Video, kas uzņemts 9.maijā Bārtas novadā, sacēlis lielu ažiotāžu. Mednieks, kurš atsūtīja šos kadrus, pastāstīja, ka kameru ir uzstādījis trīs stundas pirms ieradās lācis un telefonā tika saņemti video rullīši. Tas piesaistījis arī Lietuvas žurnālistu uzmanību. TV3 Lietuvas kanāla korespondente Raminta Gecevičute sazinājās ar mūsu žurnālisti Kati Šternu, lai uzzinātu novērojuma apstākļus.
“Galvenais jautājums, kas interesēja kolēģi, vai lācis var atceļot līdz Lietuvai. Ņemot vērā, ka vieta, kur dzīvnieks novērots ir aptuveni 20 kilometru attālumā no mūsu valstu robežas, tas ir pat vairāk nekā iespējams. Vēl jo vairāk tādēļ, ka lācis spēj mērot ļoti lielus attālumus,” sacīja Kate Šterna pēc intervijā ar Lietuvas TV3 pārstāvi. Ar atsauci uz mūsu žurnālu, Lietuvas televīzija demonstrēja Bārtas novada mednieku iesūtītos materiālus, pievienojot arī meža kameru videoierakstus. Piemēram, Ignalinas rajonā, jau vairākas dienas lācis viesojās vienā un tajā pašā barotavā. Mednieki joko, ka atnācis ciemos no Baltkrievijas.
Lietuvas kolēģi norāda, ka kaimiņvalstī lāču ir mazāk un tie tiek fiksēti tikai austrumu daļā, netālu no Krievijas un Baltkrievijas robežas, vai ieklīst no Latvijas. Līdzīgi, kā tas ir bijis agrāk Latvijā ar igauņu lāčiem. Tomēr ziņojumu skaits par šiem lielajiem plēsējiem pieaug un sabiedrības uzmanība aizvien biežāk tiek pievērsta cilvēka un plēsēja tikšanās iespējai.
Jāpiebilst, ka Lietuvā meži aizņem 33% valsts teritorijas, lai gan tur ir salīdzinoši mazāk lielo mežu masīvu, tomēr vide ir gana piemērota lāčiem. Lietuvas zinātnieki un dabas aizsardzības iestāžu pārstāvji ir pārliecināti, ka lācis drīz atkal kļūs par pastāvīgu meža iemītnieku. Šajā ziņā noderīga būs Igaunijas pieredze, jo tur lāču populācija ir salīdzinoši diezgan blīva, un cilvēku tikšanās ar šo plēsēju notiek bieži. Igaunijā brūnais lācis ir medījamo dzīvnieku sarakstā.
Video ar Bārtā nofilmēto lāci
Par Kurzemes lāci ziņo arī Latvijas sabiedriskie mediji. LSM.lv tiek ziņots, ka Latvijā lāči pārvietojas arvien aktīvāk. Tiek lēsts, ka lāči šeit ieklīst no Lietuvas, iespējams, saistībā ar faktu, ka samazinās mežacūku populācija. Šai hipotēzei gan nepiekrīt Nīcas novada mednieku kluba “Mežinieki” pārstāvis. Mednieku kluba pārstāvis Antons Broks LSM.lv skaidroja: “Viņiem katram ir sava barības bāze. Barības ziņā viņi nav konkurenti – cūka ar lāci.”
Reportāžā par to kā rīkoties, ja mežā sastop lāci!
Lasi un abonē žurnālu Medības šeit!
Iznācis jaunais žurnāla Medības pielikums Medību šaušanas disciplīnas!