Sadarbība un dialogs – tas laikam ir daudzu problēmu atrisināšanas noslēpums.
Pie tāda secinājuma nonāca arī konferences “Medības 2019” dalībnieki, kuri tikās 22. februārī, lai runātu par medījamo dzīvnieku nodarītajiem postījumiem, problēmas identificētu un meklētu iespējamos risinājumus. Interesantākais – konferencē atklājās, ka dažu problēmu risināšanai nav nepieciešami milzu laika un resursu ieguldījumi, bet gan attieksmes maiņa.
“Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš savā prezentācijā stāstīja par problēmām, ar kurām saskaras lauksaimnieki. Viņš norādīja uz to, ka ne vienmēr lauksaimniekiem zaudējumus rada meža dzīvnieki, bieži vien savas nezināšanas vai neuzmanības dēļ problēmas rada arī mednieki.
Izbraukātās rises
Juris Lazdiņš aicināja medniekus nebraukāt pa lauksaimnieku apstrādātajiem laukiem, jo izbraukātās rievas zemē pēc tam radīs problēmas līdz ražas novākšanai. Viņš stāstīja, ka ir daudz pieklājīgu mednieku, bet netrūkst arī tādu, kuri pat nevīžojot izmantot tehnoloģiskās sliedes un baucot tām perpendikulāri. Zemnieku saeimas vadītājs aicināja medniekus runāt ar lauksaimniekiem, stāstot, ka konkrētās vietās vajadzētu atstāt izbraucamas laukmales, ja nepieciešama piekļūšana kādiem mastiem. Ja neesot iespējams ar lauksaimniekiem vienoties, Juris Lazdiņš bija gatavs iesaistīties pārrunās. Viņš gan uzsvēra, ka bieži vien attiecības sabojājot tas, ka mednieku automašīnas izdangājot laukus, un pēc tam sadarbību atjaunot varētu būt grūti. Tomēr Juris Lazdiņš apstiprināja, ka dialogs ir iespējams un noteikti būtu jāveido, lai medniekiem rastu iespējas nokļūt tur, kur nepieciešams, bet lauksaimnieku īpašumi netiktu bojāti.
Arī pa sniegu braukāt nevajag
Vēl viena problēma – mednieki neiedomājas, ka nevajag pa laukiem braukāt arī tad, kad tos klāj sniegs. Mašīnu riteņi sablietē sniegu, bet apakšā labība tajās vietās iet bojā.
Nevajadzētu braukt arī ar sniega motocikliem pa lauku, jo tam ir tieši tāds pats efekts. Ja mednieki grib izmantot tehniskās sliedes, tad rudenī vajadzētu ar mietiņiem iezīmēt, kur tās iet, jo parasti tās zem sniega neredz. Tas novērsīs liekus konfliktus, sējumi netiks bojāti, un abas puses varēs sadzīvot mierīgi, viena otru atbalstot.
Vairāk lasiet žurnāla Medības marta numurā