORN DEER 42 LITRU MUGURSOMA – ZAĻA
• Tilpums – 42 litri
• Ar ātrās ieroča izņemšanas sistēmu (QRR)
• Plata jostas siksna ar papildu kabatām
• Iekšējas un ārējas kabatas
• Svars 3,1 kg
VORN FOX 7 LITRU SOMA AR REALTREE XTRA KAMUFLĀŽU
Ar slēpēm. Medņu un rubeņu medības Zviedrijā
• Tilpums 7 litri bez ieroča nodalījuma
• Ar Vorn patentēto QRR ieroča izņemšanas sistēmu
• Liels un labi nostiprināts ieroča nodalījums, kurā ietilpst normāli medību ieroči – gan bise, gan karabīne, ar vai bez optiskā tēmēkļa un atbalsta kājiņām
• Somas iekšējais rāmis no alumīnija
• Ieroču nodalījums ir noņemams un piestiprināms citām somām
• Platas un pietiekami plānas pleca siksnas nodrošina ērtu nešanu, vienlaikus netraucēs izšaut
• Noņemama 40 mm plata jostas siksna
• Iekšēji un ārēji nodalījumi, lai viegli piekļūtu medību aprīkojumam
• Kopumā soma sver 1,7 kg, svars bez siksnām – 1,1 kg