Pieredze

Likums neļauj apgriezt astes, bet suņi traumas gūst visai bieži0


Veimāras putnu suņiem likums astes griezt neļauj, bet šīs šķirnes suņi traumas gūst visai bieži.
Veimāras putnu suņiem likums astes griezt neļauj, bet šīs šķirnes suņi traumas gūst visai bieži.
Foto – Linda Dombrovska

Asiņainās prieka traumas

Sagaidot saimnieku mājās, katrs suns luncina asti. Šaurās telpās ir daudz šķēršļu, kur astes galam atsisties, un tā biežo vien arī notiek. Ko nozīmē maza plaisiņa ādā? Visur citur it kā neko. Taču, ja tā ir pašā suņa astes galā, kuram luncinoties centrbēdzes spēka ietekmē asinis burtiski šļācas kā no šļūtenes, situācija rādās jau citā gaismā. Visas sienas, spoguļi, mēbeles, viss ir nelieliem asins pilieniem, smērējumiem notašķīts. Ir slavenais teiciens – sadzīst kā sunim. Šajā gadījumā tas nestrādā!

Tieši tāpat notiek medībās. Ātri kustoties pa aizaugušām vietām, krūmājā, niedrēs suns satraumē astes galu. Vecas niedres griež kā ar nažiem! Medību azarts neļauj viņam sajust traumu uzreiz, jo tam tobrīd nav lielas nozīmes. Taču dziedēšana prasa daudz pūļu, un sunim šādas brūces nozīmē inficēšanās un nekrozes briesmas. Tad kur ir tas humānisms, kā vārdā tika aizliegta astes kupēšana?

Likumi un pētījumi

Latvijas Dzīvnieku aizsardzības likuma pants nr. 7 aizliedz dzīvnieka pakļaušanu izskatu pārveidojošām vai citām neārstnieciskām procedūrām, ja to nepieciešamību nav noteicis un tās nav veicis praktizējošs veterinārārsts vai cita persona saskaņā ar lauksaimniecības dzīvnieku labturību regulējošiem normatīvajiem aktiem. Tāpat praktizējošam veterinārārstam atļauts izdarīt astes apgriešanu šā likuma 18.1. pantā noteikto šķirņu suņiem: asspalvainam un gludspalvainam foksterjeram, krievu medību spanielam, vācu asspalvainajam un vācu īsspalvainajam putnu sunim, vācu medību terjeram, Velsas terjeram.

Saskaņā ar Eiropas Konvenciju par mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzību pilnībā aizliegts veikt astes apgriešanu divdesmit vienas šķirnes suņiem, tostarp bokseriem, dobermaņiem, pinčeriem, šnauceriem, bostonterjeriem un vēl citām pie mums mazāk zināmām šķirnēm. Savukārt ierobežot vai aizliegt – septiņdesmit četrām šķirnēm, ieskaitot augstāk minētās. Ierobežot vai aizliegt. Tātad katra valsts ir tiesīga izlemt, kā rīkoties. Latvija pievienojās konvencijai 2010. gadā, paturot tiesības noteikt, kādām šķirnēm drīkst kupēt astes un ausis. Tās arī ir sešas Latvijas Dzīvnieku aizsardzības likuma minētās medību šķirnes.

Zviedrijas Kupēto dzīvnieku padomes mājas lapā publicēts lauksaimniecības padomnieces Gunillas Streifertes pētījums par to, cik bieži pieauguši vācu īsspalvainās putnu suņu šķirnes suņi un kucēni traumē astes. Kopumā secināts, ka katrs trešais šīs šķirnes pārstāvis savas dzīves laikā, sākot no pirmajām aktivitātēm pāris nedēļu vecumā un beidzot ar medību praksi, cieš no dažāda smaguma astes traumām. Tāds pats pētījums veikts par vācu asspalvaino putnu suni, un rezultāti ir līdzīgi. Faktiski var pieļaut, ka tas attiecas arī uz visām citām putnu suņu šķirnēm, jo fiziskie dotumi un aktivitātes līmenis ir vienāds.

2006. gadā Skotijas valdība pasūtīja pētījumu, ar kuru vēlējās noskaidrot, kāds ir astes traumu procents spanielu, putnu suņu un terjeru populācijā. Pētījumu veica Glāzgovas universitāte. Šis pētījums rāda, ka 15 – 18% suņu nācies saskarties ar vieglākām vai smagākām astes traumām, darba vai mācību procesā gūstot plēstas vai sistas brūces astes galā vai visā tās garumā. Pamatā tas noticis stipri aizaugušās vietās.

Kāpēc aizliedza kupēt astes un ausis?

Ir vēl virkne iemeslu, kādēļ tika aizliegts kupēt ausis un astes. Pirmkārt, tas tiek uzskatīts par cilvēka iegribas un estētisku apsvērumu motivētu cietsirdību. Tas ne gluži atbilst patiesībai, ja runa ir par ganu suņiem, piemēram, Kaukāza, Vidusāzijas aitu suņiem, baseroniem un tamlīdzīgām šķirnēm, kurām astes un ausis kupēja, lai tie varētu vieglāk izvairīties no vilka tvēriena un mazāk ciestu, sargājot ganāmpulku. Tāpat medību šķirnēm astes kupēja praktiskos nolūkos – mazāk traumu, tātad mazāk apdraudējuma suņa veselībai un labklājībai dzīves garumā.

Veterinārārsti uzsver arī fiziskai veselībai nozīmīgus faktorus. Aste ir mugurkaula turpinājums. Lai arī runa ir par pēdējiem skriemeļiem, procedūra ir bīstama un veselību ietekmējoša. Ir pētījumi, kas liecina, ka suņiem ar kupētām astēm varētu attīstīties nesaturēšana.

Aste ļauj sunim veiklāk kustēties un saglabāt līdzsvaru. Aste un ausis ir neverbālās komunikācijas instrumenti. Starptautisko dzīvnieku aizsardzības organizāciju veiktie pētījumi liecina, ka cīņas šķirņu suņi bez astēm un ausīm sliktāk saprotas savā starpā, jo nevar nolasīt otra suņa ķermeņa valodu un novērtēt nodomus, garastāvokli, līdz ar to viņi kļūst agresīvāki.

Vai astes kupēšana sāp?

Latvijas Veterinārārstu biedrības mazo dzīvnieku nodaļas vadītājas vietniece Lita Konopore stāsta – apgalvojumam, ka kucēni pirmajās dienās pēc piedzimšanas neko nejūt, īsti nav pamata. Savā darba mūžā veicot daudz šādu operāciju, radies iespaids, ka kucēni lieliski jūt griezumu. Tā gan ir viena sekunde un tikai viena šuvīte. Viņa atzīst, ja ir paredzēts vai ir nepieciešams kupēt astītes vai ausis, tad, protams, tas ir darāms pirmajā otrajā dienā pēc kucēna nākšanas pasaulē. Pieaugušiem suņiem noteikti ir jāgriež aste nost līdz puļķītim, ja ir sākusies nekroze pēc traumas. Veterinārārstiem ir atļauts traumas vai infekcijas gadījumā veikt kupēšanu. Protams, nodrošinoties ar iepriekšējās situācijas fiksēšanu fotoattēlā, jo sodi par šīs operācijas veikšanu ir bargi. Likums aizliedz veterinārārstiem izdarīt astu un ausu kupēšanu bez iemesla visām šķirnēm, izņemot tās sešas likumā minētās.

Kā ārstēt?

Astes gala trauma ir viena no ķēpīgākajām. Tās parasti ilgi nedzīst, prasa pastāvīgu uzmanību, pilnīga miera režīma ieviešanu un bieži vien plastmasas apkaklīti sunim.

Brūce ir jānoskalo, pēc iespējas jānogriež vilna ap to, un dziedēšanai jāizmanto hidrokoloīda plāksteri. Ja brūce nav inficēta! Veterinārārsti iesaka uzlikt plāksteri uz 3 – 5 dienām. Šāda veida plāksteri veido it kā otro ādu un sekmē brūces sadzīšanu. Ja, uzsākot plākstera nomaiņu, atklājas, ka tas ir it kā pielipis un zem tā izveidojusies želejai līdzīga substance, ir jāapgriež brīvās malas, bet pielipusī daļa jāatstāj un tai pāri brūce jāpārsien ar marles saiti. Saudzējot savainoto asti, ar šādu paņēmienu astes gala traumu var sadziedēt nedēļas laikā. Noteikti ir jāseko, lai tā nemirkst, ja suns atkal to nesasit, jo tad visa ārstēšana būs vējā.

LA.lv
Medībām.lv aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Podkāsti un video blogi

ME
Medības
Aprīkojums
Ierīce visām situācijām un regulē asumu ar pirkstu. Ar ThermTec Wild 650D uz bebriem
Ekskluzīvi 13 stundas
ME
Medības
Klausies!
Šaut garām ir vieglāk, daudz vairāk vietas! Dainis Upelnieks “Šauj garām!” #277 epizode
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
TOP 5 videoklipi, ko vērts noskatīties žurnāla Medības YouTube kanālā
Ekskluzīvi 2 dienas
ME
Medības
Pieredze
VIDEO. “Mednis” atklāj patieso situāciju medību jomā. Atskats uz medību sezonu un nākotnes plāni
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Virtuve
Medīt var visu, kas kustās, tik jāapēd uz vietas. Pokijs mednieku gaumē. No dabas līdz galdam #16
Ekskluzīvi 3 dienas
ME
Medības
Aprīkojums
Bebru medību sezona. Cik ilgi atļauts medīt ar termālajām ierīcēm? Video bloga #90 epizode
Ekskluzīvi 6 dienas
ME
Medības
Pieredze
Bebru medības pavasarī! Padomi jaunajiem medniekiem #4
Ekskluzīvi Nedēļa
ME
Medības
Aprīkojums
VIDEO. Gribi trīs lapsas vienā vakarā? Trenējies ar maseni un būs!
Ekskluzīvi 25. marts, 2025
Indulis Burka
Pieredze
Ragu meklēšana vai nelikumīgas medības? Kā nepārkāpt Medību likumu un noteikumus!
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vietas, kur briežu medības jāaizliedz, bet bebram jāmaksā par darbu! “Šauj garām!” #275 epizode
Ekskluzīvi 19. marts, 2025
Kate Šterna
Aprīkojums
Vilks, kas pārvērtās par kuili un pārdrošā lapsa, jeb medības ar Pulsar Thermion 2 LRF XL60
Ekskluzīvi 17. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Lai acis nežilbtu! Jaunais zaļās krāsas atjaunonājums pulsāram!
Ekskluzīvi 14. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Humānas bebru medības, 138000 izšautas lodes gadā un atskats uz izstādi Iwa OutdoorClassics
Ekskluzīvi 13. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Agrāk gāja medīt ar prieku! Nedrīkst padarīt mednieku mežā par nevēlamu!
Ekskluzīvi 13. marts, 2025
Linda Dombrovska
Aprīkojums
Karsts jaunums no Ukrainas. NVECTECH termālās ierīces medībām
Ekskluzīvi 1 diena
ME
Medības
Pieredze
Trīs stundas, vienreiz gadā, un zaļos neprovocēt! Mednieka dienasgrāmata #36
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Raganu balsis, mēra posta darbs un vilki siro māju tuvumā. Meža ziņas #2
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Pilnīgs svina munīcijas tidzniedzības aizliegums un ziņot nav jēgas! “Šauj garām!” #274 epizode
Ekskluzīvi 12. marts, 2025
Indulis Burka
Aprīkojums
Video! Pixfra otrā paaudze: Izcils attēls un izcila cena. Kas patika un kas nepatika
Ekskluzīvi 10. marts, 2025
ME
Medības
Pieredze
Uz dzīvību un nāvi ar lūsi, vilki mēģina uzbrukt cilvēkiem un milzīgi briežu bari. Meža ziņas #1
Ekskluzīvi 7. marts, 2025
ME
Medības
Klausies!
Mednieki nav militarizēts grupējums, kas pilda konkrētus uzdevumus! “Šauj garām!” #273 epizode
Ekskluzīvi 5. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Mazo nazīšu aizliegums, jaunākās munīcijas tendences un lietas, kas liek smaidīt. IWA apskats
Ekskluzīvi 4. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Jaunas lodes, drillings un termiķi. Medību tūre izstādē IWA OutdoorClassics 1. daļa
Ekskluzīvi 1. marts, 2025
ME
Medības
Aprīkojums
Kurš viltīgāks? Bebrs vai mednieks? Video bloga #89 epizode
Ekskluzīvi 27. februāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
Vilki nogalina suņus, bet mednieki kļuvuši par ķīlniekiem. Armands Krauze “Šauj garām!” #272 epizode
Ekskluzīvi 26. februāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Labākie naži bebra pirmapsraidē, salīdzinām dažādus. Praktiskais seminārs #52
Ekskluzīvi 25. februāris, 2025
ME
Medības
Virtuve
Jūrā pēc brieža, nosvilinātas uzacis un brieža kababs. “No dabas līdz galdam” #15
Ekskluzīvi 25. februāris, 2025
Kate Šterna
Pieredze
Satiek neparastu un Latvijas faunai neraksturīgu dzīvnieku! Aculiecinieka video
Ekskluzīvi 23. februāris, 2025
ME
Medības
Pieredze
Kāpēc pieaug briežu skaits, kā veicas ar limita izpildi – Valters Lūsis. “Šauj garām!” ekstra #45
Ekskluzīvi 21. februāris, 2025
ME
Medības
Klausies!
No veģetārietes par mednieku jeb, kad domāji, ka esi dabas pazinējs. “Šauj garām!” #271 epizode
Ekskluzīvi 19. februāris, 2025

Lasītākie