Rudens un ziemas periodā, kad redzamība uz autoceļiem pasliktinās, pieaug arī sadursmju skaits ar meža dzīvniekiem. Valsts meža dienests aicina par notriektajiem un kritušajiem dzīvniekiem ziņot lietotnē Mednis.
Neskatoties uz to, ka pēdējā laikā ir nedaudz mazinājies notriekto dzīvnieku skaits, Valsts meža dienests joprojām aicina autovadītājus būt uzmanīgākiem uz ceļiem un ievērot ieteikumus, kas var mazināt sadursmju nodarīto postu.
“Rudens un ziemas periodā redzamība uz autoceļiem pasliktinās gan ātrākas tumsas iestāšanās, gan sliktu laikapstākļu dēļ. Diennakts tumšajā laikā, sevišķi krēslas un rītausmas stundās, dzīvnieki kļūst aktīvāki un var intensīvi baroties mežsaimniecības un lauksaimniecības kultūrās, kas atrodas blakus autoceļiem. Šai laikā dzīvnieki var pastiprināti šķērsot autoceļus un izraisīt sadursmes ar transportlīdzekļiem,” skaidro Valsts meža dienesta Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.
Ja sadursmē ar meža dzīvnieku ir cietuši cilvēki vai auto, par to ir jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112.
Šī lietotne ir savienota ar Valsts meža dienesta informācijas sistēmu Meža valsts reģistrs, un bez maksas ir pieejama gan Android, gan Apple iOS ierīcēm. Dienests saņemto informāciju izvērtē, apstrādā un reģistrē faktu par bojā gājušo dzīvnieku, kā arī pieņem lēmumu par tālāko rīcību ar to.
Pēc sadursmes ar meža dzīvnieku vēlams sagaidīt atbildīgo dienestu ierašanos, kas pieņems lēmumu, kā rīkoties ar dzīvnieku. Valsts meža dienests atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.
Testējam lietotni “Mednis” kaujas apstākļos. Ziņot, novērot, nākotnē – norakstīt
Rīcība pēc sadursmes ar dzīvnieku
Ja uz ceļa braucamās daļas ir notikusi sadursme ar meža dzīvnieku, kurā cietuši cilvēki vai auto, par ceļu satiksmes negadījumu jāziņo Valsts policijai pa tālruni 110 vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) pa tālruni 112.
Par sadursmi ar dzīvnieku jāinformē Valsts meža dienests, zvanot pa tālruni 67212776, vai izmantojot lietotni Mednis. Tāpat jārīkojas, ja notriektais dzīvnieks vēl ir dzīvs, jo pēc atbildīgo dienestu ierašanās, tiks pieņemts lēmums, kā ar to rīkoties. Savas drošības labad, vēl dzīvam un ievainotam dzīvniekam labāk netuvoties, jo tas var būt agresīvs. Valsts meža dienests arī atgādina, ka notriekto dzīvnieku nedrīkst piesavināties – šāda rīcība ir klasificējama kā medību produkcijas piesavināšanās, par ko ir piemērojams sods.
Ja dzīvnieks notriekts uz valsts nozīmes ceļa, būtu vēlams to paziņot VAS Latvijas valsts ceļi Satiksmes informācijas centram pa diennakts tālruni 65025555 vai e-pastu.
Lietotnes Mednis izmantošana
Par notriektiem un kritušiem medījamajiem dzīvniekiem ikviens var ziņot Valsts meža dienestam, izmantojot Latvijā radīto lietotni Mednis. Saņemtā informācija ir nozīmīga ne tikai dzīvnieku populācijas stāvokļa novērtēšanai, bet arī VSIA Latvijas Valsts ceļi lēmumu pieņemšanai par ceļa zīmju uzstādīšanu un citām infrastruktūras izmaiņām satiksmes drošības uzlabošanai.
Abonē žurnālu Medības 2023. gadam
Lietotne Mednis bez maksas pieejama gan Android, gan Apple iOS ierīcēm. Lai paziņotu par notriektu vai kritušu dzīvnieku, lietotnē jāatver sadaļa Novērojumi, tālāk jāizvēlas veids Bojā gājis, jāatzīmē dzīvnieka suga un cita norādītā informācija. Tāpat nepieciešams augšupielādēt bojā gājušā dzīvnieka fotoattēlu. Jāņem vērā, ka par bojā gājušo dzīvnieku jāziņo, atrodoties tieši notikuma vietā, jo lietotne automātiski nolasa tālruņa atrašanās vietas koordinātes. Līdz ar to mobilajā telefonā jābūt iespējotai atrašanās vietas noteikšanas funkcijai.
Lietotnes Mednis izveides projektu īstenojusi biedrība Zemnieku saeima, AS Latvijas valsts meži, Latvijas Meža īpašnieku biedrība, Latvijas Valsts mežzinātnes institūts Silava, Latvijas Mednieku savienība un Latvijas Mednieku asociācija. Vienlaikus lietotnē var ziņot arī par tieši novērotiem dzīvniekiem un to klātbūtnes pazīmēm, dzīvnieku nodarītajiem postījumiem lauksaimniecībā izmantojamās zemēs, mežā un infrastruktūrai.
Aicina ziņot par vilku klātbūtnes pazīmēm, izmantojot lietotni “Mednis”
Lietotne Mednis Android ierīcēm meklē šeit.
Lietotne Mednis Apple iOS ierīcēm meklē šeit.
Valsts meža dienests ir valsts pārvaldes iestāde, kas atrodas zemkopības ministra padotībā. Dienests uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, kā arī īsteno meža uguns apsardzību un uzkrāj informāciju par mežu un tajā notikušo mežsaimniecisko darbību.
Avots: Valsts meža dienests