Par notriektiem medījamajiem dzīvniekiem Valsts meža dienests aicina ziņot lietotnē Mednis, šajā pašā lietotnē var ziņot arī par kritušiem dzīvniekiem. Saņemtā informācija ir būtiska ne tikai dzīvnieku populācijas noteikšanai, bet arī satiksmes organizācijas plānošanai valsts ceļu tīklā, pieņemot lēmumus par ceļa zīmju uzstādīšanu un citām infrastruktūras izmaiņām.
Ar Latvijā radītās lietotnes Mednis starpniecību ikviens var ziņot par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem. Šī lietotne ir savienota ar Valsts meža dienesta (VMD) informācijas sistēmu Meža valsts reģistrs. Dienests ar lietotnes starpniecību saņemto informāciju izvērtē, apstrādā un reģistrē faktu par bojā gājušo dzīvnieku, kā arī pieņem lēmumu par tālāko rīcību ar bojā gājušo dzīvnieku.
Saņemtā informācija ir nozīmīga ne tikai VMD dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanai, bet arī VSIA Latvijas Valsts ceļi lēmumu pieņemšanai par ceļa zīmju uzstādīšanu un citām infrastruktūras izmaiņām satiksmes drošības uzlabošanai.
Lietotne Mednis bez maksas pieejama gan Android, gan iOS ierīcēm. Lai paziņotu par notriektu vai kritušu dzīvnieku, lietotnē jāatver sadaļa Novērojumi, tālāk jāizvēlas veids Bojā gājis, jāatzīmē dzīvnieka suga un cita norādītā informācija. Tāpat nepieciešams augšupielādēt bojā gājušā dzīvnieka fotoattēlu. Jāņem vērā – par bojā gājušo dzīvnieku jāziņo, atrodoties tieši notikuma vietā, jo lietotne automātiski nolasa tālruņa atrašanās vietas koordinātes. Līdz ar to mobilajā telefonā jābūt iespējotai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai.
Ja Medņa lietotājs ir mednieks, viņš lietotāja profilam var piesaistīt savu VMD kontu, un profils tiks personalizēts, pārējiem lietotājiem profils ir anonīms.
VMD vērš uzmanību – paziņošana lietotnē Mednis par notriektu dzīvnieku nenozīmē paziņošanu Valsts policijai par notikušo ceļu satiksmes negadījumu.
2021./2022. gada medību sezonā līdz 21. februārim VMD ir reģistrējis 2128 notriektus un 394 kritušus dzīvniekus. VMD arī atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, un par to ir piemērojams sods.
Lietotnes Mednis izveides projektu īstenoja biedrība Zemnieku saeima, AS Latvijas valsts meži, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts Silava, Latvijas Mednieku savienība un Latvijas Mednieku asociācija. Vienlaikus lietotnē var ziņot arī par tieši novērotiem dzīvniekiem un to klātbūtnes pazīmēm, dzīvnieku nodarītajiem postījumiem lauksaimniecībā izmantojamās zemēs, mežā un infrastruktūrai.
Informāciju sagatavoja:
Valsts meža dienesta
sabiedrisko attiecību speciāliste
Vineta Vilcāne
29386203; vineta.vilcane@vmd.gov.lv
www.vmd.gov.lv