Asiņainās prieka traumas
Sagaidot saimnieku mājās, katrs suns luncina asti. Šaurās telpās ir daudz šķēršļu, kur astes galam atsisties, un tā biežo vien arī notiek. Ko nozīmē maza plaisiņa ādā? Visur citur it kā neko. Taču, ja tā ir pašā suņa astes galā, kuram luncinoties centrbēdzes spēka ietekmē asinis burtiski šļācas kā no šļūtenes, situācija rādās jau citā gaismā. Visas sienas, spoguļi, mēbeles, viss ir nelieliem asins pilieniem, smērējumiem notašķīts. Ir slavenais teiciens – sadzīst kā sunim. Šajā gadījumā tas nestrādā!
Tieši tāpat notiek medībās. Ātri kustoties pa aizaugušām vietām, krūmājā, niedrēs suns satraumē astes galu. Vecas niedres griež kā ar nažiem! Medību azarts neļauj viņam sajust traumu uzreiz, jo tam tobrīd nav lielas nozīmes. Taču dziedēšana prasa daudz pūļu, un sunim šādas brūces nozīmē inficēšanās un nekrozes briesmas. Tad kur ir tas humānisms, kā vārdā tika aizliegta astes kupēšana?
Likumi un pētījumi
Latvijas Dzīvnieku aizsardzības likuma pants nr. 7 aizliedz dzīvnieka pakļaušanu izskatu pārveidojošām vai citām neārstnieciskām procedūrām, ja to nepieciešamību nav noteicis un tās nav veicis praktizējošs veterinārārsts vai cita persona saskaņā ar lauksaimniecības dzīvnieku labturību regulējošiem normatīvajiem aktiem. Tāpat praktizējošam veterinārārstam atļauts izdarīt astes apgriešanu šā likuma 18.1. pantā noteikto šķirņu suņiem: asspalvainam un gludspalvainam foksterjeram, krievu medību spanielam, vācu asspalvainajam un vācu īsspalvainajam putnu sunim, vācu medību terjeram, Velsas terjeram.
Saskaņā ar Eiropas Konvenciju par mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzību pilnībā aizliegts veikt astes apgriešanu divdesmit vienas šķirnes suņiem, tostarp bokseriem, dobermaņiem, pinčeriem, šnauceriem, bostonterjeriem un vēl citām pie mums mazāk zināmām šķirnēm. Savukārt ierobežot vai aizliegt – septiņdesmit četrām šķirnēm, ieskaitot augstāk minētās. Ierobežot vai aizliegt. Tātad katra valsts ir tiesīga izlemt, kā rīkoties. Latvija pievienojās konvencijai 2010. gadā, paturot tiesības noteikt, kādām šķirnēm drīkst kupēt astes un ausis. Tās arī ir sešas Latvijas Dzīvnieku aizsardzības likuma minētās medību šķirnes.
Zviedrijas Kupēto dzīvnieku padomes mājas lapā publicēts lauksaimniecības padomnieces Gunillas Streifertes pētījums par to, cik bieži pieauguši vācu īsspalvainās putnu suņu šķirnes suņi un kucēni traumē astes. Kopumā secināts, ka katrs trešais šīs šķirnes pārstāvis savas dzīves laikā, sākot no pirmajām aktivitātēm pāris nedēļu vecumā un beidzot ar medību praksi, cieš no dažāda smaguma astes traumām. Tāds pats pētījums veikts par vācu asspalvaino putnu suni, un rezultāti ir līdzīgi. Faktiski var pieļaut, ka tas attiecas arī uz visām citām putnu suņu šķirnēm, jo fiziskie dotumi un aktivitātes līmenis ir vienāds.
2006. gadā Skotijas valdība pasūtīja pētījumu, ar kuru vēlējās noskaidrot, kāds ir astes traumu procents spanielu, putnu suņu un terjeru populācijā. Pētījumu veica Glāzgovas universitāte. Šis pētījums rāda, ka 15 – 18% suņu nācies saskarties ar vieglākām vai smagākām astes traumām, darba vai mācību procesā gūstot plēstas vai sistas brūces astes galā vai visā tās garumā. Pamatā tas noticis stipri aizaugušās vietās.
Kāpēc aizliedza kupēt astes un ausis?
Ir vēl virkne iemeslu, kādēļ tika aizliegts kupēt ausis un astes. Pirmkārt, tas tiek uzskatīts par cilvēka iegribas un estētisku apsvērumu motivētu cietsirdību. Tas ne gluži atbilst patiesībai, ja runa ir par ganu suņiem, piemēram, Kaukāza, Vidusāzijas aitu suņiem, baseroniem un tamlīdzīgām šķirnēm, kurām astes un ausis kupēja, lai tie varētu vieglāk izvairīties no vilka tvēriena un mazāk ciestu, sargājot ganāmpulku. Tāpat medību šķirnēm astes kupēja praktiskos nolūkos – mazāk traumu, tātad mazāk apdraudējuma suņa veselībai un labklājībai dzīves garumā.
Veterinārārsti uzsver arī fiziskai veselībai nozīmīgus faktorus. Aste ir mugurkaula turpinājums. Lai arī runa ir par pēdējiem skriemeļiem, procedūra ir bīstama un veselību ietekmējoša. Ir pētījumi, kas liecina, ka suņiem ar kupētām astēm varētu attīstīties nesaturēšana.
Aste ļauj sunim veiklāk kustēties un saglabāt līdzsvaru. Aste un ausis ir neverbālās komunikācijas instrumenti. Starptautisko dzīvnieku aizsardzības organizāciju veiktie pētījumi liecina, ka cīņas šķirņu suņi bez astēm un ausīm sliktāk saprotas savā starpā, jo nevar nolasīt otra suņa ķermeņa valodu un novērtēt nodomus, garastāvokli, līdz ar to viņi kļūst agresīvāki.
Vai astes kupēšana sāp?
Latvijas Veterinārārstu biedrības mazo dzīvnieku nodaļas vadītājas vietniece Lita Konopore stāsta – apgalvojumam, ka kucēni pirmajās dienās pēc piedzimšanas neko nejūt, īsti nav pamata. Savā darba mūžā veicot daudz šādu operāciju, radies iespaids, ka kucēni lieliski jūt griezumu. Tā gan ir viena sekunde un tikai viena šuvīte. Viņa atzīst, ja ir paredzēts vai ir nepieciešams kupēt astītes vai ausis, tad, protams, tas ir darāms pirmajā otrajā dienā pēc kucēna nākšanas pasaulē. Pieaugušiem suņiem noteikti ir jāgriež aste nost līdz puļķītim, ja ir sākusies nekroze pēc traumas. Veterinārārstiem ir atļauts traumas vai infekcijas gadījumā veikt kupēšanu. Protams, nodrošinoties ar iepriekšējās situācijas fiksēšanu fotoattēlā, jo sodi par šīs operācijas veikšanu ir bargi. Likums aizliedz veterinārārstiem izdarīt astu un ausu kupēšanu bez iemesla visām šķirnēm, izņemot tās sešas likumā minētās.
Kā ārstēt?
Astes gala trauma ir viena no ķēpīgākajām. Tās parasti ilgi nedzīst, prasa pastāvīgu uzmanību, pilnīga miera režīma ieviešanu un bieži vien plastmasas apkaklīti sunim.
Brūce ir jānoskalo, pēc iespējas jānogriež vilna ap to, un dziedēšanai jāizmanto hidrokoloīda plāksteri. Ja brūce nav inficēta! Veterinārārsti iesaka uzlikt plāksteri uz 3 – 5 dienām. Šāda veida plāksteri veido it kā otro ādu un sekmē brūces sadzīšanu. Ja, uzsākot plākstera nomaiņu, atklājas, ka tas ir it kā pielipis un zem tā izveidojusies želejai līdzīga substance, ir jāapgriež brīvās malas, bet pielipusī daļa jāatstāj un tai pāri brūce jāpārsien ar marles saiti. Saudzējot savainoto asti, ar šādu paņēmienu astes gala traumu var sadziedēt nedēļas laikā. Noteikti ir jāseko, lai tā nemirkst, ja suns atkal to nesasit, jo tad visa ārstēšana būs vējā.